تاریخ انتشار: ۱۹:۳۹ - ۰۸ آذر ۱۴۰۰

برنامه‌ای برای حفاظت از تالاب میانکاله

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه حدود ۱۵ هزار هکتار از تالاب میانکاله به جمع اراضی خشک کشور اضافه شده است، گفت: طرح جامع میانکاله از جمله طرح‌های است که سازمان محیط زیست به عنوان مجموعه نظارتی و حاکمیتی پیگیری آن را در دستور کار دارد.

برنامه‌ای برای حفاظت از تالاب میانکاله

رویداد۲۴ به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، علی سلاجقه بعد از ظهر امروز در حاشیه بازدید از شبه جزیر میانکاله در جمع خبرنگاران،اظهار کرد: مازندران جز استان‌های شاخص محیط زیستی در همه زمینه‌ها است.

وی با اشاره به قابلیت‌های استان مازندران در زمینه پوشش گیاهی، جنگلی، وضعیت آب، خاک و هوا، گفت: ظرفیت‌ها منابع طبیعی مازندران تحت تاثیر تغییر اقلیم و دست اندازی انسانی در بحث توسعه صنعتی با چالش‌های مواجه شده است.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ،خاطر نشان کرد: مجموعه میانکاله ظرفیت بسیار مناسبی دارد که گونه‌های کمیاب گیاهی و جانوری را در خودش جا داده است و برای حفظ و حراست این منطقه باید توجه ویژه انجام شود.

وی اضافه کرد: تالاب میانکاله هم متاثر از شرایط اقلیمی کشور و جهان در بحث خشکسالی قرار گرفته، روند عقب‌نشینی دریای خزر در سال‌های جاری هم ادامه پیدا کرده است و کاهش سطح آب باعث می‌شود که حجم خشکی زائی خلیج افزایش پیدا کند.

سلاجقه خاطر نشان کرد: با توجه به خشکسالی میزان ورودی آب به خیلج میانکاله کاهش پیدا کرده، حدود ۱۵ هزار هکتار از تالاب میانکاله به جمع اراضی خشک کشور اضافه شده است لذا نیازمند این است که به صورت استانی و ملی نگاه ویژه‌ای به این مجموعه داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگاران که آیا برنامه خاصی برای حفظ و حراست از میانکاله تدوین شده است، افزود: سفر بنده تنها برای بررسی وضعیت این منطقه و برنامه‌ریزی برای حفظ آن انجام شده است.

معاون رئیس جمهوری اعلام کرد: طرح جامع میانکاله از جمله طرح‌های است که سازمان محیط زیست به عنوان مجموعه نظارتی و حاکمیتی پیگیری آن را در دستور کار داشته و سایر سازمان‌ها از جمله جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، صنعت، مدیران زیر مجموعه وزارت نیرو باید پای کار باشند.

وی خاطر نشان کرد: بحث تعرض به این مناطق و جلوگیری از تغییر کاربری اراضی موضوعاتی است که دستگاه‌های مرتبط باید انجام دهند.

سلاجقه با اعلام اینکه به مجموعه میانکاله نگاه ملی داریم، افزود: لایروبی مسیر آب‌ها و بررسی میزان حق‌آبه‌ای که در سه سناریو کم آبی، پرآبی و میان آبی در نظر گرفته شده و وزارت نیرو هم مکلف به تامین آن است را در دستور کار داریم.

وی در ارتباط با وضعیت مرگ پرندگان و اینکه آیا این روند در سال جاری هم احتمال دارد که تکرار شود، افزود: بحث بوتولیسم پرندگان به صورت مداوم رصد می‌شود و همکاران دامپزشکی برای جلوگیری از مشکلات سال‌های گذشته به صورت بحث رصد منطقه را دستور کار دارند.

رئیس سازمان محیط زیست درباره مرگ فک‌های خزری، بیان کرد: فک تنها پستاندار دریایی است و بر اساس تحقیقاتی که انجام شده بیشتر مباحث مربوط به خفگی فک‌ها بوده که مربوط به مانورهای نظامی کشورهای همسایه دریایی خزر بوده است.

وی درباره استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه شهید سلیمی نکا، بیان کرد: بازدید از این مجموعه در دستور کار است و وزارت نفت موظف است تجهیزات لازم برای جلوگیری از آلودگی و قانون هوای پاک را تامین کند.

سلاجقه خاطر نشان کرد: ایستگاه پایش آلایندگی در استان مازندران به ویژه در شرق استان مازندران نصب می‌شود.

وی درباره کم آبی سدهای کشور و احداث سد فینسک،بیان کرد: تامین آب مشکل اصلی کشور و دنیا است و شاهد کاهش بارندگی در کشور هستیم، احداث سد فینسک قطع به یقین از جنبه محیط زیستی برآورد می‌شود، ابتدا منظور احداث سد باید مشخص شود، اگر قرار باشد سدی احداث شود حتما جای آن تغییر پیدا می‌کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ارتباط با آتش سوزی‌های مداوم و کمبود امکانات و تجهیزات در اقصی نقاط استان مازندران، گفت: با توجه به راه‌اندازی مانیتورینگ که امکان پایش تالاب‌ها و مناطق حفاظت شده را به همراه دارد و از این ظرفیت برای کنترل استفاده می‌کنیم و بحث تامین تجهیزات را در دستور کار قرار می‌دهیم.

منبع: سازمان حفاظت محیط زیست

خبر های مرتبط
برچسب ها: تصاویر روز
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: