تاریخ انتشار: ۰۰:۰۱ - ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۱

یک ویروس گیاهی که سرطان را درمان می‌کند

محققان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو در حال مطالعه این موضوع هستند که چگونه یک ویروس گیاهی به نام ویروس موزاییک لوبیا چشم بلبلی، رشد سرطان را متوقف کرده و از بازگشت آن جلوگیری می‌کند.

ویروس گیاهی

رویداد۲۴  بر خلاف تصور بیشتر مردم، همه ویروس‌ها بد نیستند و یافته‌های جدید پژوهشگران نشان می‌دهد یکی از این ویروس‌ها ممکن است قدرت توقف سرطان را داشته باشد.

تحقیقات انجام شده در این رابطه نشان می‌دهد که وقتی ویروس فوق، سلول‌های سرطانی را آلوده می‌کند به سیستم ایمنی سیگنال داده و در نهایت پاسخ ضد سرطانی را به تومور گسترش می‌دهد.

ویروس موزاییک لوبیا چشم بلبلی (cowpea mosaic virus) یک ویروس گیاهی عفونی است که معمولاً حبوبات را هدف قرار می‌دهد. با این حال، در هفت سال گذشته، پژوهشگران از مدل‌های حیوانی برای تعیین پتانسیل آن به عنوان یک درمان ایمونوتراپی سرطان استفاده کرده اند.

دکتر نیکول اشتاینمتز، استاد نانومهندسی در دانشکده مهندسی دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو جاکوبز و مدیر مرکز نانوایمونو مهندسی، در این رابطه گفت: این مطالعه به اعتبار نانوذرات ویروس گیاهی موزاییک لوبیا چشم بلبلی به عنوان کاندیدای ایمونوتراپی سرطان کمک می‌کند. اکنون ما داده‌های مستندی داریم که توضیح دهیم که چرا این ویروس گزینه‌ای قوی برای مبارزه با سرطان است.

اعضای این تیم مطالعاتی نانوذرات حاوی این ویروس را مستقیماً به تومور تزریق کردند تا به عنوان طعمه‌ای برای سیستم ایمنی بدن عمل کنند. هنگامی که این فرایند تکمیل شد، سلول‌های ایمنی نانوذرات ویروسی را شناسایی می‌کنند و هشدار‌هایی را به بقیه سیستم ایمنی یک مهاجم خارجی در بدن ارسال می‌کنند. در حالی که سلول‌های ایمنی برای مبارزه با ویروس ساخته می‌شوند، زمانی که متوجه شدند ویروس موزاییک لوبیا چشم بلبلی داخل تومور است، شروع به از بین بردن سلول‌های سرطانی می‌کنند.

این ویروس نه تنها به خلاص شدن از شر تومور موجود کمک می‌کند، بلکه این ویروس همچنین باعث ایجاد یک پاسخ ایمنی سیستمیک در برابر هر تومور آینده می‌شود. در حالی که هنوز این روش روی انسان مطالعه نشده است، آن‌ها این اثر ایمنی را در سگ‌ها و مدل‌های موش در انواع مختلف سرطان مشاهده کرده اند.

گفتنی است ویروس موزاییک لوبیا چشم بلبلی ویروسی منحصر به فرد است، زیرا واکنش ضد سرطانی را ایجاد می‌کند که دانشمندان در سایر ویروس‌های گیاهی یا ذرات ویروس مانند مشاهده نمی‌کنند.

منبع: سیناپرس

برچسب ها: اخبار سلامت
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: