تاریخ انتشار: ۱۱:۵۸ - ۲۱ بهمن ۱۴۰۰

توضیح وزارت بهداشت درباره توقف توزیع رایگان یا یارانه‌ای اقلام پیشگیری از بارداری

معاون بهداشت وزارت بهداشت درخصوص توقف توزیع رایگان یا یارانه‌ای و کار گذاشتن اقلام پیشگیری از بارداری در شبکه بهداشتی درمانی کشور توضیح داد.

توضیح وزارت بهداشت درباره توقف توزیع رایگان یا یارانه‌ای اقلام پیشگیری از بارداری

رویداد۲۴ دکتر کمال حیدری معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار داشت: طبق قانون تنظیم خانواده مصوب سال ۱۳۷۲ شبکه‌های بهداشتی در سراسر کشور موظف بودند تا دارو‌ها و اقلام پیشگیری از بارداری را به صورت رایگان یا یارانه‌ای در اختیار زنان قرار دهند و حتی برای این منظور آنان را تشویق کنند.

وی افزود: حتی جراحی عقیم سازی دائمی زنان و مردان تحت عنوان عمل وازکتومی و توبکتومی در شبکه بهداشتی درمانی به صورت رایگان انجام می‌شد تا مردم را به عقیم سازی تشویق کنند. نتیجه چنین اقداماتی هم شرایط کنونی جامعه و از دست رفتن نمای جوانی جمعیت و رسیدن آمار رشد جمعیت به نزدیک ۶ دهم درصد است.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در قانون جوانی جمعیت تلاش شده تا این رویکرد تشویقی به پیشگیری از بارداری و یا عقیم سازی متوقف شود. به همین خاطر و در راستای سیاست‌های جمعیتی، از این پس اقلام مرتبط با پیشگیری از بارداری و کار گذاشتن اقلام پیشگیری و تشویق به استفاده از آن‌ها در شبکه بهداشتی درمانی به صورت رایگان، توزیع نمی‌شود.

حیدری گفت: با عنایت به نقش درمانی برخی از این دارو‌ها یا اقلام، دست پزشکان برای تجویز آن‌ها باز گذاشته شده و افراد با داشتن مجوز از سوی پزشک می‌توانند این اقلام و دارو‌ها را از داروخانه‌ها تهیه و یا از خدمات استفاده کنند.

خبر های مرتبط
برچسب ها: وزارت بهداشت
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: