تاریخ انتشار: ۰۰:۱۴ - ۰۶ تير ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۴ نظر
احمد علیرضابیگی در گفت‌وگو با رویداد۲۴:

دولت به دخل و خرج خودش اهمیت می‌دهد نه دخل و خرج مردم/ تصمیمات دولت محکوم به شکست است

احمد علیرضابیگی نماینده مجلس در انتقاد از برنامه‌های اقتصادی دولت می‌گوید تصمیمات قوه مجریه محکوم به شکست است زیرا دولت فقط به دخل و خرج و تزار کردن درآمد و هزینه‌های خودش فکر می‌کند نه دخل و خرج مردم.

احمد علیرضابیگی نماینده مجلس

رویداد۲۴ محمد آیتی: روز‌ها به تندی برای دولت سیزدهم می‌گذرد و با وجود وعده‌هایی که دولتمردان داده بودند، وضعیت اقتصادی در یکی از بدترین دوران قرار دارد. از طرفی، جراحی اقتصادی دولت که چند ماه پیش شروع شده بود همچنان ادامه دارد و مشخص نیست چه زمانی وضعیت بهبود می‌یابد.

احمد علیرضابیگی نماینده تبریز و عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور یکی از منتقدان شیوه جراحی اقتصادی دولت سیزدهم است و معتقد است در روند پیش گرفته شده، حق مردم ادا نمی‌شود. او به رویداد۲۴ می‌گوید: نوسان‌های چند هفته‌ای در قیمت‌های بازار و تغییراتی که در طرح دولت و تصمیمات آن‌ها پیش آمده و یا به بعد موکول می‌شود، حکایت از این دارد که یک طرح منسجمی در دسترس نیست.

علیرضابیگی می‌گوید: اگر دولت نقشه راه را می‌دانست و به یک طرح منسجم می‌رسید، این همه اما و اگر پیش نمی‌آمد یا طرح دستخوش تغییرات نمی‌شد. از طرفی، طرح دولت همه حوزه‌ها را شامل نمی‌شود؛ به طور مثال می‌بینیم که ارز ترجیحی از حوزه واردات نهاده‌های دامی حذف شده و در برخی بخش‌ها به قوت خود باقی است. البته من معتقدم چون دولت اعتبار و منابع ارزی لازم را نداشت، ارز ترجیحی از نهاده‌های دامی را حذف کرد و اگر منابع، موجود بود حتماً روی به چنین کاری نمی‌آورد.

او می‌گوید: حذف ارز ترجیحی به شیوه کنونی، جراحی اقتصاد و واقعی شدن اقتصاد نیست. باید مسیر به گونه‌ای باشد که همه حوزه‌ها را شامل شود و در ادامه، جایگزین مناسب آن برای مردم در نظر گرفته شود؛ این در حالی است که روند کنونی دولت از روی اضطرار است و ایراد اصلی به نیتی است که آن‌ها تعقیب می‌کنند. یعنی دولت، منابع ارزی لازم را ندارد و بیشتر به دنبال تراز کردن درآمد و هزینه خودش است. این یعنی انتقاد ما به دولت این است که چرا فقط به دخل و خرج خود اهمیت می‌دهد، اما توجه به دخل و خرج خانواده‌ها ندارد؟ همین رویکرد باعث نارضایتی شده است.


بیشتر بخوانید: حرف‌های آبان ۹۸ و اردیبهشت ۱۴۰۱ توهین به شعور مردم است/ خون مردم به گردن کسانی است که بدون کارشناسی تصمیم می‌گیرند


علیرضابیگی می‌گوید: مجلس به دنبال این بود و است که دولت به مردم کالابرگ الکترونیکی بدهد اما به نظر من، ضرورتی ندارد. یعنی اگر قرار باشد اصلاح ساختار اقتصادی انجام شود ما باید درآمد حاصل از جراحی اقتصادی را در اختیار مردم بگذاریم. مجلس، سالانه ۱۸ میلیارد دلار را در اختیار دولت قرار می‌دهد که به عنوان یارانه غیرمستقیم به مردم بدهد. یعنی به این واسطه، کالا ارزان به دست مردم برسد، ولی چیزی که به دست مردم می‌رسد، ۱.۵ میلیارد دلار است. پس پرداخت یارانه ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومانی، حقی نیست که به مردم ادا شود بنابراین تصمیمات دولت محکوم به شکست است.

نماینده مردم تبریز می‌گوید: جراحی اقتصادی در طول ۴۳ سال انقلاب، سه بار انجام شد. اولین بار در زمان آقای هاشمی، تحت عنوان «تعدیل» اقتصادی صورت گرفت که شکست خورد و دولت وقت مجبور به عقب‌نشینی شد. در زمان آقای احمدی‌نژاد برای دومین بار اتفاق افتاد و بار سوم در دوره آقای روحانی بود که فجایع آبان را به بار آورد. حال برای چهارمین بار داریم جراحی اقتصادی را اعمال می‌کنیم. این شیوه آقای رئیسی نشان می‌دهد که ایشان و تیم‌شان از تجربه گذشته درس نگرفته‌اند.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
محبوب از تبریز
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
1
2
جناب بیگیس به اصطلاح نماینده تبریز خیلی خوب حرف می زنی واقعا حق است ای اش این حرفها را در زمان ریس جمهور محبوبتان احمدی نزاد می گفتی که برزگترین تخلف و قانون گریز از زمان ایشان اغاز شد و با ایجاد یارانه و چند برابرکردن خدمات دولتی کمر مردم را شکست و شما هم حامی ایشان بودی و هستی جناب نماینده ادم منصف اگر طالب حقیقت باشد باید همیشه به نفع مردم و منافع کشور صحبت کند برزگترین اختلاسها و رانتخواری و تخلف و زیر پا گذاشتن قانون از زطمان دولت معجزه هزاره سوم اغاز شد با در امد بیش 700 میلیارد دلار هیسچگونه گشایشی در زندگی مردم ایجاد نشد ولی ان زمان شما یک انتقادی نداشتید ولی الان چون دولت محبوب شما سر کار نیست منتقد شدید انتقاد چیز خوبی است ولی جناحی و حزبی و گروهی نباشد از نوشتن این حرفها فکر نکن که من مدافع دولت فعلی هستم نه خیر من منتقد جدی روحانی و احمدی نزاد و ریسی هستم و به هیچکدام هم رای ندام شما نماینده تا حالا کدام کار خیری را در مجلس برای مردم کردید چه مشکلی از مردم را حل کردید ؟ شما و امثال شما همیشه به فکر خود و یارانتان هستید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
0
0
به «خرج» خودش اهمیت می دهد نه «دخل و خرجش»! والا مانند مردم «خرج»ش را متناسب با «دخل»ش کاهش می داد.
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۹:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
0
2
دولت روحانی دلار ۸۰۰ تومان تحویل گرفت و دلار ۳۰ هزار تومن تحویل داد. برای اشتغال و ازدواج دهه ۶۰ی ها در طول ۸ سال یک دلار هزینه نکرد و امروز با هردو بحران جمعیتی و اقتصادی روبرو هستیم.
دولت رئیسی هم مانند دقیقا مانند دولت روحانی از اداره ایران عاجز است و فقط در حال دست و پا زدن هستند.
قالیباف هم عملا وعده سر خرمن "پنج سال درست میشه" تحویل مردم میدهد.
رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
0
2
شما ازش خواهش و تمنا کردین که بیاد مابقی لاشه بیت المال رو بدره پس شما هم باهاش همسفره این حالا که میبینین روی روحانی رو سفید کرد خودتونو ظاهرا کنار میکشید
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: