تاریخ انتشار: ۱۱:۲۰ - ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱

اپلیکیشن‌های موبایل، راهی برای کلاهبرداری از شما

مشاوره حقوقی آنلاین؛ با پیشرفت تکنولوژی با این‌که کارهای روزمره بسیار ساده‌تر انجام می‌شود اما مشکلاتی نیز برای ما به‌وجود می‌آید. بنابراین مردم باید مراقب کلاهبرداری از طریق اپلیکیشن‌های موبایل باشند و فریب کلاهبرداران سودجو را نخورند.

کلاهبرداری اینترنتی

رویداد۲۴ یکی از مواردی که اخیرا بیش از گذشته مورد سوءاستفاده افراد سودجو قرار می‌گیرد، طراحی اپلیکیشن‌های جعلی است که کلاهبرداران با این شگرد به دنبال کلاهبرداری از شهروندان هستند.

کلاهبرداری با اپلیکیشن موبایل

مردم بایستی هوشیار باشند که تلفن همراه، اس‌ام‌اس و عابربانک سه ضلع اصلی کلاهبرداری تلفنی است. برخی شیادان با سوء‌استفاده از ناآگاهی مردم، حساب‌های بانکی آن‌ها را به روش‌های مختلف خالی می‌کنند.

حیله‌هایی مثل برنده خوش‌شانس مسابقات رادیویی و تلویزیونی، هدیه سفر به زیارت اماکن مقدس، موفقیت در قرعه‌کشی بانک‌ها و موسسات مالی مواردی هستند که کلاهبرداران تلفنی جهت فریب مال باختگان از آن استفاده می‌کنند.

این شیادان به قدری مسلط و حرفه‌ای عمل می‌کنند که اقشار مطلع و تحصیل‌کرده جامعه هم ممکن است مورد فریب آن‌ها قرار گیرند.

در بیشتر موارد، این کلاهبرداران با جعل عناوینی فریبنده، از طریق تلفن همراه یا پیامک با مالباختگان ارتباط اولیه را برقرار می‌کنند.

همچنین در تازه‌ترین شگردها، کلاهبرداران طی تماس با افراد و اطمینان از فعال بودن شبکه‌های اجتماعی و سامانه بام یا اپلیکیشن‌های مختلف موبایل با جلب اعتماد آن‌ها، اطلاعات لازم از جمله اطلاعات هویتی و کد ملی قربانی را به دست می‌آورند. پس از گرفتن کد ارسالی به شماره تماس وی به حساب آن‌ها دسترسی پیدا می‌کنند. در نهایت اقدام به انتقال غیر مجاز وجوه به‌صورت اینترنتی می‌کنند.

در صورت دریافت پیامک‌های مشکوک و تماس‌های تلفنی تحت عنوان برنده شدن، با مراجعه حضوری به بانک‌ها و تماس تلفنی با شماره‌های رسمی صدا و سیما از صحت گفته‌های فرد تماس گیرنده مطلع شوید. هرگز فریب پیام‌ها و تماس‌های این چنینی را نخورید.

مجازات کلاهبرداری

مطابق ماده یک قانون، تشدید مجازات مرتکبان رشوه، اختلاس و کلاهبرداری: طبق این قانون مرتکب علاوه بر رد مال صاحب اصلی، از یک تا هفت سال زندان و جریمه نقدی برابر با مبلغی که دریافت کرده است محکوم می‌شود.

منبع: مجله دلتا

خبر های مرتبط
برچسب ها: مشاوره حقوقی
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: