تاریخ انتشار: ۱۸:۳۵ - ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۴ نظر

واکنش وزیر علوم به اعتراضات برخی دانشجویان دانشگاه‌ها درباره پوشش

وزیر علوم در واکنش به اعتراضات برخی دانشجویان درباره پوشش و برخورد دانشگاه با آن‌ها گفت: دانشجویان باید از قوانین دانشگاه تبعیت کنند.

اعتراضات برخی دانشجویان دانشگاه‌ها درباره پوشش

رویداد۲۴ محمدعلی زلفی گل امروز در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه نظام ایده‌ها و نیاز‌ها در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اعتراضات دانشجویی در برخی دانشگاه‌ها و برخورد حراست با آن‌ها درباره نوع پوشش دانشجویان اظهار کرد: باید بپذیریم که ورود به هر مکانی شرایط خاص خودش را دارد؛ دانشگاه، کلاس و استاد حرمت دارد، طبیعی است افرادی که وارد محیط‌های دانشگاهی می‌شوند باید به ضوابط و مقررات آن محیط احترام بگذراند و تبعیت کنند.

وزیر علوم افزود: اگر افرادی از این قوانین تبعیت نکردند، طبق قانون باید مجاب شوند که محیط دانشگاه، کلاس و استاد آنقدر حرمت دارد که جامعه فرهیخته دانشگاه اعم از دانشجو و اعضای هیات علمی و … خودشان باید چه از نظر رفتار فردی، رفتار جمعی و بیان چه از نظر نوع پوشش ضوابط را رعایت کنند.


بیشتر بخوانید: اعتراض در دانشگاه تهران بخاطر تغییر آئین نامه‌های حجاب دانشجویی+ تصاویر


زلفی گل تاکید کرد: باید تلاش کنیم آزادی را در قالب قانون بپذیریم. خود ما هستیم که با پذیرفتن آزادی در قالب قانون کمک می‌کنیم که این آزادی در جامعه جاری و ساری شوند.

وزیر علوم خاطرنشان کرد: اعتقاد دارم جامعه فرهیخته و دانشجویان فهیم ما خیلی خوب می‌دانند که باید فرهنگ دانشگاه را رعایت کنند. جامعه دانشگاهی فرهنگ خاص خودش را دارد و در بخش‌هایی متفاوت از فرهنگ عمومی است، یکی از موارد فرهنگ دانشگاهی نوع پوشش است و باید افرادی که وارد محیط محترم دانشگاه می‌شوند از لحاظ پوشش حداقل‌های قانونی را رعایت کنند که الحمدالله رعایت می‌کنند و دانشجویان ما فهیم‌تر از آن هستند که با برخورد‌های قهری آن‌ها را وادار کنیم که رعایت کنند.

وزیر علوم در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه رهبری در دیدار با دانشجویان بر هویت زدایی و آرمان زدایی در دانشگاه‌ها تاکید داشتند، وزارت علوم چه نقشی بر هویت بخشی می‌تواند داشته باشد؟ گفت: این هویت بخشی در چند بخش قابل انجام است؛ یک بخش آموزشی، بخشی دیگر پژوهشی و فرهنگی است. در بخش آموزشی محتوای درسی و اساتید دانشگاه‌ها را شامل می‌شود که ما در خصوص محتوای درسی از این بعد شیوه نامه‌ای را تالیف خواهیم کرد که کتاب‌ها با ساختار خاصی نوشته شود که دانشمندان ملی خودمان دیده شوند و دانشجویان بدانند در هر صنفی که درس می‌خوانند در سطح ملی دانشمندانی داشتند.

زلفی گل افزود: اعضای هیات علمی که تدریس می‌کنند، باید در حین تدریسشان اشاره به دانشمندان داخل کشورمان داشته باشند که فکر نکنیم همیشه خارج از کشور و کشور‌های پیشرفته از ما بهتران هستند و یا خداوند به آن‌ها توانایی خاصی داده و به ما نداده است. بنابرین هم بحث محتوا و تدریس اساتید کمک می‌کند که حس خودباوری و حس اینکه ما هم می‌توانیم در عرصه‌های علمی سرآمد باشیم و یا علم جدید خلق کنیم و یا اینکه ما هم میتوانیم مرجع علمی باشیم، انتقال داده شود.

وی ادامه داد: در بحث پژوهشی خوشبختانه کشور ما در سال ۲۰۲۱ بیش از ۷۶ هزار سند علمی بین المللی توسط دانشجویان ارشد و دکتری و دانشمندان منتشر کرده است؛ پس حس خودباوری در بین جامعه فرهیخته دانشگاهی وجود دارد و کمک کرده که آن‌ها در ابعاد بین المللی نتایج پژوهشی خود را منتشر کنند.

وزیر علوم بیان کرد: در اینجا هم دانشمندان و هیات علمی ما می‌توانند به دانشجویان این حس خودباوری و مدیریت مداری را منتقل کنند که ما هم می‌توانیم مرز‌های علمی را بشکافیم و می‌توانیم افق‌های جدید علم را کشف کنیم که الحمدالله رتبه اول علمی ما در منطقه نشان می‌دهد ما در کشورمان در بسیاری از شاخص‌های علمی مرجعیت علمی داریم. بیش از ۳۵ درصد ۷۶ هزار سند علمی کشور ما، با مشارکت بین المللی بوده است. به این معنا که دانشمندان بین المللی دانشمندان داخل کشور ما را به رسمیت شناخته اند و همین حس را دانشمندان و اعضای هیات علمی ما به دانشجو منتقل می‌کند. وقتی نتایج یافته‌های پژوهشی یک دانشجو در ابعاد بین المللی منتشر می‌شود این حس در وجودش تسری پیدا می‌کند که من هم می‌توانم.

منبع: مهر
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
fg11fh
|
United States of America
|
۱۹:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
0
2
انصافا ببین ملت گیر کیا افتادن تو هزاره سوم! چی میگه ایشون یکی بیاد ترجمه کنه!شماها فرزندان خودتونم هم گوش به حرفتون نمیدن.خیلی هنر دارید بچه های خودتون تاثیر بزارید که پوشش مورد تایید شما را داشته باشن.جامعه وقعی به دل مشغولی های شما نمیذاره
نادر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
0
2
چه قدر پست هستید!!! به نام قانون سرکوب می‌کنید، خفقان درست می‌کنید، دزدی می‌کنید، ریاکاری می‌کنید، هر غلطی دلتون میخاد می‌کنید دست آخر طلبکار هم هستید. جامعه‌ای میخاید که فقط تبعیت کنه و گرنه با قانون طرفه!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
0
1
چرا همیشه فرع بر اصل اولویت دارد!؟
مثلا هدف از احداث بیمارستان درمان بیماران است اما ناگهان ساختن مسجد در بیمارستان اولویت می یابد انگار مردم برای نماز خواندن به بیمارستان می روند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
0
1
داشتن یا نداشتن حجاب مثل مسواک زدن، حمام رفتن، نوع و مدل آرایش و پیرایش مو مسائلی شخصی هستند هیچکس حق تحمیل آنها را بر کسی ندارد حتی اکر به فرض این تحمیل به نفع جامعه باشد. تنها راه راضی کردن مردم به رعایت حجاب فقط و فقط «اقناع» منطقی مردم است و چنانچه مردم اقناع نشدند آزادند از حجاب صرفنظر کنند. حجاب و هر هنجار یا ارزش اجتماعی دیگر زمانی ارزش دارد که انتخابی و آزادانه باشد نه اجباری. اما نکته آخر جناب زلفی گل؛ میدانی چرا دانشجوها از حجاب بیزارند و به آن دهن کجی می کنند؟ چون حجاب نماد اندیشه و رفتار شماست. با اطمینان میگویم شما و همفکرانتان دست از سر صندلی قدرت بردارید کل مشکلات جامعه ازجمله حجاب به مرور حل و فصل میشود مسئله الآن حجاب نیست مسئله خود شمایید میدان بازی را عوض نکنید.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: