تاریخ انتشار: ۱۰:۵۸ - ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۱

ارتباط بیماری روانی با افزایش مرگ‌های قلبی عروقی

طبق یک مطالعه جدید، افراد مبتلا به بیماری‌های روانی شدید، از جمله اسکیزوفرنی، در مقایسه با جمعیت عمومی، با سطح بالاتری از مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی روبرو هستند.

ارتباط بیماری روانی با افزایش مرگ‌های قلبی عروقی

رویداد۲۴  به نقل از ساینس دیلی، تحقیقات قبلی میزان بروز و مرگ و میر بیشتر ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی را در افراد مبتلا به بیماری‌های روانی شدید شناسایی کرده بود، اما مشخص نبود که آیا این ارتباط در طول زمان تغییر می‌کند یا خیر.

مطالعه جدید شامل بررسی سیستمیک و متاآنالیز ۱۰۸ مطالعه قبلی شامل بیش از ۳۰ میلیون شرکت کننده در کشور‌های با درآمد بالا بود که همگی در سنین ۱۶ تا ۶۵ سال در مراحل ابتدایی اختلال روانپزشکی بودند.

این مطالعه نشان داد که به طور کلی، میزان مرگ و میر مرتبط با قلب و عروق برای افراد مبتلا به بیماری روانی شدید حدود دو برابر جمعیت عمومی است.

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی نسبت به افراد مبتلا به اختلال دوقطبی در معرض خطر بیشتری قرار دارند، اما این تفاوت در همه انواع بیماری‌های روانی شدید و مرگ و میر عروق مغزی و قلبی وجود دارد.

به گفته محققان، تحقیقات بیشتری برای درک دلایل خطر ابتلای بالاتر و ارزیابی اینکه چرا ممکن است در دهه‌های اخیر بدتر شده باشد، مورد نیاز است.

افزایش خطر نسبی تشخیص بیماری قلبی عروقی در دهه‌های اخیر ممکن است نتیجه نابرابری در شیوع سیگار بین افراد مبتلا به مشکلات روانی و جمعیت عمومی یا افزایش استفاده از دارو‌های ضد روان پریشی باشد.

محققان می‌گویند دارو‌های نسل آنتی‌سایکوتیک‌ها اثرات متابولیکی بدتری هم دارند.

منبع: مهر
خبر های مرتبط
برچسب ها: اخبار سلامت
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: