تاریخ انتشار: ۱۱:۰۹ - ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱ نظر

سعید خطیب‌زاده: گره گفتگو‌های ایران و عربستان بر سر طرح مساله یمن نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران و عربستان دو کشور مهم در منطقه خلیج فارس و دارای اثرات فراتر از محیط پیرامونی خودشان هستند. طبیعی است که روابط مناسب میان تهران و ریاض ضمن اینکه دو کشور را منتفع می‌کند، ملت‌های منطقه و کشور‌های دوست میان ما وسعودی هم از این موضوع متنفع می‌شوند.

سعید خطیب‌زاده: گره گفتگو‌های ایران و عربستان سعودی طرح مساله یمن نبوده است

رویداد۲۴ سعید خطیب‌زاده، در پاسخ به این سوال که در روز‌های اخیر شاهد انتشار فیلمی از برخورد فیزیکی تعدادی از شهروندان بیروت با وزیر انرژی لبنان در واکنش به معضل برق و خاموشی شب‌ها هستیم و این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد تاسیس نیروگاه در این کشور را به دولت این کشور ارائه کرده، اما تاکنون پاسخی دریافت نکرده است، آیا این پیشنهاد همچنان برای رفع مشکلات مردم لبنان روی میز است، گفت: تحولات داخلی لبنان برای جمهوری اسلامی ایران از ابعاد مختلف حائز اهمیت است. ما به طور مستمر با دوستانمان در دولت لبنان در تماس هستیم. پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مجددا توسط آقای امیرعبداللهیان تکرار شده و همچنان روی میز و معتبر است.

آمادگی داریم به تامین برق لبنان کمک کنیم

وی ادامه داد: ما آمادگی داریم که بخش خصوصی ایران وارد لبنان شود و به تامین برق مردم و کشور لبنان کمک کند و هم دولت و بخش دولتی ما این آمادگی را دارند که بصورت ملی وارد عمل شوند و این مشکل را برای همیشه در داخل لبنان رفع کنند. البته دوستان ما در لبنان ضمن اینکه از این پیشنهاد استقبال کرده و ابراز علاقه نشان می‌دهند، تاکنون اقدام عملی در این رابطه صورت نداده و تصمیم را منوط به تصمیم ملی می‌دانند.

به مسائل داخلی لبنان ورود نمی‌کنیم

خطیب‌زاده افزود: ما به مسائل داخلی لبنان ورود نمی‌کنیم، اما راه‌حل مشکل برق و الکتریسیه خیلی پیچیده نیست و به یک تصمیم عادی، ولی در سطح ملی نیاز دارد که اراده‌ای ایجاد شود که ما بتوانیم این مشکل مردم لبنان را رفع کنیم. مردم لبنان ثروتمندتر از این هستند که نیازمند اعانه‌های روزانه یا بعضا توسط برخی کشور‌ها باشند و می‌توانند روی پای خودشان بایستند و ما هم آمادگی داریم که در کنار مردم با غرور این کشور به حل این مشکل کمک کنیم.


بیشتر بخوانید: جزئیات دور پنجم گفتگو‌های تهران و ریاض/ توافق در راه است؟


روابط مناسب میان تهران و ریاض کشورهای منطقه راه هم متنفع می کند

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که ارزیابی مثبت از دور پنجم گفتگو‌های ایران و عربستان این امیدواری را به وجود آورده که ثبات بیشتری در کشور‌های حوزه تماس تهران و ریاض ایجاد شود، آیا در خصوص این مساله نیز توافقی میان دو هیات صورت گرفته است، گفت: اینکه گفتگو‌های ایران و عربستان سعودی به کاهش تنش‌ها در منطقه کمک می‌کند، طبیعتا درست است. ایران و عربستان دو کشور مهم در منطقه خلیج فارس و دارای اثرات فراتر از محیط پیرامونی خودشان هستند. طبیعی است که روابط مناسب میان تهران و ریاض ضمن اینکه دو کشور را منتفع می‌کند، ملت‌های منطقه و کشور‌های دوست میان ما و سعودی هم از این موضوع متنفع می‌شوند.

وی افزود: با این حال یک اصل در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و آن این است که هیچ کشور ثالثی را در روابط دوجانبه‌مان وارد نمی‌کنیم. روابط ما با لبنان هم مستقل از هر فاکتور سومی پیگیری شده و تصور ما این است که دولت لبنان و ملت لبنان این شایستگی را دارند که فارغ از فاکتور‌های ثانوی امروز و آینده بهتری داشته باشند.

گره گفتگو‌های ایران و عربستان بر سر طرح مساله یمن نیست

خطیب‌زاده در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه گفته شده بود یکی از گره‌های مذاکرات ایران و عربستان مطرح شدن مساله یمن از سوی ریاض بوده، آیا امروز این عقلانیت در هیات دیپلماتیک سعودی ایجاد شده است که تنها به طرح مسائل دوجانبه بپردازند، گفت: تائید نمی‌کنم که گره گفتگو‌های ایران و عربستان سعودی طرح مساله یمن بوده است. با این حال یمن یکی از موضوعات مهم امروز منطقه ما است و طبیعی است که تهران و ریاض در رابطه با موضوعات منطقه‌ای با یکدیگر صحبت کنند، اما اینکه گفتگو‌های دوجانبه منوط به یک موضوع سومی شود از روز اول توسط جمهوری اسلامی ایران با مخالفت روبرو شده بود بعید هم می‌دانم هیات سعودی چنین نظری را داشته باشند. مسائل مهم و متنوعی میان دو کشور وجود دارد که شایسته بررسی در گفتگو‌های دوجانبه است.

منبع: ایلنا
خبر های مرتبط
برچسب ها: سعید خطیب زاده
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
بابا برقی
|
Germany
|
۱۷:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۶
0
1
چی شد.که جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد تاسیس نیروگاه در این کشور را به دولت این کشور ارائه کرده.؟؟؟جمهوری اسلامی مشکل کمبود برق درون کشور را با ایجاد چند نیروگاه مرتفع کند که تابستان که در جراید وسایتها و... شاهد این نباشیم که مردم راجع به بی برقی و قطعی گاه و بیگاه برق اعتراض کنند نمیخواهند در لبنان نیروگاه بسازند. و البته سعید خطیب زاده از اموال شخصیش میتواند در لبنان یا هر کجای دنیا نیروگاه بسازد
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: