تاریخ انتشار: ۲۲:۵۰ - ۰۱ خرداد ۱۴۰۱

توفان عراق را تعطیل کرد؛ لغو تمام پرواز‌های روز دوشنبه

عراق در ماه‌های اخیر با موج بی سابقه توفان‌های خاک همراه بوده که باعث بستری شدن هزاران نفر در بیمارستان‌ها به سبب تنگی نفس و مرگ تعدادی دیگر شده است.

توفان در عراق رویداد۲۴ نخست وزیری عراق فردا (دوشنبه) را به علت بدی آب و هوا (توفان گرد و غبار) تعطیل اعلام کرد.همزمان اعلام شدکه تمام پروازهای روز دوشنبه عراق هم لغو شده است .

نخست وزیری عراق در بیانیه ای اعلام کرد که فردا دوشنبه (۲۳ می ۲۰۲۲ - دوم خرداد ۱۴۰۱) موسسات رسمی عراق به جز مراکز بیمارستانی-بهداشتی، امنیتی و خدماتی به علت بدی اوضاع جوی و ورود موج جدید توفان های خاک شدید به مناطق مختلف عراق تعطیل است.

موج جدید توفان خاک که گفته می شود شدیدتر از امواج قبلی است و شاید چند روز ادامه یابد، مردم عراق را به شدت نگران کرده است.

عراق در ماه های اخیر با موج بی سابقه توفان های خاک همراه بوده که باعث بستری شدن هزاران نفر در بیمارستان ها به سبب تنگی نفس و مرگ تعدادی دیگر شده است.

«صادق عطیه» کارشناس معروف عراقی متخصص در هواشناسی از دولت عراق خواسته است برای سلامت عمومی، در طول ایام توفان خاک، تعطیلی رسمی در کشور اعلام کند.

وزارت آموزش و پرورش عراق نیز به تمامی مدیریت های این وزارتخانه در شهرهای مختلف اختیار تصمیم گیری را در خصوص تعطیلی مدارس در صورت تشخیص خطرات توفان، داده است.

همزمان، وزارت بهداشت و محیط زیست عراق نیز اعلام کرده است که تدابیر لازم از جمله تخت های بیمارستانی لازم و تامین اکسِیژن طبی برای بیماران ریوی و حساس را فراهم کرده است.

رسانه های عراق اکنون، لحظه به لحظه ورود توفان خاک را به آسمان عراق دنبال می کنند و تازه ترین گزارش حاکی است که این توفان به مرز «طریبیل» (گذرگاه مرزی عراق با اردن) در غرب عراق رسیده است.

بسیاری از خانواده های عراقی برای در امان ماندن از تبعات توفان و نفوذ آن به منازل، تلاش کرده اند تمامی منافذ منازل خود را ببندند و برخی خرید چند روزه انجام داده اند تا در ایام توفان ناچار به خروج از منزل نشوند.

توفان سابق خاک که هفته گذشته اتفاق افتاد و چهار هزار نفر را روانه بیمارستان کرد، یکی از شدیدترین توفان ها به شمار می رود.

منشاء برخی از توفان های خاک، آفریقایی است اما بعضی دیگر که با وزش شدید باد همراه است را کارشناسان از مبداء منطقه بیابانی غرب استان الانبار عراق (حدفاصل اردن، عراق، سوریه و عربستان) دانسته اند.

خبر های مرتبط
برچسب ها: آلودگی هوا ، عراق
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: