تاریخ انتشار: ۱۳:۰۴ - ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۵ نظر

ورود زنان به ورزشگاه‌ها در مشهد ممنوع شد/ معاون وزیر ورزش: شهر مذهبی قواعد خود را دارد!

سینا کلهر معاون فرهنگی وزیر ورزش و جوانان گفت: در مباحث فرهنگی و گفتمان شهری، همیشه استثنائاتی نیز وجود دارد، به عنوان نمونه برای ورود زنان به ورزشگاه ها، سه شهر از این امر مستثنی و حذف شده اند که مشهد از آن جمله است، زیرا شهر مذهبی قواعد خود را دارد.

ورود زنان به ورزشگاه‌ها در مشهد ممنوع شد/ معاون وزیر ورزش: شهر مذهبی قواعد خود را دارد!
رویداد۲۴ معاون فرهنگی وزیر ورزش و جوانان گفت: وجود پیوست فرهنگی در مدیریت شهری به معنای ساخت مسجد و فرهنگسرا نیست، اگر فهم از پیوست فرهنگی به این مقوله محدود شود، همان بهتر است که اصلا نباشد.

 سینا کلهر روز یکشنبه در نشست هم‌اندیشی "نقاط استراتژیک حکمرانی برای اجرای پیوست فرهنگی"، در مشهد افزود: آنچه امروز از پیوست فرهنگی دنبال می‌کنیم، کلیت شهر و جامعه است، وجود ده‌ها مسجد و فرهنگسرا دلیلی بر ایجاد پیوست فرهنگی نیست، وقتی که در بازار صداقت و روابط اجتماعی صداقت وجود نداشته باشد.

به نوشته ایرنا، وی اظهار کرد: پیوست فرهنگی واقعی، در حوزه‌های غیرفرهنگی خود را نشان می‌دهد و باید در تمام شهر، از بخش حمل و نقل و جابه جایی مسافر گرفته تا زیارت و بازار، ساری و جاری باشد.

وی گفت: توسعه شهر نباید منجر به شکاف طبقاتی و فاصله فقیر و غنی شود، برای پیشبرد همزمان فرهنگ و اقتصاد باید ایده وجود داشته باشد، اما وقتی در این مسیر ایده‌ای وجود ندارد، دست‌کم در مسیر توسعه نباید ممانعت ایجاد شود.

کلهر گفت: بعضا به جای پیوست فرهنگی، معانی عمیق تری نیز وجود دارد که همان مفهوم، بلکه قوی‌تر از آن را منتقل می‌کند و باید جایگزین عبارت "پیوست فرهنگی" شود.

معاون وزیر ورزش و جوانان با تاکید بر ضرورت تقویت هویت رضوی مشهد، افزود: با ورود به شهر مشهد و تعامل با مردم این شهر باید معنویت مشهود باشد، در شهری که باید بوی معنویت دهد، نباید ترس از سرقت در آن وجود داشته باشد، باید معنویت در تمام ابعاد این شهر و روابط اجتماعی آن مشهود باشد.

وی گفت: شهر مشهد هویت خاصی باید داشته باشد، برای تحقق تمدن اسلامی و الگوی اسلامی- ایرانی، پیشرفت جامعه باید با نظام ارزشی تناسب داشته باشد.

وی گفت: عمدتا پیوست فرهنگی به نحوی تنظیم می‌شود که مانع پیشرفت و توسعه باشد و حال آنکه پیوست فرهنگی باید برگرفته از متن اجتماعی باشد؛ پیوست فرهنگی ساختن متن اجتماعی بنیادی و شهری است که تمام نظامات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آن الگویی مشخص دارد.

کلهر ادامه داد: روابط اجتماعی قلب هر جامعه است، پیوست فرهنگی مربوط به نسل اجتماعی است، باور‌ها و ارزش‌ها وجود دارد، اما باید دید چگونه نظامات فرهنگی به نظامات اجتماعی انتقال می‌یابد.

معاون فرهنگی وزیر ورزش و جوانان افزود: پویایی فرهنگی در رقابت‌پذیری معنا پیدا می‌کند، غنای فرهنگی در کلام محقق نمی‌شود بلکه در عمل باید مشهود باشد.

کلهر اضافه کرد: اربعین، آیین زیارت، شهر و ادبیات و موسیقی اصیل ایرانی، نمونه‌هایی از فرهنگ اصیل هستند که با رقابت‌پذیری قوی و مستحکم شده‌اند.

وی گفت: برای طرح‌ها و الگوی توسعه باید وجه فرهنگی تعریف شود و صرف تعریف پیوست فرهنگی برای پروژه‌های عمرانی، اقدامی نمایشی و سرکاری است که هیچ بازدهی هم ندارد.

معاون فرهنگی وزیر ورزش و جوانان افزود: البته در مباحث فرهنگی و گفتمان شهری، همیشه استثنائاتی نیز وجود دارد، به عنوان نمونه برای ورود زنان به ورزشگاه ها، سه شهر از این امر مستثنی و حذف شده اند که مشهد از آن جمله است، زیرا شهر مذهبی قواعد خود را دارد.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
ارش
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۹
0
0
چرا به چه دلیل به چه علت؟ این اخر چه مذهبی است که دزدی را ازاد و نشاط را ممنوع کرده!!!
ایران
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۹
0
0
کاش یک نفر پیدا می شد بحث شیرین پیوست فرهنگی از دیدگاه این مقام نامحترم را برای مردم ترجمه می کرد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۹
0
0
این بابا معلوم نیست معاون وزیر جمهوری اسلامی است یا نیروی اقای علم الهدی
خوب مرد حسابی این حرفها با کدام قانون مصوب مجلس انطباق دارد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۹
0
0
چرا ؟
چرا باید زنان این کشور را سخیف کرد ؟
مش رمضون
|
Austria
|
۱۶:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۹
0
1
بله اصلا چه نیازی هست خانم به استادیوم برود.بهتر است بنشیند بچه داری کند.نیازهای شوهرش را رفع کند.!معصیت دارد حضور یک زن در استادیومی که مردهانیمه لخت و عور هستند خدا غهرش میگیرد!!!!!
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: