تاریخ انتشار: ۱۰:۰۳ - ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۱

ویدئویی دلخراش از قتل‌عام پرندگان زنبورخوار در ایلام

زنبوردار ایلامی با خوراندن سم به پرندگان زنبورخوار منجر به قتل عام ۱۳۷ قطعه از این پرنده شدند.

رویداد۲۴ مدیرکل محیط زیست ایلام از قتل عام پرندگان زنبور خوار توسط یکی از زنبورداران ایلامی خبر داد و گفت: پرونده این فرد متخلف به مراجع قضایی احاله شده است.

غلامرضا ابدالی از قتل عام پرندگان زنبور خوار توسط یکی از زنبورداران ایلامی خبر داد و گفت: پرونده این فرد متخلف به مراجع قضایی احاله شده است.

مدیرکل محیط زیست استان ایلام گفت: این زنبوردار ایلامی به باور این که پرندگان زنبور خوار برای زنبورهای عسل وی خطر آفرین هستند اقدام به طعمه گذاری آغشته به سم برای پرندگان زنبور خوار کرد که در نتیجه این اقدام مزموم تعداد ۱۳۷ قطعه پرنده زنبور خوار تلف و جسد آنان در اطراف مزرعه  کشف و ضبط و مستند سازی و با تشکیل پرونده به مراجع قضایی احاله شده است.

به گفته مدیرکل محیط زیست استان ایلام، پرنده زنبور خوار برای زنبورهای عسل بی خطر بوده و این پرنده به شار زنبورهای قرمز که افت زنبورهای عسل است اقدام می کند که نه تنها برای زنبور عسل بی خطر بلکه نگهبانی برای آنان از گزند زنبورهای قرمز است.

مرغ زنبورخوارگونه‌ای پرنده از خانوادهٔ زنبورخواران (Meropidae) است. زنبورخوار معمولی نیز همچون دیگر زنبورخواران دارای قامتی بلند و باریک با پرهایی رنگارنگ است. پرهای ناحیهٔ بالای بدن به رنگ‌های زرد و قهوه‌ای، بال‌ها سبزرنگ و دم و پرهای ناحیهٔ شکم سبز مایل به آبی است.

پرهای ناحیهٔ گلو به رنگ زرد درخشان بوده و منقار دراز و خمیدهٔ پرنده سیاهرنگ است. همچنین دم پرنده دارای دو شاهپر بسیار دراز در وسط آن است که در پرندگان نابالغ دیده نمی‌شود. هر دو پرندهٔ نر و ماده از نظر ظاهری به یکدیگر شبیه بوده و طول بدنشان به ۲۷ تا ۲۹ سانتی‌متر می‌رسد. همانگونه که از نام پرنده بر می‌آید زنبورخوار معمولی (Merops epiaster) از حشرات به ویژه زنبور، زنبور وحشی و زنبور سرخ که آنها را در حین پرواز شکار می‌کند تغذیه می‌نماید.

این پرنده پیش از خوردن شکارش نیش آن را با کوبیدن چندبارهٔ حشره به یک سطح سخت جدا ساخته و سپس آن را می‌خورد. زنبورخوار معمولی در طول روز درحدود ۲۵۰ زنبور می‌خورد و ممکن است مارمولک و قورباغه نیز شکار کند. پرنده زنبور خوار اگر چه بال و پرهای زیبایی دارد اما از نظر زنبورداران یک آفت محسوب می شود . این پرنده به نامهای گوناگون شناخته می شود مثلا "زنبور خوار" ؛ "سبز قبا" و در آذربایجان " آری قاپان ".این پرنده ها بطور گروهی زندگی می کنند وهرکجا که زنبورعسل و یا حشرات هستند حضور دارند.

منبع: تسنیم
خبر های مرتبط
برچسب ها: فیلم روز
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: