تاریخ انتشار: ۱۲:۱۸ - ۱۵ آبان ۱۴۰۰
کمیته علمی کرونا:

لزوم هوشمندسازی محدودیت‌ها با حمایت‌ اقتصادی/ رعایت نکردن پروتکل‌ها تاثیر واکسن را کم می‌کند

عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: تعداد مرگ‌ومیر بعد از واکسیناسیون در سیر کاهشی قرار گرفته و در عین حال باید بدانیم هیچ اقدامی بهتر از کنترل و پیشگیری از بیماری نیست. مردم فکر نکنند که اگر واکسن زده‌اند، دیگر نباید موارد بهداشتی را رعایت کنند.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا

رویداد۲۴ دکتر مجید مختاری عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: در حال حاضر بیماری کرونا هم از نظر ابتلا و هم از نظر مرگ و میر فروکش کرده است. نباید مردم را ترساند، اما ترغیب به رعایت پروتکل‌های بهداشتی را هم باید همواره ادامه دهیم.

او افزود: البته شاید وارد پیک ششم شویم که امیدوارم روند کاهشی با توجه به تمام اصولی که باید رعایت شود و با عدم تجمعات، رستوران‌ رفتن و ... ادامه داشته باشد. باید توجه کرد که ویروس‌ها اعم از ویروس کرونا و ... علاقه بسیار زیادی به تجمع و دورهم بودن دارند و با انجام تجمعات و عدم رعایت اصول بهداشتی، گردش ویروس بالاتر می‌رود و درنتیجه منجر به جهش‌های بیشتری می‌شود. بنابراین از یک سو ملاحظات بهداشتی جامعه و از سوی دیگر واکسیناسیون قطعا به ما کمک می‌کند. کما اینکه تعداد مرگ‌ومیر را بعد از واکسیناسیون در یک سیر کاهشی مشاهده می‌کنیم.

لزوم بومی‌سازی بازگشایی مدارس

مختاری درباره بازگشایی مدارس گفت: موضوع پاندمی کرونا و بازگشایی‌های بعد از آن برای تمام دنیا نو است. البته مدل‌سازی‌های متفاوتی در زمینه بازگرداندن کودکان به مدارس انجام شده اما آیا این مدل‌سازی‌ها در شرایط کشور ما بومی‌سازی شده است؟ باید گفت که این مدل‌ها از سوی مسئولان وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش و ... در حال بومی‌سازی است و امید داریم که بتوان از این مدل‌ها استفاده کرد، اما معمولا مدل‌ها موفق نیستند.

او اظهار کرد: معمولا رعایت اصول اولیه بهداشتی و بالا بردن پوشش واکسیناسیون است که می‌تواند به ما کمک بسیاری کند.


بیشتر بخوانید: قربانیان پیک ششم کرونا چه کسانی خواهند بود؟


دور زدن محدودیت‌ها در صورت نادیده گرفتن مسائل اقتصادی

عضو کمیته علمی کشوری کرونا ادامه داد: بحث هوشمندسازی محدودیت‌ها هم در حال مطالعه است. البته هوشمندسازی محدودیت‌ها در بسیاری از کشورهای اروپایی و کشورهای همسایه ما انجام شده است. البته باید توجه کرد که هوشمندسازی باید همراه با پوشش اقتصادی افرادی که دچار این محدودیت‌ها می‌شوند. به ویژه افرادی که درآمد پایین‌تری دارند، همراه باشد.

مختاری گفت: اگر این محدودیت‌ها را بدون حمایت اقتصادی اعمال کنید، افراد آن‌ها را دور می‌زنند؛ چراکه مجبورند دور بزنند. در حالی که اگر از نظر اقتصادی حمایت شده و با بسته‌های تشویقی مواجه شوند، مطمئن باشید که مردم بسیار هوشمند و فهیم هستند و این رعایت را حتی بهتر از کشورهای دیگر و بدون توسل به تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته،‌ انجام می‌دهند. حال زمانی که مردم را حمایت نکنیم، مشخص است که وقتی معاش روزمره‌شان مورد هجمه قرار می‌گیرد، سعی می‌کنند، محدودیت‌ها را دور بزنند.

او گفت: من همواره این موضوع را اعلام کردم که هیچ اقدامی بهتر از کنترل و پیشگیری از بیماری نیست. مردم فکر نکنند که اگر واکسیناسیونی انجام شده، دیگر نباید موارد بهداشتی را رعایت کنند. افراد فکر می‌کنند که اگر واکسن تزریق کردند، می‌توانند ماسک را کنار بگذارند. در حالی که اصلا چنین موضوعی درست نیست.

عدم رعایت مسائل بهداشتی ‌تاثیر واکسن کرونا را بسیار کاهش می‌دهد

عضو کمیته علمی کشوری کرونا بیان کرد: ما همواره باید مسائل پیشگیری را هم در کنار واکسن قرار دهیم. تجارب نشان می‌دهد که با عدم رعایت مسائل بهداشتی بعد از واکسیناسیون، ‌تاثیر واکسن را بسیار کاهش می‌یابد. سال گذشته ما به ۸۵ تا ۹۰ درصد رعایت مسائل بهداشتی رسیدیم و بیماری حتی بدون واکسن خوب کنترل شد. البته در آن زمان نوع ویروس، دلتا نبود و قدرت سرایت بیماری کمتر بود، اما با این حال در آوریل ۲۰۲۰ جزو کشورهای موفق در کنترل کرونا بودیم، اما متاسفانه تغییر رویه دادیم و اکنون میزان رعایت‌هایمان تقریبا حدود ۴۰ درصد است که باید روی این مساله تجدیدنظر شود و مردم رعایت کنند تا وارد پیک ششم نشویم. در این صورت به احتمال قوی اگر هم وارد پیک ششم شویم، صدمه پیک ششم کمتر خواهد بود.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: