تاریخ انتشار: ۱۶:۳۶ - ۱۳ آذر ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
محمد حسینی، معاون پارلمانی رییس‌جمهوری:

اگر نتیجه مطلوبمان در مذاکرات حاصل نشد به سمت شرق می‌رویم

معاون پارلمانی رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه تیم مذاکره کننده ایران اختیار کامل دارد گفت: اگر نتیجه مطلوب پیش آمد که بهتر، اما اگر هم توافق نشد به سمت شرق می‌رویم و می‌توانیم از این بخش، منافع خودمان را به دست بیاوریم.

اگر نتیجه مطلوبمان در مذاکرات حاصل نشد به سمت شرق می‌رویم

رویداد۲۴ ایرنا نوشت: سید محمد حسینی روز شنبه در همایش دانشجویان نخبه کرمان به مناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو با بیان اینکه ایران در مذاکرات هسته‌ای طرح، ایده و برنامه دارد و برنامه‌ها نیز تا این لحظه نتیجه داشته‌اند تصریح کرد: تیم‌های طرف دیگر مذاکره اختیارات لازم را ندارند، اما تیم ایران مجهز و با اختیارات کامل پای میز مذاکره رفته و از موضع قدرت از منافع خودمان حمایت می‌کنیم.

وی ادامه داد: کشور با قدرت در این زمینه کار می‌کند، ۴۰ نفر عضو تیم از ایران از تخصص‌ها و نهاد‌های مختلف سیاسی و اقتصادی حضور دارند و برای انجام مذاکرات به وین رفته اند که افرادی متخصص هستند؛ در این زمینه هزینه می‌کنیم، اما نتیجه لازم را نیز می‌گیریم.

حسینی اظهارداشت: همانطور که رهبر معظم انقلاب درباره نگاه به شرق فرمودند، قدرت اقتصادی اکنون به سمت چین و هند حرکت می‌کند که اگر توافق نشد هم می‌توانیم از این بخش منافع خودمان را به دست بیاوریم.

وی تاکید کرد: می‌توانیم در توسعه مسائل اقتصادی با شرق تفاهم کنیم، منافع خودمان را نیز به دست آوریم، به طور مثال با نفت تهاتر می‌کنیم و در حوزه‌های مختلف پایبندی آن‌ها به تعهداتشان بیشتر است.

معاون پارلمانی رییس جمهوری گفت: کار‌ها در حال انجام است، بخش‌های اقتصادی را نمی‌خواهیم شرطی کنیم، در سازمان شانگ‌های عضو دائم شدیم و فعالیت‌هایی برای ترانزیت گاز ترکمنستان و آذربایجان انجام شده که اقدام‌های بزرگی است؛ خارجی‌ها می‌بینند درون کشور انسجام لازم را داریم پس به ما اعتماد بیشتری دارند.

وی با بیان اینکه اگر آمریکا تحریم‌ها را بردارد به برجام بر می‌گردیم تصریح کرد: عده‌ای می‌گفتند اگر با آمریکا صلح و سازش کنیم همه مشکلاتمان حل می‌شود، اما هشت سال ما را سرکار گذاشتند، هیچ سرمایه گذاری در ایران نکردند، هیچ گرهی را باز نکردند مگر اینکه هر چند وقت چند نفر را به تحریم‌ها اضافه کردند.

حسینی افزود: در سر میز مذاکره می‌آمدند پیش نویسی را که از قبل نوشته بودند، اصل متن را خودشان آماده می‌کردند و آقایان با تغییرات جزئی امضا می‌کردند و کمپینی درون کشور راه انداخته بودند که کسی جرات نقد آن توافق را نداشته باشد.

معاون پارلمانی رییس جمهوری گفت: زمان دیکته کردن آمریکا به ملت ما گذشته و اکنون ایران ۲ پیشنهاد برای مذاکرات ارائه کرده، زیرا آنان از برجام خارج شدند و ما به این توافق متعهد بودیم.

حسینی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به کودتای سال ۳۲ و دولت ملی مصدق که می‌خواست نفت را ملی کند افزود: مردم ما هیچگاه نمی‌توانست توسری خور باشد و دست به دست هم دادند و نفت را ملی کردند و درآمد‌های سرشار انگلیس قطع شد.

وی ادامه داد: دولت ملی تصور می‌کرد با کمک آمریکا می‌تواند انگلیس را کنار بزند، اما با کودتا آن را کنار زدند، پایه حکومت شاه با کودتا و قدرت‌های خارجی بود.

معاون پارلمانی رییس جمهوری گفت: نیکسون که در آن زمان معاون اول رئیس جمهوری آمریکا بود می‌خواست به ایران بیاید که اعتراضات دانشجویان آغاز شد و خون سه دانشجوی مظلوم بیگناه ریخته شد؛ خون بر شمشیر هم می‌تواند برتری یابد، این دانشجویان فقط می‌خواستند اعتراض کنند امادر دانشگاه سرکوب شدند.

وی ابراز داشت: کودتا بحثی سیاسی نبود و جنبه‌های فرهنگی هم داشت، در این‌زمینه مقام معظم رهبری فرمودند جوانان تاریخ را بدانند که چه گذشته و دانشجویان که می‌خواهند دیگران را به حرکت درآورند، در جهاد تبیینی ابتدا باید شبهات را رفع و سپس دیگران را متقاعد کنند.

حسینی ادامه داد: جریان آمریکایی از سال ۳۲ علیه ما بود و یکجا در تاریخ ایران نشان دهید که این‌ها حسن نیت داشته باشند؛ ساخت ساواک و ارتش ژاندارمی که به فرمانشان بود از این موارد است.

وی عنوان کرد: کسانی که سنگ آمریکا را به سینه می‌زنند در ۶۸ سال گذشته نشان بدهند (در این زمینه به نفع ایران از سوی آمریکا) چه اتفاقاتی افتاده، آمریکا در تمامی حوزه‌های ایران، دخالت می‌کرده است.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
برچسب ها: مذاکرات وین ، برجام
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
1
1
هنوز نمی خواهید بفهمید ! مگه الان طرف شرق نیستید، اون کاری نبوده که چین و روسیه سرتون نیاورده باشه،اخه شما دیگه چی هستید؟گاو شیرده این دوتا شدید، عاقبتی جز کره شمالی مونده؟باز عربستان ده سال دیگه ببینید، دلار رو پنجاه امد دیگه شب و روز خواب نخواهید داشت، ۸۸ باید ازش عبرت بگیریم، ۹۶ ، ۹۸، ۱۴۰۰،و..
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
0
0
لا اله الا الله ایمان به خدا و توکل بر او و تکیه بر ملت در رسیدن به اهداف انقلاب اسلامی راه سلطه بر کفار را خواهد بست هنوز بستگان خویشاوند با هاشمی راه های انحرافی را می جویند اینها در دولت فعلی نفوذ کرده اند..ما اعتقاد داریم شرق و غرب دولبه قیچی هستند .
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: