تاریخ انتشار: ۱۰:۵۶ - ۲۵ خرداد ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱۶ نظر
رویداد۲۴ بررسی می‌کند؛

فم تریپ ؛ پروژه گردشگری یا برنامه عادی‌سازی فلاکت/ هدی رستمی کیست و چه می‌کند؟

پروژه فم تریپ جدیدترین پروژه‌ای است که در ایران اجرا می‌شود و قرار است تصویری جذاب و بدون نقص از ایران به گردشگران نشان دهد. یکی از افرادی که این پروژه را در ایران پیش می‌برد، هدی رستمی است که اخیرا منتقدان زیادی پیدا کرده است؛ آنها معتقدند کارکرد او «عادی‌سازی فلاکت» در ایران است.

فم تریپ هدی رستمی

رویداد۲۴ شادی مکی: اگر این روزها زیاد با شبکه‌های اجتماعی سر و کار دارید، متوجه می‌شوید به تازگی موضوعی به نام «فم تریپ» زیاد به میان می‌آید. فم تریپ ترکیب دو کلمه «Familiarization» به معنای آشنایی و «Trip» به معنای سفر است که به نوعی «سفر ِ آشنایی» ترجمه شده است و اصطلاحی مربوط به گردشگری است.

در ایران اگرچه از سال‌ها پیش تبلیغات این‌چنینی وجود داشته و حتی کارکرد شبکه‌هایی مثل «من و تو» به نوعی همان کارکرد «فم تریپ» برای دوران پهلوی است که همه چیز در آن دوران را عالی و بی‌نقص معرفی می‌شو، با این حال آغاز آن به عنوان پروژه‌ای از داخل ایران، توسط فردی به نام «هدی رستمی» انجام شده است. او با شعار «Feel Iran» پروژه خود را در سال ۹۸ کلید زد؛ زمانی که برای اینفلوئنسر‌ها و بلاگر‌های شناخته شده خارجی تور گردشگری راه می‌انداخت تا با ارائه تصویری متفاوت از ایران به جذب گردشگران خارجی برای حضور در ایران کمک شود.

حالا مدتی است که او پروژه دوم «فم تریپ» خود را کلید زده و گروه جدیدی از بلاگر‌های خارجی حوزه گردشگری را به ایران آورده است اما عکس‌هایی که او از ایران منتشر می‌کند، واکنش منفی بسیاری از کاربران فضای مجاری را به همراه داشته است. منتقدان می‌گویند هدی رستمی چهره‌ای غیرواقعی از ایران و شرایط اجتماعی آن را به جهان نشان می‌دهد و او آزادی‌هایی برای پروژه عکاسی و گردشگری خود دارد که دیگران از آن بی‌بهره‌اند و این یعنی فضایی رانتی؛ فضایی که در اختیار مردم ایران نیست، اما او به راحتی این اختیار عمل را دارد که با هر پوششی از هر مکان دیدنی عکس بگیرد.

خودش معتقد است افراد معمولی هم وقتی می‌خواهند عکسی از خودشان ثبت کنند، کنار آشغال‌ها و زشتی‌ها نمی‌ایستند؛ چه برسد به یک مبلغ گردشگری. منتقدانش اما استدلال او را نمی‌پذیرند و می‌گویند کار او «عادی‌سازی» فلاکت در ایران است و اینکه همه زشتی‌ها را زیبا نشان دهد.

در پیج اینستاگرامی هدی رستمی تقریبا چنین فضایی وجود دارد؛ تصاویری که او از حضور زنان در اجتماع یا در نقاط گردشگری ترسیم می‌کند، با واقعیات همخوانی ندارد. در این عکس‌ها او و همراهانش با پوششی که در تعاریف حکومتی هنجارشکنانه تلقی می‌شود، در اماکن گردشگری حاضر می‌شوند که اگر فردی دیگر با چنین پوششی حاضر شود، به سرعت با برخورد نیروی انتظامی مواجه می‌شود. در برخی تصاویر نیز این خود اوست که بدون حجاب در مناطق و اماکن عمومی حاضر می‌شود بدون اینکه مورد مواخذه قرار بگیرد.

همین اتفاق در تصاویری که او از سواحل ایران منتشر کرده، رخ داده است. مجموع این شرایط باعث شده که او به ارائه تصویری دروغین از ایران متهم شود و اینکه با تصاویر لاکچری و دروغین، حقیقت وارونه‌ای را منعکس می‌کند. برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز تصاویری درست کرده‌اند تا بگویند کارکرد هدی رستمی در ایران چگونه است؛ مثل تصویری که زندان اوین یا ماشین گشت ارشاد با گل و بته تزیین شده است!

هدی رستمی

هدی رستمی کیست

هدی رستمی فم تریپ

حضور زنان گردشگر با پوشش‌های نامتعارف در کشور

حضور آزادانه بلاگر‌های خارجی که توسط هدی رستمی به ایران دعوت می‌شوند هم قابل تامل است. به عنوان مثال او در یکی از پست‌هایش از حضور گردشگری به نام الینا که البته به دعوت او انجام شده، ابراز خوشحالی کرده و می‌نویسد: «هنوز هم برایم جالب است که یکی حاضر است درست قبل از مراسم ازدواجش برای اولین بار به جایی سفر کند که اگر بخواهم واقع‌گرا باشم، از بیرون و برای خارجی‌ها خطرناک به نظر می‌آید. بماند که خیلی‌ها از داخل ایران به او مسیج داده بودند که نیا اینجا خارجی‌ها را می‌گیرند. سفر به الینا را به فال نیک می‌گیرم..»

در تصویری که رستمی از الینا منتشر کرده است، تنها پوشش تطبیق داده شده این گردشگر با «قوانین حاکم بر زنان» در ایران مربوط به استفاده از شال است و باقی البسه از جمله دامن و پیراهن او با آنچه زنان می‌توانند در ایران آزادانه بپوشند، همخوانی ندارد. 

برای آنکه بیشتر متوجه عمق ماجرا شوید کافی است بدانید که دو سال پیش تکیه‌های تاریخی «معاون‌الملک» و «بیگلربیگی»در کرمانشاه به انتشار کلیپی درباره حضور یک مدل بی‌حجاب در آن تعطیل شدند. در نمونه دیگر در «مسجد نصیرالملک» شیراز قوانین خاصی برای گردشگران وضع شده و براساس قوانین جدید، زنان بازدیدکننده باید حتما چادر به سر داشته و به همراه داشتن دوربین عکاسی نیز به داخل این مسجد ممنوع است. اما ظاهرا اوضاع برای هدی رستمی و همراهانش متفاوت است. در واقع آنچه در تصاویر هدی رستمی قابل مشاهده است، نمایش «چهره‌ای تصنعی» از ایران است که ارتباطی با واقعیت موجود ندارد. 


بیشتر بخوانید: اختلاف رامبد جوان و رائفی پور بر سر چیست؟/ نبرد سلبریتی‌های وابسته


یکی از کاربران زیر یکی از پست‌های او درباره اینفلوئنسر‌هایی که به ایران آورده است نوشت: «حداقل خوبیش این است که می‌توانند با لباس‌هایی که ما اجازه نداریم با آنها در خیابان تردد کنیم، راه بروند. حالا یک روسری هم سرشان است.» جواب رستمی به این کاربر این است: «چرا فکر می‌کنید اجازه نداریم؟ بیشتر از قضاوت و نگاه می‌ترسیم»

این پاسخ در حالی بود که چندی پیش حتی لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران که اتفاقا نزدیک‌ترین روابط را با حکمرانان ایران دارد، علت عدم استقبال گردشگران روس از ایران را دو مساله حجاب و مشروب عنوان کرده بود.

ویدئوی حضور گردشگران خارجی در پروژه فم تریپ 

واکنش‌ها به پروژه فم تریپ

یکی از کاربران فضای مجازی ضمن انتشار عکس بی‌حجاب رستمی در سواحل قشم می‌نویسد: «چند ماه پیش یکی از دوستانم برای زندگی به جزیره هرمز رفت، در آنجا خانه‌ای اجاره کرد و بعد از چند روز هم تصمیم گرفت با دوستانش به دریا برود، اما به دلیل اینکه شالش را روی شانه انداخته بود یک شب بازداشت و در نهایت با رای قاضی ۶ ماه از هرمز اخراج شد. ایران ما و هدی رستمی خیلی متفاوت است.»

یکی دیگر از کاربران با انتشار تصویری بدون حجاب از رستمی در یک کافه نوشت: «در کدام رستوران و فضای عمومی ما زنان ایرانی توانستیم با چنین پوششی بنشینیم؟ غیر از این است که یا با خواهش و زبان خوش یا با زبان ناخوش از ما خواسته‌اند که حجاب را درست کنیم یا مجبور به ترک آنجا شده‌ایم. این کدام ایران است که هدی رستمی درباره آن می‌گوید؟»

رستمی او در پاسخ به انتقاداتی که از او شده، در توییتر خود نوشته «درست یا غلط من آدمی نیستم که خیلی به اتفاقات اطرافم واکنش نشان بدهم، اخبار را زیاد پیگیری نمی‌کنم و معمولا یکی دو روز دیرتر، آنهم از استوری‌های دوستانم از حوادث مطلع می‌شوم.»

به گزارش رویداد۲۴ از طرف دیگر در تصاویر منتشر شده توسط هدی رستمی در ایران هیچ اثری از ساکنان بومی مناطق زیبای گردشگری وجود ندارد. افرادی که در پینه‌ها و چروک‌های دست و صورت بسیاری از آن‌ها رد فقر و محرومیت به خوبی قابل مشاهده است آنچنانکه به قول یکی از کاربران توییتر «مملکتی که بچه‌هایش برای جرعه‌ای آب غرق می‌شوند با چادر گل‌گلی هدی رستمی زیبا نمی‌شود.»

هدی رستمی پروژه‌بگیری وابسته یا گردشگری بی‌گناه؟/ عادی جلوه‌دادن شرایط ایران برای گردشگران خارجی چه سودی دارد؟

هدی رستمی عراقی است؟

انتقادها از هدی رستمی و پروژه‌ای که به زعم برخی کاربران «عادی‌سازی فلاکت در ایران» است، آنقدر ادامه دارد که برخی به دنبال ریشه‌های او رفته‌اند. یکی از کاربران با انتشار تصاویری از خانواده رستمی مدعی است که او اصالتا عراقی است و پدرش از نیروهای حشدالشعبی است. حشدالشعبی از گروه‌های نظامی در عراق است که بیشترین ارتباط با جناح نظامی در جمهوری اسلامی ایران دارد.

این کاربران صفحاتی در اینستاگرام را پیدا کرده‌اند که با نام‌های مختلف همچون «هدی کریم» یا «هدی جبار کریم» به صفحه هدی رستمی متصل شده‌اند. این موضوع در کنار مسائلی همچون آزادی بیش از حد او یا برگزاری جلسه با وزیر میراث فرهنگی ایران، باعث شده تا این توسط کاربران این ظن به صورت قوی‌تر دنبال شود که بخشی از جمهوری اسلامی قصد دارد چهره‌ای زیبا و بدون خشونت را از ایران به جهان ارائه کند که یکی از بازتاب‌دهندگان این چهره، هدی رستمی است.

او البته هنوز درباره ریشه عراقی و اینکه آیا به صورت «پروژه‌ای» در جهت عادی‌سازی فلاکت کار می‌کند کار می‌کند، توضیحی نداده اما درباره کلیت کارش چنین گفته است: «بلاگر‌هایی که در فم‌تریپ به ایران می‌آیند، در یک محیط ایزوله نیستند و  هیچ جایی نرفتیم که مردم عادی نتوانند بروند، بلاگر‌ها مشکلات مردم را هم می‌بینند. ‏ما می‌دانیم همه ایران کاشی‌های زیبا و رنگ‌رنگی نیست، ولی یک تراول‌بلاگر خارجی انتخابش نشان دادن این تصاویر است، چون خبرنگار نیست. مخاطب آن‌ها هم دنبال دیدن جذابیت‌های گردشگری است نه بدبختی. اگر این مورد پسند من و شما نیست، اوکی، ولی منطق گردشگری این است.»

او همچنین نوشته «در حالیکه عملکرد حکومت باعث منزوی شدن ایران شده و انگار دیگر جزوی از جهان نیستیم، آمدن توریست می‌تواند این رشته را نگاه دارد و فرصتی باشد برای آشنایی با واقعیت ایران و مشکلات مردم و تضادشان با حکومت، همانطور که من برای دیدن اهرام به مصر رفتم ولی در کافه‌ها با جوان‌های مصری درباره بهار عربی صحبت کردم و از مشکلاتشان با دولت کودتا و تلاششان برای مهاجرت شنیدم و البته که چقدر به فرهنگ چند هزار ساله‌شان افتخار می‌کردند.»

هدی رستمی در رشتوی خود سعی می‌کند نشان دهد که منظور از آوردن توریست را به کشور تنها یادآوری  ایران به جهان ذکر کند اما به زعم منتقدانش مشکل اینجاست که او با غیرواقعی نشان دادن شرایط ایران، به حفظ وضعیت موجود کمک می‌کند.

خبر های مرتبط
برچسب ها: گردشگری ایران
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۶
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۵
5
3
این مزخرفات رو برای رعیت نگهداری قدیمی شده
امنیتی ها
محمودی
|
Netherlands
|
۱۵:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۵
4
14
اگر ورود توریسم به ایران با اجبارهای فرهنگی و حجاب اجباری حکومتی محدود نشده بود نیازی به "فم تریپ " نبود و درامد چند ده میلیارد یورویی توریسم می توانست میلیونها شغل ایجاد کند !
رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۵
0
1
اینها هر چه در توان دارن میخان رو اعمال غارت گونه خود بر بیت المال سرپوش نهاده و اوضاع ایران را به بهشت برین تشبیه کند کاربران بابایی و تویسرکانی نظری ندارند؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۵
1
1
جالبه که وقتی دولت روحانی بود رسانه های اصولگرا این فرد رو میزدن و میگفتن با دولت و اطرافیان روحانی در ارتباطه و هدفش عادی سازیه شرایط بد اقتصادی و بی حجابیه.حالا که دولت عوض شده شما اصلاح طلبا گیر دادید و داستان بافتید که طرف وصل به امنیتی هاست و هدفش عادی سازیه فلاکته! البته پشت صحنه این حرکات این حانم رو نمیدونم اما پشت صحنه شما رسانه های اصولگرا و اصلاح طلب خیلی وقته که رو شده و مشخص شده که هدفتون چیه....
التماس تفکر
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۱۹:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۵
2
2
آخه شبکه (من و تو) چه ربطی به فم تریپ داره جوان ایرانی برای اینکه فریب نخوره به راحتی میتونه از بزرگترها شرایط گذشته کشور رو بپرسه و به راحتی میتونه بفهمه کدام رسانه داره دروغ میگه کدام داره راست میگه ، دقیقاً مثل این مقاله شما که گودرز رو ربط دادید به شقیقه
اما گردشگر خارجی برای کسب اطلاع از راست یا دروغ بودن حرفهای فم تریپ باید کُلی ضرر مالی بکنه
محمدمعصومی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۶
1
1
دل خراب و بددل
هرکس که بود
دشمن انسانیت بود
دشمن زن و مرد بود
آفرینش زن کار خوب خداست
یاسین قاسمی بجد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۶
1
2
نگویید فم تریپ بگویید پروژه خون شویی !
من بین زینب ابوطالبی و هدی جبار کریم، زینب را بیشتر دوست داشتم!!!
اون چهره واقعی خودش رو نمایش داد، حتی فیلم عذرخواهی و توجیهات او هم به اصرار صدا و سیما بود وگرنه آن کار را هم نمیکرد!
اما هدی جبار کریم ها ! که نقاب میزنند و به اسم صنعت گردشگری و توریسم برنامه های دیگری اجرا میکنند و عده ای کم خرد هم دنبال کننده و مشوق اینها هستند را باید رسوا کرد.
محمد غلامی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۶
3
0
فلاکت اون شرایطی هست که دشمنان ایران دارن در اون زندگی می کنن تا جایی که حتی تحمل دیدن کوچکترین زیبایی ها از ایران رو ندارن. دشمنی با جمهوری اسلامی بعضی ها رو به جنون کشونده
خوشحالم که سطح سواد و شعور دشمنان ایران در این حده
به قول شهید بهشتی از ما عصبانی باشید و از این عصبانیت بمیرید
پاینده ایران
ناشناس
|
France
|
۱۱:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۶
1
2
به توریست چه ربطی داره فلاکت ایران‌چیه و چقدرِ این دری وری هارو نگه دارید برای خودتون یبار‌یه نفر یکاری کرد برای توریستی ایران همه صداشون دراومد الحق که مردم بی لیاقتی هستیم جمع.کنیدبابا مسخره بازیارو
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۶
3
3
کارکرد امثال رویداد هم وارونه جلوه دادن فرهنگ ناب ما ایرانی هاست
چرا دوست دارید همیشه ایران را کشور عقب افتاده ای نشان بدهید در صورتی که ما ایرانی ها یکی از با تمدن ترین انسانها هستیم...
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۶
0
1
هر کسی از ظن خود شد یار من....
....وز درون من نَجُست اسرار من...
15
|
United States of America
|
۱۸:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۶
0
1
اینکارها فقط نشانه دگر فریبی دارد و هیچ!!.ما در عصر رسانه ها زندگی میکنیم و هر کس در هر کجای دنیا میتواند با سرچی در اینترنت یا حتی سوشیال مدیا کلی اطلاعات اقتصادی و اجتماعی و شیوه زندگی و نحوه پوشش . قوانین . محدویتهای کشور دیگر بدست بیاورد
رفتن سراغ طرح های کره شمالی و کوبا و بلوک شرق که در فیلمهاشون وضع کره و... رو خیلی عالی نشون میدهند
مجید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۶
3
1
چقدر شما اصلاح طلبان بی شرفو بی وطنید من گفتم حتما لخت شده رفته تو خیابان که انقدر به باد انتقاد گرفتیدش.
شما که با این سلبریتیهاتون فقط عادت دارید کشور را لجن و بسته نشون بدید. یک مقدار واقعیت کشور را نشان داده بهتون بر خورده.یکم برید تو شهر را بگردید بفهمید این تیپ ها دیگه یک چیز عادی شده تو شهر البته میدونید ارباباتون میگن باید اینطور بگید.
چقدر شما بیشرف و بی وطنید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
2
2
چرا دیگه زمین و زمان رو بهم دوختین حالا حشدالشعبی از کجا درومد خخخخ
امیر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
1
1
نویسنده محترم مقاله، از نوشته شما این بر میاد که شما دوست داری ایران بدبخت و فلاکت زده نشون داده بشه اما هدی رستمی زیبایی های ایران رو نشون میده.
متاسفم
طبيبي
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۴
1
0
كاملا مقاله مغرضانه نوشته شده
مثلا بخوان مردم را جذب گردش به هند كنند تاج محل را نشان مي دهند يا مردم در خاك و خلش را ؟
طرف داره با جذب گردشگر همه جوره به مردم و كشور خدمت مي كنه
بعضي ها مثل مادرشوهر غرغرو هستند هر كار كني يه ايراد مي چسبانند
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: