تاریخ انتشار: ۱۸:۲۴ - ۲۵ خرداد ۱۴۰۱

ایران در سخت‌ترین گروه جام جهانی براساس رنکینگ

با مشخص شدن وضعیت تمام گروه‌های حاضر در جام جهانی ۲۰۲۲، تیم ملی فوتبال کشورمان بر اساس رنکینگ فیفا در سخت‌ترین گروه جام بیست‌ودوم قرار گرفت.

جام جهانی

رویداد۲۴تسنیم نوشت: زمانی که قرعه‌کشی جام جهانی ۲۰۲۲ برگزار شد، بسیاری گروه ایران را ساده‌ترین گروه می‌دانستند و کار تیم ملی را برای صعود راحت‌تر از دیگر تیم‌های آسیایی، اما رنکینگ خلاف این را می‌گوید.

با مشخص شدن سه سهمیه نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ و صعود تیم‌های ولز، استرالیا و کاستاریکا از پلی‌آف به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، چهره تمام ۳۲ تیم حاضر در این مسابقات مشخص شد. آنهم در حالی که به دلیل تعویق مسابقات انتخابی، قرعه‌کشی مسابقات پیش از نهایی شدن چهره ۳۲ تیم انجام شد و تیم‌های حاضر در پلی‌آف در سید چهارم قرار گرفتند.


بیشتر بخوانید: سقوط فوتبال ایران در تازه‌ترین رده‌بندی فیفا


اگر قرار بود که جام جهانی پس از برگزاری تمام دیدار‌های انتخابی و مشخص شدن تمام ۳۲ تیم حاضر در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر برگزار شود، سیدبندی قرعه‌کشی متفاوت بود و ولز و ایران هر دو در سید سه قرار می‌گرفتند و تغییری در جایگاه کاستاریکا و استرالیا که از پلی‌آف بین قاره‌ای به جام جهانی صعود کردند، ایجاد نمی‌شد. سیدبندی قرعه‌کشی جام جهانی در صورتی که این مراسم با حضور هر ۳۲ تیم برگزار می‌شود، به شرح زیر بود:

سید یک: قطر، برزیل، بلژیک، فرانسه، آرژانتین، انگلیس، اسپانیا و پرتغال
سید دو: مکزیک، هلند، دانمارک، آلمان، اروگوئه، سوئیس، آمریکا و کرواسی
سید سه: ولز، سنگال، ایران، ژاپن، مراکش، صربستان، لهستان و کره جنوبی
سید چهار: کاستاریکا، تونس، کامرون، کانادا، استرالیا، اکوادور، عربستان و غنا.

همچنین گروه‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و رنکینگ تیم‌ها که مقابل آن نوشته شده، به شرح زیر است:

گروه A: قطر (۵۱)، اکوادور (۴۶)، سنگال (۲۰) و هلند (۱۰)
گروه B: انگلیس (۵)، ایران (۲۱)، ایالات متحده آمریکا (۱۵) و ولز (۱۸)
گروه C: آرژانتین (۴)، عربستان سعودی (۴۹)، مکزیک (۹) و لهستان (۲۶)
گروه D: فرانسه (۳)، استرالیا (۴۲)، دانمارک (۱۱) و تونس (۳۵)
گروه E: اسپانیا (۷)، کاستاریکا (۳۱)، آلمان (۱۲) و ژاپن (۲۳)
گروه F: بلژیک (۲)، کانادا (۳۸)، مراکش (۲۴) و کرواسی (۱۶)
گروه G: برزیل (یک)، صربستان (۲۵)، سوئیس (۱۴) و کامرون (۳۷)
گروه H: پرتغال (۸)، غنا (۶۰)، اروگوئه (۱۳) و کره جنوبی (۲۹).

با توجه به قرار گرفتن ولز در رنکینگ ۱۸ دنیا، تمام تیم‌های هم‌گروه ایران بین ۲۰ تیم برتر دنیا هستند و نکته جالب اینکه تیم ایران هم با قرار گرفتن در رتبه ۲۱ دنیا، این گروه را به سخت‌ترین گروه جام جهانی تبدیل می‌کند. با توجه به عدم صعود تیم‌های ایتالیا، کلمبیا و سوئد از میان تیم‌هایی که رتبه اول تا ۱۸ دنیا را در اختیار دارند و کنار گذاشتن قطر با رتبه ۵۱ که صرفاً به دلیل میزبانی در سید یک قرار گرفته است، تیم ایران در میان تیم‌های حاضر در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، در رتبه ۱۸ دنیا قرار می‌گیرد. حضور انگلیس، آمریکا و ولز هم پایین‌تر از رتبه‌ای که ایران قرار گرفته است، این گروه را سخت‌ترین گروه می‌کند.

با این توصیف، در گروه A جام جهانی که قطر به‌عنوان یکی از تیم‌های آسیایی حضور دارد، دو تیم در میان ۲۰ تیم برتر دنیا هستند و در گروه B که تیم ملی ایران باید با رقبا دیدار کند، هر چهار تیم از میان تیم‌های حاضر در جام جهانی، جزو ۲۰ تیم برتر دنیا محسوب می‌شوند. در گروه C و با حضور عربستان سعودی نیز فقط دو تیم جزو ۲۰ تیم برتر دنیا هستند و این شرایط در گروه D با حضور استرالیا نیز صدق می‌کند. در گروه E و با حضور ژاپن که یکی از قدرت‌های آسیایی محسوب می‌شود و با احتساب قرار گرفتن این تیم جزو ۲۰ تیم برتر جام جهانی براساس رتبه تیم‌های صعودکننده، سه تیم حاضر در این گروه جزو ۲۰ تیم برتر به شمار می‌روند.

در گروه F هم با توجه به اینکه چهار تیم با رتبه بهتر از مراکش به جام جهانی صعود نکرده‌اند، این تیم نیز جزو ۲۰ تیم برتر دنیا محسوب می‌شود که در جام جهانی حضور دارد و به این ترتیب سه تیم این گروه در میان ۲۰ تیم برتر دنیا هستند. گروه G با حضور دو تیم در میان ۲۰ تیم برتر دنیا شرایطی مشابه اکثر گروه‌ها دارد و گروه H نیز که کره جنوبی در آن قرار گرفته فقط دو تیم را از میان ۲۰ تیم برتر دنیا در خود جا داده است.

با این بررسی مشخص می‌شود که گروه B جام جهانی براساس رنکینگ فیفا و جایگاه تیم‌هایی که به جام جهانی راه یافته‌اند، سخت‌ترین گروه جام جهانی است و علاوه بر تیم ملی ایران، سه تیم دیگر گروه هم کار سختی برای صعود از این گروه خواهند داشت. در حالی که شرایط دیگر گروه‌ها براساس رنکینگ فیفا ساده‌تر به نظر می‌رسد.

خبر های مرتبط
برچسب ها: جام جهانی
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: