تاریخ انتشار: ۱۰:۱۲ - ۱۷ آبان ۱۴۰۰
یکی از اصلی‌ترین انگیزه‌هایی که در طول تاریخ منجر به کشتن زن به دست شوهر و یا شوهر به دست زن شده، انگیزه‌های ناموسی یا ارتکاب خیانت توسط یکی از زوجین به دیگری است که در این قسمت مشاوره حقوقی آنلاین توضیح داده شده است.

جرم خیانت به همسر

رویداد۲۴ یکی از اصلی‌ترین انگیزه‌هایی که در طول تاریخ منجر به کشتن زن به دست شوهر یا شوهر به دست زن شده، انگیزه‌های ناموسی یا ارتکاب خیانت توسط یکی از زوجین به دیگری است. البته در بسیاری از موارد نیز این قتل‌ها به‌صورت آنی و در پی مشاجرات خانوادگی و بدون طرح و نقشه قبلی رخ می‌دهد.

آیا قتل زن به دست شوهر مجاز است؟

به موجب ماده ۶۳۰ قانون مجازات اسلامی، هرگاه مردی همسر خود را در حال زنا با مرد اجنبی مشاهده نماید و علم به تمکین زن داشته باشد می‌تواند در همان حال آنان را به قتل‌ برساند. چنانچه که زن مکره ( مجبور شده باشد) باشد فقط مرد را می‌تواند به قتل برساند. حکم ضرب و جرح در این مورد نیز مانند قتل است.

مطابق این ماده در صورت وجود شرایط زیر مرد اگر همسر خود را به قتل برساند مجازات نمی‌شود:

شوهر همسر خود را در حال زنا با مرد بیگانه ببیند. منظور از اجنبی فرد دارای تابعیت خارجی نیست بلکه هر مردی را شامل می‌شود.

این حکم فقط در مورد شوهر جاری است لذا چنانچه زن، شوهر خود را در حال زنا با زن بیگانه‌ای ببیند نمی‌تواند مرتکب قتل او شود.

حتما باید عمل زنا رخ دهد.

شوهر با چشم خود این عمل و خیانت را ببیند. صرف شنیدن آن یا دیدن کلیپ‌های ویدیویی یا عکس‌های خیانت همسر یا شنیدن آن از زبان دیگری یا حدس و گمان باعث مجوز قتل ناموسی نیست.

فقط در همان حال و همان موقع می‌تواند آن‌ها را به قتل برساند و نه بعد از آن.

زن اجبار به رابطه جنسی نشده باشد بلکه با میل و رضای خود به آن تن دهد.

مرد اطمینان داشته باشد که همسر خود با رضایت خود مرتکب زنا شده است.

آیا قتل شوهر به دست زن مجاز است؟

اساسا قتل شوهر به دست زن تابع قتل‌های عادی است و لذا مجازات آن قصاص نفس در صورت درخواست اولیای دم است.

در قتل‌های معمولی، یکی از مواردی که باعث تبرئه قاتل می‌شود، دفاع مشروع است. لذا در مورد قتل همسر نیز می‌توان این حکم را جاری دانست.

بنابراین چنانچه زنی شوهر خود را یا شوهری زن خود را به دلیل دفاع از خود بکشد و به گونه‌ای باشد که شرایط خاص دفاع مشروع را نیز به موجب قانون داشته باشد و این موضوع اثبات شود قصاص منتفی است.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: