تاریخ انتشار: ۱۲:۲۷ - ۱۳ آذر ۱۴۰۰
علی باقری کنی:

طرف مقابل نمی‌تواند پیش‌نویس ما در خصوص لغو تحریم‌ها رد کند/ در صورت پذیرش دو پیش نویس قبلی پیشنهاد سوم را هم ارائه می‌دهیم

مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین گفت پیش نویس پیشنهاد‌هایی که طرف ایرانی با هدف لغو تحریم‌های ظالمانه آمریکا به گروه ۱+۴ داده، به گونه‌ای است که طرف مقابل نمی‌تواند این پیشنهاد‌ها را رد کند.

طرف مقابل نمی‌تواند پیش نویس ما در خصوص لغو تحریم‌ها رد کند/ در صورت پذیرش دو پیش نویس قبلی پیشنهاد سوم را هم ارائه می‌دهیم

رویداد۲۴ ایرنا نوشت: علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه اختصاصی شبکه الجزیره که بخش‌هایی از آن در تارنمای این شبکه منتشر شد، گفت ایران در صورت پذیرش دو پیشنهاد قبلی که روز قبل به طرف مذاکره کننده ارائه شده است، پیشنهاد سوم را نیز ارائه خواهد داد.

 علی هاشم خبرنگار الجزیره درخصوص پیشنهاد سوم ایران این طور گمانه زنی کرد که پیشنهاد سوم عمدتا درباره روند راستی آزمایی و ضمانت‌هایی خواهد بود که ایران به منظور احیای توافق هسته‌ای از قدرت‌های جهان مطالبه کرده است.

باقری کنی در بخشی این مصاحبه تاکید کرد: پیشنهاد‌هایی که ایران به طرف‌ها مقابل در مذاکرات ارائه داده، به گونه‌ای است که نمی‌توان رد کرد. این پیشنهاد‌ها بر اساس مفاد توافق سال ۲۰۱۵ است و همه تحریم‌های آمریکا در حوزه هسته‌ای باید فورا لغو شوند.

وی گفت که دو پیشنهاد ارائه شده ایران در مذاکرات وین، درباره «لغو تحریم ها» و «اقدامات هسته ای» ایران بوده که هر دو موضوعات اصلی در برجام هستند.


بیشتر بخوانید: تیم مذاکره‌کننده دیدگاهی برای توافق ندارد/ فشار‌ها علیه ایران بیشتر می‌شود


این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران به الجزیره گفت که ادعا‌هایی مبنی بر آماده شدن ایران برای غنی سازی اورانیم تا میزان ۹۰ درصدی از سوی رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی رد شده و ایران از تعهدات خود در چارچوب آژانس خارج نخواهد شد.

باقری کنی گفت که برخی اخلاگران خارجی وجود دارند که خواهان ایجاد مانع بر سر راه مذاکرات هستند و تقلا می‌کنند تا مذاکرات را به شکست بکشانند.

مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران درباره تهدید‌های رژیم صهیونیستی مبنی بر حمله به ایران گفت که اسرائیل خواب آن را هم نخواهد دید.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
برچسب ها: مذاکرات وین ، برجام
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: