تاریخ انتشار: ۱۵:۱۰ - ۰۹ آذر ۱۴۰۰

آغاز گفتگو‌های کارشناسی درباره لغو تحریم‌ها در وین

کارگروه لغو تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا دقایقی پیش با حضور کارشناسان کشورمان و سایر طرف‌های برجام در وین آغاز به‌کار کرد.

آغاز گفتگو‌های کارشناسی درباره لغو تحریم‌ها در وین

رویداد۲۴ این کارگروه به موجب توافق روز گذشته شرکت کنندگان در نشست کمیسیون مشترک برجام برای رسیدگی به تحریم‌های غیرانسانی ایالات متحده کار خود را آغاز کرده است.

دیپلمات‌های ارشد گروه ۱+۴، اتحادیه اروپا و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران دیروز با تاکید طرف ایرانی توافق کردند که به این مساله با اولویت پرداخته شود. طبق مذاکرات انجام شده، کارگروه دیگری هم در خصوص مسائل هسته‌ای تشکیل خواهد شد، اما جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت اولویت بخشی به دستورکار رفع تحریم‌ها اصرار دارد.

انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا که ریاست نشست کمیسیون مشترک برجام را برعهده دارد مذاکرات وین را که پس از یک وقفه پنج ماهه از سرگرفته شده مثبت ارزیابی کرد و بیان داشت که ایران روی موضوع لغو تحریم‌ها مصمم است. بر اساس این گزارش گفتگو‌های کارشناسی درباره رفع تحریم‌ها تا هر زمان که لازم باشد ادامه خواهد داشت.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه امروز در گفتگو با ایرنا بیان داشت: تیم مذاکره کننده هسته‌ای برای اطمینان از رفع تحریم‌ها وارد وین شده است و آنچه در وین اتفاق می‌افتد تمرکز بر رفع تحریم‌هاست. وی تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران چیزی کمتر از این را نمی‌پذیرد و بیشتر از آنچه در برجام در حوزه هسته‌ای آمده است، تعهدی نمی‌دهیم.

خطیب زاده خاطر نشان کرد: موضوعاتی مانند مذاکرات گام به گام و تعهدات جدید هیچ جایگاهی در گفت و گوی ما ندارد. وی گفت: دولت با عزم جدی با یک هیات کاملا آماده وارد مذاکرات وین شده تا اطمینان پیدا کند آنچه در وین اتفاق می‌افتد رفع تحریم‌هاست. البته اگر طرف‌های مقابل هم به جای وقت‌کشی، تطویل و بهانه‌گیری‌های بچه‌گانه با نیتی درست برای رفع تحریم‌ها وارد وین شده باشند، می‌توانیم بگوییم مذاکرات در مسیر درست قرار دارد.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
برچسب ها: مذاکرات وین ، برجام
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: