تاریخ انتشار: ۱۰:۲۰ - ۱۵ خرداد ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
جمشید عدالتیان، عضو اتاق ایران:

تنها خود دولت می‌داند که جراحی اقتصادی چیست/ دولت خوشحال می‌شود ارز را گران‌تر بفروشد

عضو اتاق ایران گفت: افزایش قیمت ارز دولت را کمک هم می‌کند تا راحت‌تر جراحی اقتصادی را انجام دهد، چون پول بیشتری به دستش می‌آید و می‌تواند یارانه بیشتری به بعضی اقشار دهد.

تنها خود دولت می‌داند که جراحی اقتصادی چیست/ دولت خوشحال می‌شود ارز را گران‌تر بفروشد
رویداد۲۴  بازار ارز در روز‌های اخیر پرنوسان نشان داده است. با توجه به آنکه دولت برنامه جراحی اقتصادی را جلو می‌برد، سئوال آن است که افزایش قیمت دلار چقدر می‌تواند این برنامه دولت را با چالش مواجه کند؟

به گزارش نامه نیوز، جمشید عدالتیان درباره تأثیر افزایش قیمت ارز بر برنامه جراحی اقتصادی دولت گفت: آقای احمدی نژاد که از جراحی اقتصادی سخن گفت ۸ محور برای آن اعلام کرد، اما مشخص نشد جراحی اقتصادی این دولت چیست و کجای اقتصاد را می‌خواهند جراحی کنند؟ اگر دولت صرفا قصد حذف ارز ترجیحی را دارد، نامش اصلاح است نه جراحی.

وی با بیان اینکه دولت دقیقا قیمت ارز را تعیین می‌کند، افزود: هرچند عده‌ای جو روانی بازار را تحریک می‌کنند و وقتی جو روانی بر بازار حاکمی می‌شود قمیت ارز بالا می‌رود، اما دولت می‌تواند این مسئله را خنثی کند، چون تعیین قیمت در بازار ارز براساس عرضه و تقاضا انجام می‌شود.

عضو اتاق ایران اظهار کرد: وقتی تورم ۵۰ درصدی در کشور وجود دارد، به آن معنی است که اجناس و کالا‌ها ۵۰ درصد گران می‌شود و در این شرایط امکان صادرات و واردات فراهم نیست. به همین خاطر برای آنکه قیمت‌ها حالت شتاب فنری پیدا نکند دولت آرام آرام قیمت ارز را بالا می‌برد.


بیشتر بخوانید: مردم نگران تصمیم سخت دولتند /دولت حق افزایش قیمت بنزین را ندارد
وی افزود: مردم معتقدند به علت احساس ناامنی اقتصادی و کاهش ارزش پول ملی، قیمت ارز روند صعودی دارد بنابراین هرچه ارز به بازار تزریق شود مردم می‌خرند؛ با این وجود، بانک مرکزی همواره سیاست ارز شناور کنترل شده را دنبال می‌کند. ضمن آنکه دولت خوشحال می‌شود که ارز را گران‌تر بفروشد تا کسری بودجه اش را جبران کند؛ در واقع همیشه این اتفاق افتاده است.

این فعال اقتصادی گفت: عرضه کننده اصلی ارز به بازار دولت است بنابراین دولت نرخ ارز را در بازار تعیین می‌کند، اگر قیمت ارز هم اکنون بالا می‌رود دو دلیل دارد یکی جنبه روانی تقاضاست که همچنان افزایشی شده و دلیل دوم هم خود دولت است که به نظر می‌رسد مشکلی با افزایش قیمت ارز ندارد.

عدالتیان افزود: افزایش قیمت ارز هماهنگ با جراحی اقتصادی دولت است که تنها خودش می‌داند چیست که با این تفسیر مشکلی برای جراحی اقتصادی دولت پیش نمی‌آید، حتی شاید این اتفاق کمکش هم کند تا راحت‌تر جراحی اقتصادی را انجام دهد، چون پول بیشتری به دستش می‌آید و می‌تواند یارانه بیشتری به بعضی اقشار دهد.

خبر های مرتبط
برچسب ها: بازار ارز
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
United States of America
|
۱۵:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۵
0
0
رویدادلطف کنید پیگیرشوید سایت رسمی تامین اجتماعی دراینستاگرام رسماازتصویب مصوبه افزایش حقوق هادردولت رازده است ان هم امروز۱۵خرداد عیرطبیعی بنطرمی اید چونکه چلسه دولت برگزارنشده امروز یک خبری بگداریددرخروچی خود تا۴ملیون بازنشستگان راازاستراپ حارچ شوند
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: