تاریخ انتشار: ۰۰:۰۱ - ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱۴ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛

اگر عبدالناصر همتی رئیس جمهور شده بود، چه می‌شد؟

عبدالناصر همتی این روزها به منتقد اصلی اقتصاد دولت رئیسی تبدیل شده است و فیلم‌های انتقادی‌اش بازنشر می‌شود. در شبکه‌های اجتماعی این سوال مطرح شده که اگر همتی که یک اقتصاددان است، به جای رئیسی آمده بود، واقعا اتفاق خاصی می‌افتاد و او کشور بحران‌زده را نجات می‌داد؟ این گزارش را بخوانید تا از این خیال واهی خارج شوید.

عبدالناصر همتی

رویداد۲۴  سال گذشته در چنین روزهایی، عبدالناصر همتی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد و طی چند روز، در یک فرایند پیش‌بینی نشده، نامزد گروهی از اصلاح‌طلبانی شد که معتقد بودند همچنان صندوق رای تنها راه تغییر است. همتی تا قبل از آن چهره درجه یک سیاسی به شمار نمی‌رفت و حتی در فهرست طولانی نامزدهای پرشمار جریان اصلاح طلب، نام او دیده نمی‌شد اما حالا کمتر از یک سال او بدل به چهره‌ای شده است که شأنیت جایگاه یک رئیس جمهور را برای خود قائل است و در میان کاندیداهای انتخابات، تنها کاندیدایی است که به نقد دولت مشغول است. حتی مهرعلیزاده که برخی حملاتش علیه ابراهیم رئیسی (همچون رئیس جمهور با شش کلاس سواد یا آقای قاضی) به  طعنه‌های سیاسی در ایران تبدیل شد هم سکوت کرده و این همتی است که راه انتقاد و افشاگری را در پیش گرفته است و البته صحبت‌هایش مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته است.

همتی این روزها توییتی می‌زند یا خودش دوربینش را تنظیم می‌کند و روی میز می‌گذارد و در اتاقی خلوت شروع به حرف زدن می‌کند!  او اخیرا در فیلمی که منتشر کرده، رئیسی را چاپ بدون پشتوانه پول متهم کرده است. او گفته «رکورد تاریخی! ‏سال۱۴۰۰چاپ پول در دولت سیزدهم ۱۴۲ هزار میلیارد تومان شد (علیرغم ادعای تسویه تنخواه دولت) ‏و شایسته کسب عنوان فوق سلطان چاپ پول شد. مشکلات دولت را کاملاً درک می‌کنم، ‏فقط خواستم حامیان و امپراطوری رسانه‌ای دولت هم بدانند تا ان‌شاءالله به ریشه های واقعی مشکلات بپردازند و به جای این حرف‌ها ریشه مشکلات را بررسی و شناسایی کنند و بدانند پشت پرده گرانی‌ها همین عوامل است.»

در شبکه‌های اجتماعی این سوال مطرح شده که اگر عبدالناصر همتی که یک اقتصاددان است، به جای رئیسی آمده بود، واقعا اتفاق خاصی می‌افتاد و او کشور بحران‌زده را نجات می‌داد؟ قبل از انتخابات تصور بر این بود که او که توسط حسن روحانی برکنار شده بود، با دستوری یا اشاره‌ای به میدان انتخابات آمده تا تنور رقابت را گرم کند و بعد از انتخابات هم احتمالا منصبی به او داده خواهد شد تا همچون دیگر کاندیداها پاداش و صله‌ای بگیرد اما درباره همتی چنین نشد، او تا این لحظه پستی نگرفته و نقدهای او هم هر لحظه شدیدتر می‌شود اما این نقدها چقدر جدی است؟

عبدالناصر همتی دانش آموخته اقتصاد است اما در نقدی که نسبت به وضعیت فعلی مطرح کرده است، مخاطب او فقط دولت رئیسی است و همچنان در لباس نامزد رقیب انتخابات، و نه یک اقتصاددان مستقل، به نقد ابراهیم رئیسی پرداخته است.


بیشتر بخوانید: ماجرای خزانه خالی دولت چیست؟/ یک اقتصاددان: دولت ماهانه ۲۶ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد!


دولت ابراهیم رئیسی البته در زمینه اقتصاد نمره قبولی نگرفته است و اداهایی همچون «طراحی پوستر جراحی اقتصادی تو او احسان خاندوزی» بیش از آنکه باورپذیر باشد، به شوخی افکار عمومی تبدیل شده است؛ یکی قالیباف را به آن اضافه می‌کند و دیگر محمد مخبر را در تصویر می‌گنجاند تا به سبک رایج ایرانی عادت «شوخی با فاجعه» همچنان ادامه داشته باشد. 

با انکه بخش عمده نقدهای همتی واقعیت دارد، اما واقعیت بزرگتر آنچنانکه اکثریت اقتصاددان‌ها می‌گویند، تحریم‌های اقتصادی آمریکا به خصوص ممانعت از ورود ارز به کشور است؛ چنانچه در زمان دولت روحانی و ریاست همتی بر بانک مرکزی نیز چاپ اسکناس از نظر میزان انتشار تفاوت چندانی با دولت ابراهیم رئیسی نداشت. حتی سخنگوی دولت رئیسی هم گفته «در قانون بودجه سال گذشته وقتی که دولت مردمی شروع به کار کرده منابع ارز ترجیحی که در قانون بودجه ۱۴۰۰ پیش‌بینی شده بود، تمام شد و منبعی برای اختصاص ارز ترجیحی وجود خارجی نداشت. برای تامین کالاهای اساسی با ارز یارانه ای ما حدود ۲۰ میلیارد دلار منابع نیاز داریم. در حالی که در بودجه امسال حدود ۹ میلیارد دلار پیش‌بینی شده است و این یعنی شما توانایی این منابع را در چارجوب بودجه ندارید و باید با شیوه دیگری تامین کنید. حال چرا اینگونه پیش‌بینی شده است به این دلیل این که سقف منابع واقعی موجود همین بود.»

اگر کسی در فضای انتخابات باشد یا قرار باشد، بخش بزرگی از واقعیت را نبیند، به موضوع تحریم و شرایطی که ایجاد شده، اشاره‌ای نمی‌کند و تنها از این انتقاد می‌کند که مثلا دولت رکورد چاپ پول بدون پشتوانه را شکسته است؛ چنانچه همتی نیز به مهمترین مشکل اقتصاد کشور (عدم ورود ارز) هیچ اشاره‌ای نمی‌کند و نه تنها از ضرورت رفع تحریم‌ها صحبت نمی‌کند، بلکه اشاره‌ای به دخالت دستگاه‌های نظامی در اقتصاد هم ندارد که چه اقتصاددان‌های لیبرال و نئولیبرال و چه اندیشمندان نهادگرا و سوسیالیست، همیشه از آن به عنوان یکی از بزرگترین مشکلات اقتصادی کشور نام می‌برند.

نکته تامل برانگیز در این ماجرا، زمانی است که برخی حامیان همتی، صحبت‌های این نامزد انتخابات را به شکلی در شبکه‌های اجتماعی بازنشر می‌کنند؛ تو گویی گویا کلید تمام مشکلات اقتصادی کشور در دست همتی بوده و مقصر اصلی وضع موجود، قهر مردم با صندوق‌های رای است.

نکته دردناک‌تر آنکه دولت مستقر هم درکی از این موضوع ندارد؛ چنانچه شعار همیشگی ابراهیم رئیسی این است که «اقتصاد را به تحریم‌ها گره نمی‌زند.» رضا نصری استاد روابط بین الملل در توییتی معنادار واکنش جالبی به جمله پرتکرار رئیسی نشان داد و در چند کلمه به خوبی عدم درک دولت از مناسبات جهانی را نشان داد. نصری در آن توییت نوشته بود: «آقای رئیسی، این گفته که «اقتصاد را به تحریم گره نمی‌زنیم» مثل حرف فردی است که توده بدخیمی در بدن دارد و می‌گوید «سلامتم را به سرطان گره نمی‌زنم!» ابتدا توده تحریم را بردارید، بعد اقتصاد را از تحریم مصون کنید. نمی‌شود با حفظ توده‌ای که در حال متاستاز است سیستم ایمنی را قوی کرد.»

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۴
Mig mig
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۱
1
2
طرف شیش کلاس سواد داره فرق متاستاز و نوشابه گازدار رو نمیفهمه یه چی میگییاااااااا
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
سواد همتی هم دست کمی از رئیسی نداره هم وقتی خبرنگار بود فیلمش و دیدیم که میگفت چای کمتر بخور و تو ریاست بانک مرکزی شاهکارهاش و دیدیم هنوز نمیفهمید سر و ته یا کرباسن؟ تازه به رئیسی راحت تر میشه انتقاد کرد تا اون مثلا اقتصاددان بماند که در مورد مدرک دکتراش هم شبهه وجود داره
ناشناس
|
Japan
|
۰۲:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۱
1
2
همان بلایی وکلاه برداری که بر سر بورس وخالی کردن جیب یکسری کارگر و بازنشسته وروستایی ها بی نوا درمانده را در دیگر
بخش ها بکار می برد و جیب ی سری دلال ،واسطه حقوقی وخصولتی ها بانک‌های ورشکسته را پر پیمان میکرد،ودرعلم هنرشانتاژی
شارلاتانیسم قهار است ،نه به علم اقتصاد مبانی آن ،،،،
منصف
|
Canada
|
۰۳:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۱
1
2
از بیت کوین چه خبر ؟!
رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۱
1
3
حامیان گرسنه گان بیت المال موقع انتقاد این سایت بهش تهمت میزنن که فقط علیه اصولگرایان خبر منتشر میکنه بخونید و ازین توهمات بیرون بیایید این سایت بی طرفانه خبر منتشر میکنه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۱
2
2
این همتی مردک بی سواد مدام در حال سمپاشی است. ایشون دلار 12تومانی رو به 30 تومان رساند وکلی عوامل در کف بازار ارز داشت تا دلار را به بالاترین قیمت ممکن برساند بنظرم باید یکم گوشش پیچانده شودتا زر زر نکند
آریو برزن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۱
1
2
مثل همیشه مطلب و تحیلیتون عالی بود.دمتون گرم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۱
2
1
قیاس مع الفارغ است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۵:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
مع الفارق درست است
بازنشسته
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۱
2
2
اگر آقای همتی رییس جمهور شده بود چه می شد؟
قطعا آلان مرغ کیلویی 69000 تومان نبود.
قطعا یک شانه تخم مرغ 98000 تومان نبود
قطعا قیمت لبنیات را یک شبه 100 درصد افزایش نمی داد.
قطعا یک حلب روغن را 4000000 تومان تعیین نمی کرد.
قطعا یک بطری شیر را 25000 تومان نمی کرد
قطعا یک پراید که تابوت سیار است را بیش از 200 میلیون نمی کرد
قطعا نان و قوت مردم را یک شبه 12 برابر نمی کرد

قطعا اوضاع از دولت رییسی خیلی بهتر بود

قطعا لااقل اگر هم گران میشد قدری خجالت می کشید و با وقاحت به اسم دین به اعتماد مردم و رای دهندگانش خیانت نمی کرد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
شما اگه حافظه ماهی داری ما یادمون نرفته همتی چطوری دلار و گرون کرد ، طرفدار رئیسی نیستم اما خواهشا این مردک اقتصاد نادان و اقتصاددان جلوه ندید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۱
0
4
تصمیمات کلان اقتصادی توسط دولت پنهان گرفته می شود بنابراین با تغییر رئیسی یا روحانی یا احمدی نژاد اقتصاد مردم همچنان بدتر خواهد شد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۲
0
3
در ایران افرادی و نهادهایی که روزانه در تلویزیون مسجد جامعه رسانه ،تلویریون ،میخواهند آدم را امر به معروف کنند طبق طبق،،، همه قطار ردیف ..اما افرادی که بخواهند مشکلات اقتصادی حل کنند و ماشین و خودرو و وسایل منزل قیمت مناسب. مناسب به ملت م بدن قحط قحط قحط
مردم گرسنه
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۲
3
2
مجبورتون می‌کنن این چرندیات رو منتشر کنید
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: