تاریخ انتشار: ۱۵:۴۲ - ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۱

طرح خرید شفاف؛ درج قیمت بر روی موبایل، تبلت و لپ‌تاپ الزامی شد

در مرحله پنجم طرح درج نرخ بر روی کالا‌ها که از اول اردیبهشت اجرا می‌شود، حتی کالا‌های وارداتی مانند تبلت، موبایل، لپ‌تاپ و کامپیوتر نیز مشمول درج نرخ واردکننده و مصرف‌کننده می‌شوند.

طرح خرید شفاف

رویداد۲۴ دولت سیزدهم از ابتدای فعالیت خود بر معیشت مردم تاکید داشته و اجرای طرح «خرید شفاف» نیز با همین منظور است و ادامه دار خواهد بود. طرح مذکور در ۶ مرحله تعریف شده که تاکنون ۴ مرحله آن اجرا شده و مرحله پنجم آن نیز از اول اردیبهشت به مرجله اجرایی رسید.

طرح «خرید شفاف» که هدف آن جلوگیری از گران‌فروشی و کنترل نرخ عنوان شده است، در ۶ مرحله تعریف شده که تاکنون ۴ مرحله آن اجرا شده و مرحله پنجم آن نیز از اول اردیبهشت ۱۴۰۱ اجرایی شده است. در هر مرحله از اجرای طرح "خرید شفاف" تعدادی اقلام کالا‌هایی به طرح اضافه و مشمول درج نرخ می‌شدند، اما در مرحله پنجم این طرح، تمامی کالا‌ها مشمول اجرای طرح درج نرخ کالا می‌شوند ضمن اینکه در این مرحله برخی از گروه‌های کالایی مستثنا هستند.

  در همین راستا مدیرکل نظارت بر خدمات عمومی، شبکه‌های توزیع و اقتصادی وزارت صمت اظهارکرد:

  در مرحله پنجم طرح درج نرخ بر روی کالا‌ها که از اول اردیبهشت اجرا می‌شود، حتی کالا‌های وارداتی مانند تبلت، موبایل، لپ‌تاپ و کامپیوتر نیز مشمول درج نرخ واردکننده و مصرف‌کننده می‌شوند.

  براساس طرح «خرید شفاف»، تولیدکنندگان مکلف شدند نرخ تمام شده کالا‌های تولیدی را روی انواع کالا‌ها ثبت و عرضه‌کنندگان و فروشندگان نیز در فروشگاه‌های زنجیره‌ای یا واحد‌های صنفی مکلف به درج نرخ مصرف‌کننده براساس سود تعیین شده توسط وزارت صمت، هستند. از تاریخ ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ نیز علاوه بر درج نرخ تولیدکننده، تولیدکنندگان نیز باید نرخ مصرف‌کننده را نیز بر روی کالا درج کنند.

  «محسن حسین‌لویی»، مدیرکل نظارت بر خدمات عمومی، شبکه‌های توزیع و اقتصادی وزارت صمت در خصوص کالا‌های وارداتی و مشمولیت آنها درحوزه درج نرخ بیان کرد:

  از ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۱ همه کالا‌های وارداتی (از جمله موبایل، تبلت و لپتاپ) غیر از موارد استثنا مشمول درج نرخ وارد‌کننده و مصرف‌کننده می‌شود؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت در این نوع کالا‌ها به جای درج نرخ تولید‌کننده نرخ وارد‌کننده درج می‌شود و این کالا‌ها مانند سایر کالا مشمول درج نرخ مصرف‌کننده نیز هستند.

  به همین منظور از ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۱ همه کالا‌های تولیدی به جز موارد استثنا مشمول درج نرخ تولید‌کننده و مصرف‌کننده می‌شوند و همه کالا‌های وارداتی غیر از موارد استثنا مشمول درج نرخ وارد‌کننده و مصرف‌کننده می‌شود.

  منبع: تسنیم
  خبر های مرتبط
  برچسب ها: قیمت موبایل
  نظرات شما
  نام:
  ایمیل:
  * نظر: