تاریخ انتشار: ۱۹:۰۶ - ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۱

تنش مرزی بین ایران و افغانستان مرز اسلام‌قلعه بسته شد / دو طرف به حالت آماده‌باش درآمدند

یک منبع آگاه در هرات با تایید بسته شدن مرز اسلام‌قلعه از بروز تنش مرزی میان ایران و افغانستان خبر داد و تاکید کرد که هیچ درگیری میان مرزبانان ایرانی و نیرو‌های مرزی طالبان صورت نگرفته است.

امرز یران و افغانستان

رویداد۲۴ منابع آگاه از ولایت هرات از بروز یک تنش در مرز اسلام‌قلعه میان مرزبانان جمهوری اسلامی ایران و نیرو‌های طالبان خبر دادند. به گفته شاهدان عینی این تنش پس از آن بروز کرد که نیرو‌های مرزی طالبان قصد ساخت یک جاده در منطقه مرزی دو کشور را داشتند که با مخالفت نیرو‌های مرزبانی جمهوری اسلامی ایران روبرو شدند.

این اقدام ایران با مقاومت نیرو‌های طالبان مواجه شد و پس از بحث و مشاجره دو طرف به حالت آماده‌باش درآمدند. یک منبع آگاه در هرات در گفتگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، درباره این حادثه گفت که فعلا مرز اسلام‌قلعه تا اطلاع ثانوی بسته شده و نیرو‌های امنیتی طالبان به سمت مرز در حرکت هستند.

مقامات طالبان تاکنون درباره این حادثه موضعی اتخاذ نکرده‌اند. اما به گفته این منبع آگاه، هیچ درگیری منجر به تیراندازی میان نیرو‌های مرزبانی دو کشور صورت نگرفته است. پس از این تنش میان مرزبان دو طرف مرز اسلام‌قلعه به روی رفت‌وآمد بسته شده است.

توضیحات نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان

حسن کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان راجع به اتفاقات امروز (شنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۱) در مرز دوغارون توضیحاتی ارائه کرد. حسن کاظمی قمی نماینده ویژه رییس جمهور در امور افغانستان درباره ماجرای امروز مرز دوغارون اظهار داشت: امروز طالبان اقدام به جاده سازی بدون هماهنگی قبلی درمحدوده مرز دوغارون و نقض مرز کرد که مرزبانی جمهوری اسلامی ایران مانع شد.

وی افزود: در تماسی که با وزارت داخله و دفاع طالبان صورت گرفت تاکید شدکه اقدامات باید متوقف و موضوع در چارچوب کمیسیون عالی مرزی و مدرنیزاسیون اسناد دو کشور حل و فصل شود.

منبع: فارس
برچسب ها: افغانستان
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: