تاریخ انتشار: ۲۰:۵۵ - ۱۸ آذر ۱۴۰۰

آیت‌الله جوادی آملی در دیدار وزیرخارجه: بخواهیم و نخواهیم باید با جهان مذاکره کنیم

مرجع تقلید شیعیان گفت: تا قرارداد ما با امنیت بین المللی گره نخورد ضمانت اجرا نخواهد داشت، قرارداد هسته‌ای باید یک تعهد محترم متقابل باشد و همه جوانب حقوق بین الملل در آن دیده شود.

آیت الله جوادی آملی

رویداد۲۴ آیت الله العظمی جوادی آملی بر مذاکره با جهان تاکید کرده و درعین حال گفت که باید طرزی توافقات را نوشت که کسی نتواند زیر آن بزند و از آن خارج شود و از تعهد خود شانه خالی کند.

 مرجع تقلید شیعیان در دیدار حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در سخنانی اظهار داشت: مذاکره با جهان، یک فکر جهانی لازم دارد! ما از جهان جدا نیستیم، چه بخواهیم و چه نخواهیم باید با آن‌ها مذاکره کنیم و با آن‌ها دست بدهیم، اما بعد از آن حتما باید انگشتان خود را بشماریم!

وی خاطرنشان کرد: در نظام بین‌الملل به هیچکس اعتماد نیست، اما در عین حال هیچ کس از مذاکره و تبادل با دیگر کشور‌ها هم بی‌نیاز نیست؛ لذا مذاکره با کشور‌های جهان یک کار سنگینِ علمیِ عمیقِ حقوقی – سیاسی در حوزه بین الملل است.

مذاکره با جهان نیازمند فهم و سواد بالغ سیاسی بین المللی است

آیت الله جوادی آملی ادامه داد: مذاکره با جهان، یک فهم و سواد بالغ سیاسی بین المللی می‌خواهد. باید طرزی توافقات را نوشت که کسی نتواند زیر آن بزند و از آن خارج شود و از تعهد خود شانه خالی کند؛ اگر کشوری توانست یکطرفه و یکجانبه از توافق و قرارداد صورت گرفته خارج شود، این یعنی این قرارداد عوامانه نوشته شده است! این یعنی آن تکیه گاهی که محل سوء استفاده دشمن قرار گرفته تا بر اساس آن از توافق خارج شود مورد غفلت قرار گرفته است، این یعنی در قرارداد دیده نشده که اگر یکی از طرفین به صورت یکجانبه از توافق خارج شود و آن را فسخ کند، چه عواقبی دارد؟ این یعنی همه جوانب کار دیده نشده است.

لیاقت مردم این قرارداد‌های عوامانه و آن اختلاس‌ها و سوء مدیریت‌ها نیست

وی تصریح کرد: حضرت امیر (ع) در نامه خود به استاندار مصر، مالک اشتر، نوشت که مردم عمود دین هستند، این حرف از سر ترحم زده نشده، این یک حقیقت است. کدام خطر بود که مردم سینه سپر نکردند؟! کجا لازم به فداکاری و ایثار بود که این مردم دریغ کرده باشند؟! مردم، این کشور را با خون حفظ کردند؛ لیاقت این مردم نه آن قرارداد‌های عوامانه است و نه این اختلاس و سوء مدیریت‌ها و حقوق‌های نجومی؛ لذا داخل را هم باید محترم بشماریم و با متفکران داخلی و صاحبنظران مشورت کنیم، این سابقه عظیم تاریخی و این فکر‌ها را باید قدر بدانیم و از آن‌ها استفاده کنیم.

مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: اگر اختلاس و حقوق نجومی و سوءمدیریت در این کشور نباشد، این مملکت کاملا می‌تواند خود را اداره کند.

ما باید براساس عقل استدلالی با آن‌ها مذاکره کنیم

وی خطاب به تیم مذاکره کننده هسته‌ای تاکید داشتند: منیفست نظام بین المللی بر اساس حق و عدل نیست! آن‌ها اساساً این مفاهیم را قبول ندارند. آنچه آن‌ها قبول دارند و ما باید بر اساس آن با آن‌ها مذاکره کنیم، یک عقل استدلالی است؛ باید طرف ما بداند که خروج یکطرفه از برجام، امنیت بین المللی را تهدید می‌کند، تا قرارداد ما با امنیت بین المللی گره نخورد ضمانت اجرا نخواهد داشت، قرارداد هسته‌ای باید یک تعهد محترم متقابل باشد و همه جوانب حقوق بین الملل در آن دیده شود. بله! ادب بین‌المللی را رعایت می‌کنیم، دست هم می‌دهیم، اما پس از دست دادن انگشتان خود را هم می‌شماریم!

در ابتدای این دیدار حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته به ویژه در خصوص مذاکرات برجام و لغو تحریم‌های ظالمانه علیه ایران ارائه کرد.

منبع: شفقنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: