تاریخ انتشار: ۰۹:۳۰ - ۱۱ آبان ۱۴۰۰
مشاور امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات وین، اولویت اصلی آمریکا در مذاکرات را محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران خواند.

سالیوان: اولویت با محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران است

رویداد۲۴ به گزارش پایگاه اینترنتی کاخ سفید، جیک سالیوان در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا با بازگشت به مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین قصد دارد صرفا به برنامه هسته‌ای ایران بپردازد یا این مذاکرات شامل موضوعاتی از جمله برنامه موشکی ایران و آنچه حملات آن از طریق به کارگیری نیرو‌های نیابتی خوانده شده است نیز خواهد بود، گفت: رویکرد ما تلاش برای بازگشت بر مبنای پایبندی در ازای پایبندی به برجام (توافق هسته ای) بوده است، که به معنای تمرکز بر برخی از مسائل و بعد به کار بستن آن به عنوان اصل و مبنای پرداختن به طیف کامل نگرانی‌هایی است که ما نسبت به رویکرد ایران داریم، از جمله برنامه موشکی و فعالیت منطقه‌ای آن.

سالیوان افزود:، اما اولویت ما در حال حاضر احیای محدودیت‌های هسته‌ای است. چون با انجام دادن این در جایگاه بهتری قرار می‌گیریم تا از عهده دیگر مسائل بر بیاییم.

مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا پس از بازگشت خود و ایران به پایبندی، بر سر دیگر موضوعات مذاکره خواهد کرد یا نه، بیان کرد: بله منظورم این است که ما این موضوع را اول از همه در نظر داریم و اولین کاری که باید انجام شود، بازگشت به برجام بر مبنای پایبندی در ازای پایبندی است. اما خود طراحی برجام همیشه ما را به این فکر واداشته است که سخت در راستای پرداختن به نگرانی‌های عمیق‌مان درباره دیگر تهدید‌های ناشی از ایران کار کنیم.


بیشتر بخوانید: مسئولیت رییس‌جمهور آمریکاست که جامعه بین‌الملل را از واقعی بودن امضایش قانع کند


به گزارش ایسنا، اظهارات سالیوان در پی این مطرح می‌شود که علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدار و رایزنی اخیرش با مقامات اتحادیه اروپا در بروکسل اعلام کرد مذاکرات وین در ماه نوامبر از سر گرفته خواهد شد.

تاریخ دقیق شروع مذاکرات هنوز اعلام نشده است.

تا کنون شش دور از مذاکرات وین میان ایران و دیگر اعضای توافق هسته‌ای و با حضور هیات آمریکا در محل مذاکرات انجام شده است. ایران و آمریکا مذاکرات مستقیمی نداشته‌اند و از طریق نمایندگان دیگر کشور‌های عضو کمیسیون مشترک برجام از مواضع یکدیگر مطلع می‌شدند.

مذاکرات وین از ماه ژوئن و پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران به منظور بررسی نتایج مذاکرات قبلی و تشکیل تیم مذاکراتی جدید ایران متوقف شده بود.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: