تاریخ انتشار: ۰۹:۴۸ - ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱۱ نظر

میزان افزایش مستمری و کمک‌های جنبی بازنشستگان اعلام شد

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی با صدور بخشنامه‌ای افزایش مستمری و کمک‌های جنبی و تعیین حداقل مستمری در سال ۱۴۰۱ را برای اجرا به واحد‌های اجرایی این سازمان در سراسر کشور ابلاغ کرد.

میزان افزایش مستمری و کمک‌های جنبی بازنشستگان اعلام شد

رویداد۲۴ به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بر اساس بخشنامه ابلاغ شده توسط میرهاشم موسوی (مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی)، در اجرای مواد (۹۶) و (۱۱۱) قانون تامین‌اجتماعی و با عنایت به تصمیمات متخذه در جلسه مورخ ۱۹ اسفند ۱۴۰۰ شورایعالی‌کار و تصویب‌نامه مورخ ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ و اصلاحیه مورخ ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ ﻫﯿات محترم وزیران، میزان افزایش مستمری و کمک‌های جنبی (به همراه مبالغ متناسب‌سازی) قابل پرداخت از ابتدای سال ۱۴۰۱ به شرح ذیل تعیین شده است:

الف) میزان افزایش مستمری (موضوع ماده ۹۶ قانون تامین‌اجتماعی)

از تاریخ یک فروردین ۱۴۰۱ کلیه مستمری‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان مشمول قانون تامین‌اجتماعی که تا پایان سال ۱۴۰۰ برقرار شده است، به ترتیب برای دریافت‌کنندگان حداقل مستمری (مبلغ ۲۶ میلیون و ۵۵۴ هزار و ۹۵۰ ریال) و کمتر از آن، به میزان پنجاه و هفت و چهار دهم درصد و برای سایر سطوح بالاتر از حداقل مستمری به میزان (ده درصد) مستمری آنان در پایان اسفندماه سال ۱۴۰۰ افزایش می‌یابد، به نحوی که مجموع دریافتی ایشان بدون احتساب مبلغ کمک هزینه عائله‌مندی و اولاد از مبلغ ۵۵ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال کمتر نباشد.

آن‌دسته از مشمولین سطوح بالاتر که مجموع دریافتی ماهیانه آن‌ها بدون احتساب مبلغ کمک هزینه عائله‌مندی و اولاد پس از افزایش موضوع این بند کمتر از ۱۰۰ میلیون ریال باشد، این افزایش تا سقف مزبور به اضافه شش میلیون و ۵۰۰ هزار ریال خواهد بود. (مشمولان قوانین خاص که میزان مستمری پرداختی به آنان تابع مقررات مستمری بگیری جزئی است؛ صرفاً مشمول افزایش ۵۷ ممیز ۴ درصدی خواهند بود.)


بیشتر بخوانید: نماینده مجلس: حقوق بازنشستگان به ۱۰ روز نمی‌کشد


ب) مبلغ حداقل مستمری در سال ۱۴۰۱

براساس مصوبات شورای عالی کار، حداقل میزان مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی‌کلی و مجموع مستمری بازماندگان مشمول اجرای ماده (۱۱۱) قانون تامین‌اجتماعی از تاریخ یک فروردین ۱۴۰۱، ماهیانه مبلغ ۴۱ میلیون و ۷۹۷ هزار و ۵۰۰ ریال تعیین می‌شود.

ج) تفاوت تطبیق مصوبه سال ۱۴۰۱

چنانچه مجموع دریافتی مستمری‌بگیران مشمول ماده (۱۱۱) قانون (بدون احتساب مبلغ کمک هزینه عائله‌مندی و اولاد) از مبلغ ۵۵ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال کمتر باشد، مابه‌التفاوت مربوطه با عنوان «تفاوت تطبیق مصوبه سال ۱۴۰۱» پرداخت می‌شود. مبلغ مذکور در خصوص مستمری‌بگیران جزیی، به نسبت سنوات پرداخت حق بیمه خواهد بود.

د) میزان کمک‌های جنبی

به منظور جبران بخشی از افزایش هزینه‌های زندگی و ارتقای وضعیت معیشت مستمری‌بگیران و به موجب ضوابط قانونی و مفاد بودجه سنواتی سازمان، میزان کمک‌های جنبی در سال ۱۴۰۱ به شرح ذیل تعیین می‌گردد:

۱) حق سنوات

حق سنوات مازاد بر ۲۰ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه، در سال ۱۴۰۱ به میزان پنج هزار ریال به ازای هر سال سابقه مازاد بر ۲۰ سال افزایش می‌یابد.

۲) کمک‌هزینه عائله‌مندی، کمک‌هزینه اولاد و کمک‌هزینه همسر متکفل فرزند

میزان این کمک‌ها در سال ۱۴۰۱ به شرح ذیل تعیین و وفق ضوابط جاری به مشمولین پرداخت می‌گردد:

کمک‌هزینه ماهانه عائله‌مندی: مبلغ چهار میلیون و ۷۳ هزار و ۸۹۵ ریال

کمک‌هزینه ماهانه اولاد: مبلغ یک میلیون و ۵۶ هزار و ۱۹۵ ریال

کمک‌هزینه ماهانه همسر متکفل فرزند: مبلغ چهار میلیون و ۷۳ هزار و ۸۹۵ ریال

۳) کمک‌هزینه مسکن

میزان کمک‌هزینه مسکن به ازای هر پرونده مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی‌کلی و بازماندگان به مبلغ یک میلیون و ۶۵۰ هزار ریال در ماه تعیین شده است.

۴) کمک به تامین معیشت مستمری‌بگیران

میزان کمک به تامین معیشت مستمری‌بگیران به ازای هر پرونده مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی‌کلی و بازماندگان به مبلغ دو میلیون و ۲۰۰ هزار ریال در ماه تعیین شده است.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۱
بازنشسته تأمین اجتماعی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
0
1
دریافت وام فوری و آسان برای همه | شرایط دریافت وام فوری 50 میلیون تومانی/ 100 درصد فقط دروغ است.
پرداخت وام 50 تا 100 میلیونی بدون ضامن به کجا رسید؟
متقاضیان وام 200 میلیونی بخوانند/ باز هم دروغ است و این در حالی است که وام 50 یا 100 میلیون تومانی بدون ضامن را تاکنون مسئولین بانک ها به بازنشستگان تامین اجتماعی ندادند، خودداری کردند و هنوز هم خودداری می کنند.
ناشناس
|
United States of America
|
۱۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
0
2
دولت باید به رعایت قانون ماده ۹۶ برگردد وگرنه اگر بی و قانونی و سلیقه ای باب شود تا ثریا این دیوار گج خواهد رفت .
دولت و سخنگوی اش بدانند زمان و دوره شعارهای رابین هودی الکی دادن گذشته است و خریداری ندارد و قانون و ۳۸ درصد افزایش را اعمال کنند .
اگر راست میگن حقوق خودشون رو بکنند ۱۵ میلیون تومان
بازنشسته تأمین اجتماعی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
0
2
درپاسخ به نمایندگان مجلس در خانه ملت
درپاسخ دولت رئیسی
درپاسخ به مدیر عامل سازمان تامین بی اجتماعی
درپاسخ به سایر مسئولان سازمان تامین بی اجتماعی
در رسانه ها نگویید حقوق بازنشستگان 57 درصد زیاد شده؛ بگویید حقوق شان 1 میلیون و 100 هزار ‌تومان است.
در رسانه ها نگویید حقوق بازنشستگان 60 درصد زیاد شده؛ بگویید حقوق شان 1 میلیون و 100 هزار ‌تومان است.
بازنشسته
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
0
3
فقط اجرای مصوبه قانونی شورای عالی کار برای افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اعتبار قانونی دارد.
قانون شکنی کافی است!
بازنشسته تأمین اجتماعی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
0
1
۲۹ خرداد ۱۴۰۱ – ۱۷:۵۸
حقوق کارکنان دولتی ۵۷ درصد افزایش یافت/ ولی متاسفانه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ۱۰درصد افزایش یافت آیا این بی قانونی و بی عدالتی نیست.
آیا این عدالت است.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
0
1
۳۰ خرداد ۱۴۰۱ ۱۹:۱۴
مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان ابطال و برای اصلاح به هیئت دولت ارجاع شد
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: هیئت تطبیق مقررات، مصوبه ۱۰ درصد افزایش حقوق بازنشستگان مغایر با ماده ۹۶ قانون کار تشخیص داده است و بر اساس اصل ۱۳۸ قانون اساسی این مصوبه را ابطال و به هیئت دولت ارجاع خواهد داد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
1
0
بازنشستگان تامین اجتماعی | حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی
خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی | ابلاغ افزایش مستمری و کمک های جنبی بازنشستگان
مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی با صدور بخشنامه‌ای افزایش مستمری و کمک‌های جنبی و تعیین حداقل مستمری در سال ۱۴۰۱ را برای اجرا به واحد‌های اجرایی این سازمان در سراسر کشور ابلاغ کرد.

بازنشستگان تامین اجتماعی | حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی
خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی | ابلاغ افزایش مستمری و کمک های جنبی بازنشستگان
مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی با صدور بخشنامه‌ای افزایش مستمری و کمک‌های جنبی و تعیین حداقل مستمری در سال ۱۴۰۱ را برای اجرا به واحد‌های اجرایی این سازمان در سراسر کشور ابلاغ کرد.شرایط بازنشستگان تامین اجتماعی، وابسته به میزان سخت بودن شغل و همینطور وابسته به جنسیت است. حداکثر سابقه برای پذیرش و محاسبه در تعیین مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی ۳۵ سال است. عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی مطابق قانون، تابع مقررات مربوط به عیدی و پاداش کارمندان دولت می‌باشد. بازنشستگان تامین اجتماعی برای دریافت بیمه تکمیلی در سال ۱۴۰۰ تا آخر بهمن‌ماه فرصت ثبت نام داشتند. حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در خرداد سال ۱۴۰۱ افزایش ۵۷ درصدی پیدا کرد. بازنشستگان کمتر از ۳۰ سال سابقه، باتوجه به سنوات، کمتر از این مبلغ دریافت می کردند.

میزان افزایش مستمری‌ بازنشستگان تامین اجتماعی (موضوع ماده ۹۶ قانون تامین‌اجتماعی)
از تاریخ یکم فروردین ۱۴۰۱ همه مستمری‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان مشمول قانون تامین‌اجتماعی که تا پایان سال ۱۴۰۰ برقرار شده است، به ترتیب برای دریافت‌کنندگان حداقل مستمری (مبلغ ۲۶ میلیون و ۵۵۴ هزار و ۹۵۰ ریال) و کمتر از آن، به میزان ۵۷.۴ درصد و برای سایر سطوح بالاتر از حداقل مستمری به میزان (۱۰ درصد) مستمری آنان در پایان اسفندماه سال ۱۴۰۰ افزایش می‌یابد، به نحوی که مجموع دریافتی بدون احتساب مبلغ کمک هزینه عائله‌مندی و اولاد از مبلغ ۵۵ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال کمتر نباشد.

آن‌ دسته از مشمولان سطوح بالاتر که مجموع دریافتی ماهیانه آنها بدون احتساب مبلغ کمک هزینه عائله‌مندی و اولاد پس از افزایش موضوع این بند کمتر از ۱۰۰ میلیون ریال باشد، این افزایش تا سقف مزبور به اضافه ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال خواهد بود. (مشمولان قوانین خاص که میزان مستمری پرداختی به آنان تابع مقررات مستمری بگیری جزئی است؛ صرفاً مشمول افزایش ۵۷.۴ درصدی خواهند بود.)
مبلغ حداقل مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۱
براساس مصوبات شورای عالی کار، حداقل میزان مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی‌کلی و مجموع مستمری بازماندگان مشمول اجرای ماده ۱۱۱ قانون تامین‌اجتماعی از تاریخ یکم فروردین ۱۴۰۱، ماهیانه مبلغ ۴۱ میلیون و ۷۹۷ هزار و ۵۰۰ ریال تعیین می‌شود.

تفاوت تطبیق مصوبه سال ۱۴۰۱
چنانچه مجموع دریافتی مستمری‌بگیران مشمول ماده ۱۱۱ قانون (بدون احتساب مبلغ کمک هزینه عائله‌مندی و اولاد) از مبلغ ۵۵ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال کمتر باشد، مابه‌التفاوت مربوطه با عنوان «تفاوت تطبیق مصوبه سال ۱۴۰۱» پرداخت می‌شود. مبلغ یادشده در خصوص مستمری‌بگیران جزئی، به نسبت سنوات پرداخت حق بیمه خواهد بود.

میزان کمک‌های جنبی بازنشستگان تامین اجتماعی
به منظور جبران بخشی از افزایش هزینه‌های زندگی و ارتقای وضعیت معیشت مستمری‌بگیران و به موجب ضوابط قانونی و مفاد بودجه سنواتی سازمان، میزان کمک‌های جنبی در سال ۱۴۰۱ به شرح ذیل تعیین می‌شود.

حق سنوات بازنشستگان تامین اجتماعی

حق سنوات مازاد بر ۲۰ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه، در سال ۱۴۰۱ به میزان پنج هزار ریال به ازای هر سال سابقه مازاد بر ۲۰ سال افزایش می‌یابد.

کمک‌ هزینه عائله‌مندی، کمک‌هزینه اولاد و کمک‌هزینه همسر متکفل فرزند

میزان این کمک‌ها در سال ۱۴۰۱ به شرح ذیل تعیین و وفق ضوابط جاری به مشمولین پرداخت می‌شود، کمک‌هزینه ماهانه عائله‌مندی مبلغ چهار میلیون و ۷۳ هزار و ۸۹۵ ریال، کمک‌هزینه ماهانه اولاد مبلغ یک میلیون و ۵۶ هزار و ۱۹۵ ریال و کمک‌هزینه ماهانه همسر متکفل فرزند مبلغ چهار میلیون و ۷۳ هزار و ۸۹۵ ریال است.

کمک‌هزینه مسکن برای بازنشستگان تامین اجتماعی
میزان کمک‌هزینه مسکن به ازای هر پرونده مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی‌کلی و بازماندگان به مبلغ یک میلیون و ۶۵۰ هزار ریال در ماه تعیین شده است.

کمک به تامین معیشت مستمری‌بگیران

میزان کمک‌ به تامین معیشت مستمری‌بگیران به ازای هر پرونده مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی‌کلی و بازماندگان به مبلغ ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال در ماه تعیین شده است.

همچنین معاون برنامه‌ریزی، مالی و پشتیبانی سازمان تامین اجتماعی نیز از پرداخت مابه‌التفاوت افزایش حقوق خردادماه بازنشستگان و مستمری‌بگیران تحت پوشش این سازمان در سراسر کشور خبر داد.

جمیل حق‌پرست افزود: طبق زمان‌بندی اعلام شده، پرداخت مابه‌التفاوت افزایش خرداد ماه بالغ بر سه و نیم میلیون خانوار بازنشسته و مستمری‌بگیر تحت پوشش سازمان، از ۲۶ خرداد ماه آغاز شد و پرداخت این مبلغ به تمامی این جمعیت بازنشسته در سراسر کشور، امروز (یکشنبه ۲۹ خرداد) خاتمه یافت.

طبق اعلام سازمان تامین اجتماعی،‌ مابه‌التفاوت افزایش حقوق فروردین و اردیبهشت بازنشستگان و مستمری بگیران نیز طبق اعلام قبلی، در ماه‌های تیر و مرداد پرداخت می‌شود.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
1
0
سلام دوست عزیز
بنظر می رسه شما از افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان اطلاع کاملی نداری جهت اطلاع
حقوق کارمندان دولت که حداقل بگیر هستند با مصوبه مجلس ودولت ۵۷ درصد افزایش می یابد که میشود حدود ۵ونیم میلیون تومان و حقوق بازنشستگان کشوری هم میشود مبلغ ۵میلیون تومان و حقوق بقیه بازنشستگان و کارمندان دولت هم که از حداقل بیشتر میگیرند حقوقشان ۱۰درصد افزایش می یابد مثلا کسی درسال ۱۴۰۰ مبلغ ۶میلیون حقوق می گرفته با افزایش ۱۰درصدی میشود حدود ۶میلیون و ششصد هزار تومان
ولی حقوق کارگران تابع قانون کار که حداقل می گرفتند با ۵۷ درصد میشود حدود ۶میلیون و برای بقیه کارگران که حقوقشان از حداقل بیشتر بود ه ۳۸درصد افزایش و بعلاوه۵۱۵هزار تومان افزایش می یابد
یعنی کارگری که تابع قانون کار است ود سال ۱۴۰۰ حقوقش ۶میلیون بوده با افزایش ۳۸درصدی و مبلغ ثابت ۵۱۵ هزار تومانی حقوقش درسال ۱۴۰۱ میشود درحدود ۸میلیون و هشتصد هزارتومان
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۵:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
0
2
قدیما می گفتند یارو بیکاره یه سوزن میزنم به تخمش ،دادمیزنه آی تخمم آی تخمم حالا حکایت این دولتها ،خدا یه عقلی به اینا بده یه پول زیادی به ما
اعتراض
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
0
0
ناتوانترین قوه قضائیه در جهان متاسفانه فقط ایران بوده است.
هر روز هزاران نفر در مورد مشکلات کارمندان، کارگران، بازنشسته های، مردم و کشور در رسانه های اعتراضی می کنند ولی متاسفانه دولت، مسئولان، نمایندگان مجلس وغیره هیچ کاری، اقدامی، پیگیری، بررسی و رسیدگی نمی کنند و سکوت اختیار کرده اند چرا؟
بازنشسته تأمین اجتماعی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
0
0
نرخ تورم در خردادماه ۵۲.۵ درصد اعلام شد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی۱۰ درصد شرم آور و تاسف بار است.
قیمت تخم‌مرغ شانه‌ای ۷۰ تا ۷۵ هزار تومان است افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی۱۰ درصد شرم آور و تاسف بار است.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: