تاریخ انتشار: ۰۰:۰۴ - ۲۹ دی ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۳ نظر
نماینده مجلس در گفت‌وگو با رویداد۲۴:

چرا رئیس اتاق بازرگانی تحریم نشده است؟/ شافعی بگوید چرا آمریکا در سوریه بیشتر از ایران سرمایه‌گذاری کرده است؟

سلیمان اسحاقی نماینده مجلس یکی از منتقدان اتاق بازرگانی است. او مجموعه سوالاتی از رئیس اتاق بازرگانی پرسیده و خواسته او جواب بدهد؛ از جمله اینکه چرا همه بازرگانان تحریم شده‌اند، اما شافعی تحریم نشده است. او همچنین گفته روسای اتاق بازرگانی بگویند چرا ایران یازدهمین سرمایه‌گذار در سوریه است و آمریکا و اسرائیل در جایگاه اول و دوم قرار دارند؟

سلمان اسحاقی قائن

رویداد۲۴ محمد آیتی: سلمان اسحاقی نماینده قائنات و زیرکوه در مجلس یازدهم در مجموعه سوالاتی از اتاق بازرگانی خواسته به مسائلی که به زعم او ابهام دارند، پاسخ بدهد؛ از جمله اینکه او از غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران پرسیده چرا برخی اعضای این اتاق ارز دولتی زیادی گرفتند اما نتیجه واردات آنها مشخص نشده است و اتاق بازرگانی درباره آن توضیح نداده است. اسحاقی همچنین معتقد است اتاق بازرگانی مسبب وضعیت کنونی اقتصاد ایران است و باید پاسخگو باشد. گفت‌وگوی رویداد۲۴ با نماینده مردم قائنات و زیرکوه را در ادامه بخوانید:

رئیس اتاق بازرگانی توضیح دهد چرا همه بازرگانان تحریمند اما او نیست؟

سلمان اسحاقی معتقد است یکی از عوامل تاثیرگذاری که باعث شده اقتصاد ایران لبه پرتگاه قرار بگیرد، مدیریت «اتاق بازرگانی ایران» است. او به رویداد۲۴ گفته مدت‌هاست مردم به دنبال خبر خوب اقتصادی هستند، شاید راحت‌تر از گذشته بتوانند مابقی عمر خود را بگذرانند، اما متاسفانه همچنان در به همان پاشنه می‌چرخد. رهبر انقلاب هم بار‌ها به طور مستقیم و غیرمستقیم موضوع اصلاح ساختار اقتصادی کشور را خواستار شدند. گاهی برای اصلاح این ساختار باید پستو‌های قدرت را با دقت بازبینی کرد؛ جا‌هایی که در بیشتر مواقع نه فقط از چشم مردم که حتی از نظارت‌های قانونی هم دور می‌ماند.

اسحاقی تصریح کرد: یکی از تشکیلاتی که می‌توانست در دوران سخت تحریم به کمک اقتصاد و معیشت مردم بیاید، اتاق بازرگانی ایران بود. اگر مدیریت بر این تشکیلات با عدالت و خرد جمعی صورت می‌گرفت، خیلی راحت‌تر می‌شد از گردنه تاریک تحریم‌ها عبور کرد. حال، چون این اتفاق نیفتاده و آمریکا و هم‌پیمانانش دریافتند که فشار حداکثری، اقتصاد ایران را تضعیف کرده با قدرت بیشتر به راه خود ادامه می‌دهند.

نماینده قائنات و زیرکوه اظهار داشت: اتاق بازرگانی ایران، اتاقی متشکل از بازرگانان کشورمان است که هدف و ماموریتش ایجاد انگیزه و بستر برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در میادین مختلف اقتصادی است. حال فرصت خوبی است که عملکرد این تشکیلات بررسی شود تا دید این افراد چه کردند. من چند سوال را مطرح می‌کنم و امیدوارم مدیران اتاق بازرگانی ایران شفاف پاسخ دهند تا مردم خود به عنوان بهترین قاضی، قضاوت کنند که راست چیست و دروغ کدام است؟ اول اینکه رییس اتاق بازرگانی ایران به عنوان رییس صنفی بازرگانان کشورمان بگوید چطور بازرگانان و شرکت‌های آن‌ها در لیست تحریمند، اما او در این موضوع خاص در امان است؟ یعنی ایشان چه رویه‌ای را دنبال کرده که نامش در لیست تحریم‌ها نیست؟

دوم اینکه در دولت دوازدهم و سیزدهم، اتاق بازرگانی ایران، اتاق فکرش دست افرادی است که با عملکردشان، اقتصاد کشور و معیشت مردم را روز به روز ضعیف و نحیف‌تر کردند. حال این افراد بگویند با عملکردشان کدام بار اقتصادی را از دوش ملت برداشتند؟

اتاق بازرگانی توضیح دهد چرا آمریکا و اسرائیل به جای ایران در سوریه سرمایه‌گذاری کرده‌اند؟

سوال سوم اینکه ۲۰ قلم کالای اساسی که می‌شد با مدیریت اصولی به کشور وارد کرد و ارزان‌تر به دست مردم رساند با مدیریت این افراد به کجا رسید؟ یعنی خروجی سال‌ها عملکرد این افراد، منافع مردم را تامین کرده یا منافع خودشان را؟

اسحاقی ادامه داد: ما در سوریه شهدای زیادی را برای ریشه‌کن کردن داعش دادیم. بشار اسد هم این موضوع را تایید و به نقش سردار قاسم سلیمانی اشاره کرد و گفت ما به دنبال توسعه اقتصادی در سوریه با اولولیت ایران هستیم. وقتش رسیده که این افراد بگویند چرا ایران یازدهمین سرمایه‌گذار در سوریه است و آمریکا و اسرائیل در جایگاه اول و دوم قرار دارند؟

سوال بعدی اینکه با مدیریت اتاق بازرگانی ایران، کدام تحریم‌ها به نفع مردم دور زده شد؟ چرا برای واردات دارو فکری نشد که بیمار فقط درد مریضی داشته باشد نه درد دیگر؟ چرا برنج پاکستانی از سال ۹۲ تا امروز این‌قدر رشد قیمت داشته است؟ چرا ۸۵ درصد واردات نهاده‌های دامی دست افرادی از طیف آقایان در اتاق بازرگانی است.

رییس اتاق بازرگانی ایران مسبب وضعیت کنونی اقتصاد ایران است

وی در ادامه عنوان کرد: اقتصاد ایران شکننده است؛ هم در صادرات و هم در واردات اما حمایت اتاق شامل همه بازرگانان ایرانی نشده است و گویا اتاق در خدمت بازرگانان معدودی است که امیدوارم بازرگانان کشور با اراده و همبستگی، مدیری برای آن تعیین کنند که صدای همه آن‌ها باشد تا بتواند با فساد مبارزه کند.

اسحاقی در پایان خاطرنشان کرد: امروز به جرات می‌گویم، اتاق بازرگانی ایران تبدیل به حیاط خلوتی برای افرادی خاص شده است. رییس اتاق بازرگانی ایران را باید یکی از مسببین وضعیت کنونی اقتصاد ایران نامید که ضرورت دارد بیاید و به همه مردم ایران پاسخ دهد.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
0
6
تو اول بگو همه این متن رو خودت نوشتی یا نوشته شده به تو دادند آقای محافظ دیروز سرنوشت ساز امروز
hamidreza
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۴۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
0
7
اين همان نماينده اي نيست كه بالاترين مقامش قبل از نمايندگي مجلس ، باديگارد اقاي دكتر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي بوده اند؟؟؟؟
محبوب تبریز
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
0
0
اقای نماینده لطفا ادرس عوضی ندهید مگر اتاق بازرگانی مستقل از حکومت است . اگر این اتاق اینقدر قدرت داردو به قول شما نتوانسته به وظایفش عمل کند چرا در زمان دولت روحانی مجلس وارد عمل نشد شما فقط اینرا بلد هستید که یکی را متهم کنید و به غیر از ان کاری از دستتان بر نمی اید . نماینده ای می گوید اوضاع اشفته فعلی حاصل عملکرد دولت روحانی است . مگر روحانی تازه سر کار امده است ایشان از اول تشکیل حکومت در بالاترین پستها قرار داشت اگر ایشان مهره امریکا است چرا حالا متوجه شده اید ؟ شما را به خدا بیش از این به شعور مردم توهین نکنید و مردم را اینقدر زجر ندهید . این چه نوع تشکیلاتی است که تا حالا هر کس رئیس جمهور شده به غیر از رجایی و بنی صدر همه شان مورد غضب حاکمیت قرار گرفته است که رجایی شهید شد و بنی صدر هم به بنا به دلایلی فرار کرد . تنها رئیس جمهوری که بیشترین اسیب را به کشور زد و الان هم هر چی دلش خواست می گوید و به دبی و ترکیه هم می رود و هیچگونه بر خوردی هم نمی شود احمدی نژاد است حالا چه سری است حاکمیت می داند . اقایان به اصطلاح نماینده که خواهان اعدام روحانی هستید چرا دیر وقت دست به کار می شوید کار را یکسره کرده و مردم را از دست روحانی نجات دهید
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: