تاریخ انتشار: ۱۱:۲۴ - ۰۲ بهمن ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۴ نظر
گزارش رویداد۲۴ از چهره هفته؛

کیوان صمیمی روزنامه‌نگار در بند

کیوان صمیمی روزنامه‌نگار و فعال سیاسی به جرم «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به تحمل ۳ سال زندان محکوم شد و در مرداد ۱۳۹۹ این حکم را تأیید کرد. رویداد۲۴ در این گزارش زندگی کیوان صمیمی را از دهه چهل تا کنون بازخوانی کرده است.

کیوان صمیمی

رویداد۲۴ میثم سعادت: از هفته گذشته در فضای سیاسی و شبکه‌های اجتماعی یک نام  بسیار شنیده شد؛ کیوان صمیمی، روزنامه‌نگاری که در زندان به سر می‌برد و سخن از اوضاع نامناسب جسمانی او به گوش می‌رسد و حالا پس از مرگ بکتاش آبتین، این نگرانی وجود دارد که با توجه به سن و سالش مشکل بیشتری برایش به وجود بیاید، به همین دلیل بسیاری از فعالان سیاسی و اجتماعی خود برای کیوان صمیمی ابراز نگرانی کردند و از محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه درخواست کرده بودند دستور دهد این زندانی سیاسی آزاد شود. جالب آنکه این درخواست حتی توسط چهره‌های اصولگرا نیز مطرح شده بود؛ چنانچه مرتضی کیا از اصولگرایان توییتر نوشته بود: «پارسال همین ایام داشتم به واسطه حضور یکی از دوستان جلسه مجازی جمعی از منتقدان و معترضان به وضع موجود را می‌شنیدم. جناب صمیمی هم نه من را دیده بود نه می‌دانست در حال استماع سخنانش هستم. چون جلسه در بستری مجازی بود و من و رفیقم در کنار همدیگر بودیم، موقعیت ایجاب می‌کرد مباحث دوستان را بشنوم. شهادت می‌دهم جناب صمیمی تمام توانش را به‌کار گرفته بود برای استدلال کردن و اقناع برخی از دوستان تندرو که ما باید در چهارچوب همین نظام فعلی کنش‌گری داشته باشیم و نباید ناامید بود و امکان اصلاح وجود دارد. بعد از چند هفته از آن جلسه شنیدم که بازداشتش کردند. حذف امثال کیوان صمیمی از میدان سیاست‌ورزی و کنش‌گری، هزینه‌ای گزاف و غیرقابل جبران و عبرت‌انگیز خواهد بود!»

وحید اشتری از دیگر چهره‌های اصولگرای جنبش عدالتخواه نیز در پاسخ به این توییت نوشت: «ما با کیوان صمیمی منطقا اختلاف نظر کم نداریم، ولی نمی‌شود به شرافت این مرد شهادت نداد.» سعید زیباکلام از چهره‌های عدالتخواه نیز در نامه‌ای به محسنی اژه‌ای درخواست کرده کیوان صمیمی آزاد شود.

کیوان صمیمی کیست؟

کیوان صمیمی در سال ۱۳۲۷ در آبادان متولد شد. پدرش حبیب‌الله صمیمی در پالایشگاه آبادان مسئولیت داشت و از افراد دخیل در اعتصابات کارگری در جریان ملی شدن صنعت نفت بود. کیوان در سال ۱۳۴۵ پس از قبولی در دانشگاه صنعتی آریامهر (شریف فعلی) به تهران رفت. یکی از همکلاسی‌های مشهور کیوان صمیمی در دانشگاه صنعتی شریف، مرحوم اکبر ترکان بود. کیوان در دهه پنجاه به همراه برادرش ساسان به سازمان مجاهدین خلق پیوست. در این دوره رهبری سازمان مجاهدین خلق با تقی شهرام بود، با این حال او در زندان از این سازمان جدا شد.

ساسان صمیمی، برادر کوچکتر کیوان صمیمی متولد ۱۳۳۰ بود که وارد دانشگاه شیراز شد و او نیز جذب سازمان مجاهدین خلق شد. او در مرداد ماه سال ۱۳۵۴ به وسیله ساواک در جنوب شهر تهران دستگیر شد و در سن ۲۳ سالگی در بهمن ۱۳۵۴ به همراه جمعی دیگر از جمله وحید افراخته، مرتضی لبافی‌نژاد و مرتضی صمدیه لباف تیرباران شدند.

ساسان صمیمی در شیراز و در طول فعالیت‌های سیاسی، با بعضی از فعالان سیاسی آن شهر ارتباط داشت. بعد از پیروزی انقلاب در مراسم‌های یادبودی که برای ساسان صمیمی برگزار می‌شد، افرادی مثل احمد توکلی، مصطفی معین و هادی خانیکی هم شرکت می‌کردند. برادر دیگر او کامران در سال ۱۳۶۱ اعدام شد. کامران برای تحصیل به دانشگاه برکلی رفته بود و عضو کنفدراسیون دانشجویان خارج از کشور بود.

کیوان صمیمی اما مشی میانه‌روتری نسبت به برادران خود دارد. اما هرگز از فعالیت دست نکشیده است. فعالیت‌های او را می‌توان در چهار محور خلاصه کرد: اول) روزنامه‌نگاری: کیوان صمیمی همواره یکی از چهره‌های موثر نشریات جریان سیاسی موسوم به ملی مذهبی بوده است. او روزنامه‌نگاری را از دهه ۶۰ و با نویسندگی در نشریه پیام هاجر اعظم طالقانی شروع کرد. در دهه هفتاد نشریه‌ای به نام دریچه گفتگو توسط صمیمی و دوستانش منتشر می‌شد که بعد از ۶ شماره توقیف شد. فعالیت‌های مطبوعاتی او گستره زیادی دارد. از سردبیری نشریه ایران فردا (به مدیریت مرحوم سحابی) تا مدیر مسئولی نشریه نامه. بسیاری از اتهاماتی که به کیوان صمیمی وارد می‌شد و او را بار‌ها به دادگاه و زندان کشاند، متاثر از مطالبی بود که در همین نشریات منتشر شده بود.

دوم) کیوان صمیمی فعال مدنی: صمیمی عضو سازمان مجاهدین خلق بود که پیش از پیروزی انقلاب از آن جدا شد. بعد از آن به حزب ملل اسلامی پیوست. این حزب نخستین تشکیلات سیاسی داخل ایران بود که با الهام از نهضت‌های رهایی‌بخش آن روزگار به‌ویژه آمریکای لاتین، مشی مسلحانه را برای فعالیت برگزید و در این زمینه پیشگام سایر حرکت‌های چپ اسلامی محسوب می‌شد. این گروه با رهبری و محوریت سید محمدکاظم موسوی بجنوردی شکل گرفت. موسوی بجنوردی هماکنون مدیر مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی است.


بیشتر بخوانید: واکنش چهره‌های سیاسی به مرگ بکتاش آبتین / فرصت زاری نداریم


صمیمی بعد از پیروزی انقلاب، به دلیل آشنایی که با عزت الله سحابی در زندان پیدا کرده بود، به او و همفکران دیگر سحابی مانند کاظم سامی و حبیب‌الله پیمان نزدیک شد و عضو جنبش مسلمانان مبارز شد. صمیمی در سال ۷۷ اقدام به راه‌اندازی حزبی به نام «حزب آزادی مردم ایران» کرد. او از اعضای اصلی «شورای فعالان ملی-مذهبی» بوده است. او در این شورا با همان دیدگاه سوسیالیتی در شاخه کارگری فعال بوده است. صمیمی رئیس «انجمن حامیان حق تحصیل» نیز بود.

به گزارش رویداد۲۴ صمیمی یکی از بنیانگذاران و رئیس فعلی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات بود. تشکیلاتی که در آن چهره‌هایی مثل حسن کدیور، جمیله کدیور، ماشاءالله شمس‌الواعظین، محمدجواد مظفر، محمد دادفر، عمادالدین باقی، سیدمحمد سیف‌زاده، احمد قابل، فاطمه کمالی احمدسرایی، بدرالسادات مفیدی، کریم ارغنده‌پور، محمدرضا زهدی، احمد زیدآبادی، غلام‌حیدر ابراهیم‌بای سلامی، هاشم آغاجری، کیوان صمیمی، علی حکمت، رضا تهرانی، علیرضا علوی‌تبار، اکبر گنجی و عباس صفایی‌فر و... حضور داشتند.

صمیمی همچنین عضو هیات مدیره کانون زندانیان سیاسی قبل از انقلاب بود. در جریان اعتراضات سال ۸۸ هم یکی از اتهامات کیوان صمیمی، موسس کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه بود.

وی دبیر هیات اجرایی «شورای ملی صلح» بود. این شورا که در ۲۶ آبان ۱۳۸۶ به دعوت کانون مدافعان حقوق بشر و پیشنهاد شیرین عبادی تشکیل شد. صمیمی در این کانون دبیر «کمیته پیگیری بازداشت‌های خودسرانه» بوده است.

سوم) کیوان صمیمی کنشگر سیاسی: نام کیوان صمیمی در بیانیه‌های سیاسی مختلف در دفاع از کنشگران منتقد دیده می‌شود. او پای بیانیه‌های زیادی از جمله دفاع از از زندانیان سیاسی و کنشگران مدنی را امضا کرده است.

چهارم) کیوان صمیمی زندانی سیاسی: در طول این سال‌ها، کیوان صمیمی بار‌ها بازداشت شده است. بر اساس حکم ابلاغی روز سه‌شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۸۸ کیوان صمیمی به شش سال حبس به علاوه محرومیت مادام العمر از فعالیت‌های سیاسی محکوم شده‌است. اتهامات اصلی وی تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی برای بر هم زدن امنیت ملی بوده است.

آنگونه که رسانه‌ها خبر داده‌اند شرکت در اعتراضات مردمی و صدور بیانه علیه سلامت انتخابات نیز از جمله اتهامات کیوان صمیمی بوده است. صمیمی در آخرین بار روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ همزمان با روز جهانی کارگر در تجمعی که در جلوی مجلس شکل گرفته بود، به همراه تعدادی دیگر دستگیر و روز دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ به‌طور موقت آزاد شد، صمیمی در خرداد ۱۳۹۹ به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به تحمل ۳ سال زندان محکوم شد و در مرداد ۱۳۹۹ این حکم را تأیید کرد. برخی منابع خبری مدعی شده‌اند که او هماکنون از تهران به شهر دیگر منتقل شده است.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
محمدرضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
0
5
سلا م ظاهر قضیه این است که ما در کشور جمهوری اسلامی زنگی میکنیم که بنا به ادعای افراد صاحب قدرت همان نظام حکومت پیامبرص وعلی ع است اما مسالتن! در سیستم حکومت علوی موردی دارید که فردی به دلیل تبلیغ علیه نظام زندانی شود همه مخالفان علی ع ازادی کامل بیان داشتند و در همان مسجد توی روی علی و وسط سخنرانی ایشان مخالفت می کردند اعتراض می کردند نظم جلسه را بهم می زدند باز علی ع می فرمود بپرسید قبل از انکه مرا از دست بدهید دانستن را حق مردم میدانست و خود راموظف به اگاهی مردم می دانست در نهج البلاغه نامه هایی هست که خطاب به مردم برخی شهرهاست ودر ان علی ع گاه اتفاقات بین خود ومخالفان خود را برای مردم شرح می دهد اتهام تبلیغ علیه نظام که قانون من دراوردی است هیچ ریشه ای در کتاب، قران وسنت یعنی سیره و روش حکومتی پیامبر و علی ندارد عقل و اجماع نیز به عنوان دو منبع دیگر فتوا و قوانین چنین ابزار سرکوبی را بر نمی تابند بالخره استبداد منفور است وحتی مستبدان نیز باید توجیهاتی برای فریبمردم بتراشند
پاسخ ها
رضا
| Netherlands |
۰۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
علیم السلام برادر
فرمایشات و نظر بجا و عقلانی ارائه فرمودین ولی افسوس اسم عده ای جهت منافع خود و همفکرانشان حاضرند بهر جنایتی دست بزنند و سپس به جنایاتشان افتخار هم بکنند بنده ایرانی م و ساکن ایران
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
0
7
به بند کشیدن مخالف راه نجات کشور نیست جز آنکه قدمی به سرنگونی خودتان بر میدار ید
محمد ابراهیم زمانی
|
United States of America
|
۱۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
0
1
حکومت دوراه بیشتر ندارد یا اعطای آزادی مشروع به مردم و راه دیگر به بند کشیدن و مسدود کردن آزادی. متاسفانه راه دوم انتخاب کرده است. تقابل به جای تعامل. خوشا به حال حاکمانی که راه اول را برگزينند که هم به نفع حکومت است و هم به نفع مردم و منافع ملی. پایدار باشید
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: