تاریخ انتشار: ۱۲:۰۹ - ۰۶ آذر ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر

تعرفه جدید گاز چطور محاسبه می‌شود؟

به موجب آیین‌نامه اجرایی تعرفه‌های مصارف گاز دوره سرما در سال ۱۴۰۰، نرخ تعرفه‌های مصارف خانگی گاز از تاریخ ۱۶ آبان امسال تا ۳۱ فروردین سال آینده به گونه‌ای اعمال می‌شود که ضمن اعمال تخفیف خوش‌مصرفی برای مشترکانی که صرفه‌جویی کنند، برای سایر مشترکان به‌صورت پلکانی تنبیهاتی درنظر گرفته خواهد شد.

تعرفه جدید گاز چطور محاسبه می‌شود؟
رویداد۲۴ کسری تولید گاز در مقابل میزان مصرف آن در فصل سرد امسال، باعث شده تا دولت در کنار کاهش سهمیه گاز صنایع، بر ابزار‌های تشویقی و تنبیهی برای کنترل مصرف گاز خانگی نیز تمرکز کند

به گزارش روزنامه همشهری، کسری تولید گاز در مقابل میزان مصرف آن در فصل سرد امسال، باعث شده تا دولت در کنار کاهش سهمیه گاز صنایع، بر ابزار‌های تشویقی و تنبیهی برای کنترل مصرف گاز خانگی نیز تمرکز کند؛ به‌گونه‌ای که ۳ پله نخست تعرفه گاز شامل ۷۵ درصد مشترکان خانگی از افزایش قیمت معاف هستند و مابقی مشترکان در هر پله بالاتر متحمل افزایش‌های ۴۰ درصدی قیمت گاز خواهند شد.

معاون اول رئیس‌جمهور آیین‌نامه اجرایی مربوط به تعیین تعرفه‌های مصارف گاز دوره سرما در سال ۱۴۰۰ را ابلاغ کرد. براساس این آیین‌نامه، از مجموع ۱۲ پلکان تعرفه گاز بخش خانگی در اقلیم‌های پنج‌گانه، هزینه گاز در ۳ پله اول نسبت به سال گذشته افزایش ندارد، اما از پله ۴ به بعد، هر پله با ۴۰ درصد افزایش قیمت مواجه شده است. هزینه قبض گاز مشترکان بدمصرف که تعرفه مصرف گاز آن‌ها در پله یازدهم و دوازدهم قرار می‌گیرد، نسبت به قبل، ۳ تا ۴برابر و درصورت مصرف بیشتر در پله آخر، بسیار سنگین‌تر خواهد شد.

تاریخ اعمال تعرفه‌های گاز

به موجب آیین‌نامه اجرایی تعرفه‌های مصارف گاز دوره سرما در سال ۱۴۰۰، نرخ تعرفه‌های مصارف خانگی گاز از تاریخ ۱۶ آبان امسال تا ۳۱ فروردین سال آینده به گونه‌ای اعمال می‌شود که ضمن اعمال تخفیف خوش‌مصرفی برای مشترکانی که صرفه‌جویی کنند، برای سایر مشترکان به‌صورت پلکانی تنبیهاتی درنظر گرفته خواهد شد. طبق این آیین‌نامه، در ۳ پله نخست، تعرفه گاز تغییری نکرده و حتی مشترکان گاز طبیعی بخش خانگی که مصرف گاز آن‌ها در این بازه زمانی نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش یابد، به ازای هر یک‌درصد کاهش، مشمول پاداش صرفه‌جویی معادل ۳ واحد درصد و تا سقف ۴۵ درصد در گازب‌های صورتحساب دوره خواهند شد.

همچنین مشترکان صنعتی گاز طبیعی با مصرف ۵ هزار مترمکعب در ساعت و بالاتر با درخواست شرکت ملی گاز ایران در دوره زمانی ۱۶ آبان تا ۱۵ اسفندماه حداقل برای ۵ روز متوالی، اگر مصرف خود را به میزان ۳۰ درصد نسبت به روز‌های مشابه سال قبل کاهش دهند، متناسب با میزان کاهش مصرف گاز، مشمول تخفیف معادل ۱۰ درصد گازب‌های صورتحساب دوره خواهند شد. در مقابل تخفیف‌های کم‌مصرفی، از مجموع ۱۲ پلکان تعرفه، از پله ۴ تا ۱۲، هر پله ۴۰ درصد به مبلغ گازب‌ها اضافه می‌شود و در پله دوازدهم مبلغ هر مترمکعب گاز به ۱۹۹۵ تومان می‌رسد که حدود ۴ برابر پله اول (۴۱۴ تومان) است.

سهمیه گاز خوش‌مصرف‌ها در ۵ اقلیم

در نقشه توزیع گاز ایران، کشور از نظر وضعیت آب‌وهوا به ۵ اقلیم تقسیم شده که براساس آن در اقلیم یک که سردترین منطقه کشور است، شرایط آسان‌تری در نظر گرفته شده و در اقلیم ۵ که گرم‌ترین اقلیم محسوب می‌شود، حداقل میزان مصرف مجاز در هر پله تعیین شده است. براساس آیین‌نامه جدید، در اقلیم یک مانند بخش‌هایی از استان اردبیل، مشترکان تا ۵۰۰ مترمکعب مصرف، بدون تغییر تعرفه گاز هستند و این میزان در اقلیم ۲‌تا‌۴۵۰ مترمکعب، در اقلیم ۳ تا ۴۰۰ مترمکعب، در اقلیم ۴ تا ۳۵۰ مترمکعب و در اقلیم ۵ تا ۲۵۰ مترمکعب مصرف بدون تغییر خواهد ماند.

هزینه هر مترمکعب گاز در پله‌های یک‌تا‌۳ نیز مانند سال قبل به‌ترتیب ۴۱۴، ۶۹۰ و ۹۶۶ ریال تعیین شده، اما در پله‌های بعدی با افزایش حدود ۴۰ درصدی روبه‌رو است که باعث شده هزینه هر مترمکعب در پله دوازدهم به ۱۹ هزار و ۹۵۹ ریال برسد. اقلیم یک شامل شهر‌هایی نظیر سراب، ماکو، خلخال، دماوند، کوهرنگ و بیجار است.

شهر‌هایی نظیر بناب، خوی، چادگان، شهرکرد، بیرجند، قوچان، قزوین و اقلید در اقلیم دوم و شهر‌هایی نظیر یزد، اراک، ازنا، دنا، پاوه، کرمان، سمنان و اصفهان در اقلیم ۳‌دسته‌بندی می‌شوند. همچنین اقلیم ۴ شامل شهر‌هایی نظیر تنگستان، نهبندان، ایذه، پاسارگاد، رفسنجان، سرپل ذهاب، گچساران و آمل است و مناطقی نظیر بندرعباس، جزایر ایرانی خلیج‌فارس، قصر شیرین، قلعه گنج، لار، چابهار و دهلران در اقلیم ۵ قرار می‌گیرند.

خبر های مرتبط
برچسب ها: مصرف انرژی
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
0
0
سراب یخ زده
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: