تاریخ انتشار: ۱۹:۳۳ - ۰۳ تير ۱۴۰۱

تصمیم بی‌سابقه دیوان عالی آمریکا درباره سقط جنین

دیوان عالی آمریکا پس از حکم روز گذشته‌اش به آزادی حمل سلاح در اماکن عمومی در این کشور به رغم افزایش خشونت‌های مسلحانه، روز جمعه به وقت محلی در دومین تصمیم جنجالی خود و در اقدامی بی سابقه قانونی بودن سقط جنین را لغو کرد.

سقط جنین در امریکا

رویداد۲۴ ایرنا نوشت: دیوان عالی آمریکا روز جمعه به وقت محلی در اقدامی بی سابقه قانون "رو وی وید" تصویب شده در سال ۱۹۷۳ که حق زنان برای سقط جنین را به رسمیت می‌شناخت، لغو کرد و به این ترتیب پیروزی مهمی را به جمهوریخواهان و محافظه کاران که خواهان ممنوعیت یا محدود شدن سقط جنین در آمریکا هستند، اعطا کرد.

قضات کنونی دیوان عالی آمریکا با اکثریت محافظه کاران در مقابل لیبرال‌ها (۶-۳) یک قانون می‌سی سی پی که سقط جنین پس از گذشت ۱۵ هفته از حاملگی را ممنوع می‌کند، تایید کرد.


بیشتر بخوانید: قوانين مربوط به سقط جنين/ از جرم‌انگاری برای عاملین سِقط عمدی تا حذف غربالگری برای زنان باردار زیر ۳۵ سال


در رای گیری امروز ۵ قاضی به لغو قانون "رو وی وید" رای مثبت و ۴ قاضی به آن رای منفی دادند.

قضات آمریکایی موافق لغو این قانون اعلام کردند که قانون "رو وی وید" به شکلی اشتباه به تصویب رسیده، زیرا در قانون اساسی آمریکا هیچ اشاره خاص و مستقیمی به حقوق سقط جنین نشده است.

پیش از این برخی دادگاه‌های آمریکا با قانون می‌سی‌سی‌پی مخالفت می‌کردند، زیرا با حکم دیوان عالی در زمینه حقوق سقط جنین مغایر بود.

این حکم دیوان عالی آمریکا، به ایالت‌های این کشور امکان می‌دهد تا با تصویب قانون، سقط جنین را غیر قانونی کنند.

بر اساس ارزیابی‌ها، ۲۶ ایالت آمریکا به صورت قطعی یا احتمال قوی قصد دارند سقط جنین را ممنوع کنند. می‌سی‌سی‌پی در میان ۱۳ ایالتی قرار دارد که پیش از این سقط جنین را ممنوع کرده بودند.

در همین حال بیش از ۱۲ ایالت آمریکا قوانینی را تصویب کرده اند که از حقوق سقط جنین محافظت می‌کند.

لغو این قانون مدت‌ها است که هدف محافظه کاران مسیحی و بسیاری از مقامات جمهوری‌خواه بوده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق جمهوری خواه آمریکا در سال ۲۰۱۶ وعده داده داده بود که قضاتی را در دیوان عالی منصوب کند که این قانون را لغو کنند.

خبر های مرتبط
برچسب ها: دیوان عالی کشور
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: