تاریخ انتشار: ۱۶:۱۴ - ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱ نظر

نان فانتزی گران تر می‌شود؟

رئیس اتحادیه نان‌های حجیم ونیمه حجیم تهران از احتمال تعیین قیمت‌های جدید پس از ماه رمضان خبر داد وگفت: با توجه به گرانی هزینه تولید، احتمال افزایش نرخ نان فانتزی و حجیم زیاد است.

افزایش قیمت کالاهای اساسی

رویداد۲۴ ضربه ناشی از افزایش قیمت کالا‌های اساسی از سوی دولت سیزدهم به معیشت مردم، نگرانی‌های زیادی را در جامعه به وجود آورده است.

اقدام دولت در راستای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از یک سو، ادامه تحریم‌ها از سوی دیگر، وضعیت اقتصاد کشور را وارد بحران جدیدی کرده است.

موج دولت برای گرانی نان درحالی آغاز شده که فشار تورمی در دولت سیزدهم با انتقاد آحاد مردم مواجه شده است.

نسخه افزایش قیمت نان علیرغم انکار دولتمردان از سال گذشته برای سفره‌های مردم پیچیده شد؛ اما زمزمه‌های اجرای این طرح در سال جاری با صدای بلندتری به گوش می‌رسد.

حالا با اعلام رسمی قیمت گندم برای صنف و صنعت، پیش‌بینی‌ها درخصوص رشد قیمت محصولات وابسته به آرد تأیید شد. نرخ تعیین شده برای گندم، قیمت هر کیلو آرد را برای صنایع و اصناف مصرف‌کننده این محصول تا کیلویی ۱۶ هزار تومان افزایش می‌دهد.

محمد جواد کرمی رئیس اتحادیه نان‌های حجیم ونیمه حجیم تهران در رابطه با وضعیت قیمت آرد مصرفی در این صنف به اقتصاد ۲۴ گفت: طبق اعلام رسمی، قیمت گندم صنف و صنعت افزایش یافت و تا کنون قیمت گندم نان فانتزی و حجیم هیچ گونه افزایشی نداشته است.

رئیس اتحادیه نان‌های حجیم ونیمه حجیم تهران تأکید داشت: اما متأسفانه در سال ۱۴۰۱ سایر مولفه‌های تولید مانند هزینه‌های کارگری و سایر مواد اولیه در این بخش با رشد قیمت مواجه شده است.

وی تصریح داشت: به فعالان این صنف توصیه شده تا زمان تعیین تکلیف قیمت سایر مواد اولیه جهت تولید نان فانتزی و حجیم و ارائه آنالیزم به دستگاه‌های متولی جهت قیمت گذاری جدید از هر گونه افزایش قیمت نان فانتزی و حجیم خودداری کنند.

کرمی با تأکید بر اینکه نانوایی‌های فانتزی گندم را کیلویی ۹۰۰ تومان از دولت تحویل می‌گیرند، گفت: در حال حاضر واحد‌های صنفی هر کیسه ۴۰ کیلویی آرد را معادل ۷۰ هزار تومان از کارخانه‌ها جهت پخت نان فانتزی و حجیم خریداری می‌کنند.


بیشتربخوانید: افزایش قیمت کالا‌های اساسی/ تورم بزرگ در راه است؟


رئیس اتحادیه نان‌های حجیم ونیمه حجیم تهران با اشاره به افزایش هزینه‌های جاری در هر واحد صنفی گفت: درمولفه تولید بحث اصلی موضوع هزینه کارگری است که امسال ۵۷ درصد افزایش داشته است و به طبع آن بیمه کارگران نیز با افزایش چشمگیری مواجه شده است.

وی تصریح داشت: هزینه مالیات، آب و برق و تلفن و اجاره بهای واحد‌های صنفی نیز بر هزینه‌های تولید افزوده می‌شود.

به گفته کرمی؛ البته به غیر از هزینه‌های مطرح شده، به غیر از آرد، بهبود دهنده ها، روغن، شکر، خمیر مایه و سایرمواد اولیه همه افزایش نرخ پیدا کرده اند.

وی ادامه داد: به دلیل گرانی و کمبود برخی از مواد اولیه مانند شکر و روغن، نانوایان مجبور به خرید این محصولات از بازار آزاد و دلالان هستند.

رئیس اتحادیه نان‌های حجیم ونیمه حجیم تهران تأکید داشت: ما تا پایان ماه رمضان صبر می‌کنیم، اما باید سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان هرچه سریعتر با توجه به افزایش ۳۰ درصدی هزینه‌های تولید، نرخ جدید نان فانتزی و حجیم را تعیین و اعلام کند.

وی تصریح داشت: نرخ گندم در بخش صنعت ازکیلویی ۲ هزار و ۷۰۰ تومان به ۱۲ هزارتومان رسیده است. البته هنوزگندم و آرد مورد نیاز نان فانتزی و حجیم افزایش قیمت نداشته است؛ اما اگر آرد در این بخش گران شود، قطعاً افزایش هزینه تولید از ۳۰ درصد فراتر خواهد رفت.

کرمی گفت: ۷۰۰ واحد صنفی نان‌های حجیم و نیمه حجیم در سطح شهر تهران فعال هستند که حداقل هر یک از این واحد صنفی بین ۵ تا ۷ کارگر را جذب کرده است. از این رو اهمیت این صنعت برای اشتغال زایی و سلامت مردم را نباید نادیده گرفت، تا با تقویت واحد‌های تولیدی و کاهش هزینه‌های تولید وضعیت فعالیت در این بخش گسترش یابد.

به گفته رئیس اتحادیه نان‌های حجیم ونیمه حجیم تهران؛ از دوران کرونا تا کنون استقبال مردم جهت استفاده از این فرآورده‌ها افزایش یافته است و اکثر مردم ترجیح می‌دهند به دلیل بسته بندی و سلامت در تولید از نان‌های فانتزی جهت مصرف روزانه استفاده کنند.

منبع: اقتصاد24
خبر های مرتبط
برچسب ها: قیمت نان
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
حبیب مردمیدان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۳
0
0
با سلام به خبرنگاران عزیز بنده از ارومیه هستم لطفا مسئولین بالا اجازه ندهند در استانها سلیقه اصلاح قیمت بدن الان با توجه به اینکه در تهران ۸ ماه به نان لواش قیمت دادن ولی در ارومیه قیمت همان ۳۰۰ تومانه واقای استاندار اجازه افزایش را نمیدهد در صورتی که هزینه تولید نان در تمام استانها یکی خواهش میکنم به داد ما هم برسید لطفا لطفا
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: