تاریخ انتشار: ۰۹:۱۹ - ۰۳ تير ۱۴۰۱

فاجعه‌ای که ریزگردها به بار می‌آورند/ خفه شدن گیاهان و جانوران!

معاون محیط طبیعی محیط زیست استان کرمانشاه معتقد است، ریزگردها حیات گیاهان و جانوران را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث خفگی گیاهان می‌شود.

اخبار هواشناسی

رویداد۲۴ فرشاد فتاحی معاون محیط طبیعی محیط زیست استان کرمانشاه با اشاره به تشدید وضعیت ریزگردها طی چند وقت اخیر و تبعات متعددی که به همراه دارد، گفت: اگرچه ریزگردها سلامت انسان را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما بر سلامت گیاهان و جانوران هم بی تاثیر نیست.

وی با بیان اینکه ریزگردها سطح برگ درختان را پوشانده و باعث بسته شدن روزنه آنها می‌شود، یادآور شد: گیاهان از طریق همین روزنه‌ها فتوسنتز انجام می‌دهند و وقتی که روزنه مسدود شود به اصطلاح خفه می‌شوند.

معاون محیط زیست استان کرمانشاه تاکید کرد: با این روند دریافت نور خورشید از سوی گیاه ضعیف شده و دیگر گیاه نمی‌تواند به خوبی روند تولید غذا از جمله نشاسته و انواع قندها را انجام دهد.

به گفته فتاحی، ضعیف شدن گیاهان آنها را مستعد درگیری با انواع قارچ، نماتود، باکتری‌ها و... خواهد کرد که در نهایت می‌تواند منجر به خشکیدگی گیاهان و جنگل ها شود.

وی گیاهان را یکی از اصلی ترین اجزای اکوسیستم ها برشمرد و خاطرنشان کرد: آسیب به گیاهان و خصوصا گونه‌های خوش خوراک می تواند گونه های جانوری گیاهخوار را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

معاون محیط طبیعی محیط زیست استان کرمانشاه تاکید کرد: به علاوه ریزگردها بر سلامت خود حیات وحش نیز مستقیم اثر می‌گذارد که تبعات آن در بلندمدت مشخص خواهد شد.


بیشتربخوانید: بلایی که طوفان بر سر تهران آورد +تصاویر


فتاحی افزود: از سوی دیگر ریزگردها با تاثیر بر ترکیب خاک، از کیفیت آن می‌کاهد که این موضوع نیز حیات گیاهان و جانوران را تهدید می‌کند.

وی معتقد است، بررسی دقیق تبعات ریزگردها بر محیط زیست نیازمند مطالعات بلندمدت و جامع است.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی تنها راهکار فعلی را پیشگیری از ایجاد کانون‌های ریزگرد جدید خصوصا در داخل کشور اعلام کرد و یادآور شد: کانون های ریزگرد یک شبه ایجاد نشده و حاصل سالیان دراز تخریب محیط زیست است و نمی توان اصلاح آنها را هم در کوتاه مدت انجام داد.

فتاحی با بیان اینکه مقابله با کانون‌های ریزگرد خارجی نیازمند اقدامات بین‌المللی است، گفت: تا آن زمان باید جلوی ایجاد کانون‌های داخلی را بگیریم.

وی جلوگیری از فرسایش خاک، جلوگیری از چرای بی رویه دام و آسیب به مراتع، احیای جنگل‌ها، اصلاح الگوی کشت و... را از جمله راهکارهای جلوگیری از ایجاد کانون های ریزگرد جدید دانست.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
برچسب ها: گرد و خاک
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: