تاریخ انتشار: ۱۰:۱۸ - ۰۶ تير ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱ نظر

پیش بینی قیمت دلار در کوتاه مدت/ ردپای افغان‌ها در بازار دلار ایران

اقتصادنیوز نوشت: نکته مهمتر اطلاعیه‌ای است که بر سر در برخی صرافی‌ها نصب شده بود. طبق این اطلاعیه از هر نوع خرید و فروش ارز، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده یا VAT اخذ می‌شود.

پیش بینی قیمت دلار در کوتاه مدت/ ردپای افغان‌ها در بازار دلار ایران

رویداد۲۴ در بازار یکشنبه حمایت مهم ۳۱ هزار و ۶۰۰ تومان شکست. با شکست این حمایت خریداران از بازار عقب‌نشینی کردند. دلار در تهران و سلیمانیه ۶۰۰ تومان ریخت اگرچه در هرات میزان ریزش نصف این رقم بود.

شکستن مرز حمایتی مهم در بازار ارز

از نگاه معامله‌گران توییت و خبر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اروپا نقش مهمی در شکستن حمایت بازار داشت.

بورل در توییتش از شکستن بن‌بست صحبت کرده بود و در مصاحبه‌ای، از گفتگوی با واسطه ایران و آمریکا در شهری جز وین و در حاشیه خلیج‌فارس خبر داد. این اخبار فضا در بازار ارز را کاملا مثبت کرد.

خریداران دلار عقبگرد کردند

به گزارش اکوایران، شکستن حمایت هم عکس روز‌های قبل به عقب‌گرد خریداران منجر شد. در روز‌های قبل فروش‌ها خریدار داشت، ولی در روز یکشنبه کسی خریدار دلار نبود.


بیشتر بخوانید: قیمت ارز، دلار، یورو، طلا و سکه ۱۴۰۱/۰۴/۰۶


۲ پیش بینی از قیمت دلار در کوتاه مدت

درباره آینده دلار برخی از معامله‌گران به نرخ هرات توجه دارند. هرات همچنان بالای حمایت ۳۰ هزار و ۴۰۰ تومان در نوسان بود. اگر این مرز حمایتی از دست برود دلار پتانسیل کاهش تا ۲۹ هزار و ۸۰۰ را دارد و در غیر این صورت محدوده‌های فعلی در بازار حفظ می‌شود.

در مجموع درباره آینده کوتاه‌مدت ارز دو نگاه وجود دارد، نگاه اول تداوم کاهش بدون استراحت را پیش‌بینی می‌کند و اعتقاد دارند همانند قبل که دلار مسیر صعودی را بدون استراحت طی کرد، حالا هم مسیر کاهشی را بدون استراحت طی می‌کند.

اما در مقابل برخی اعتقاد دارند دلار وارد فاز استراحت می‌شود و در صورت اتفاق مثبت جدید، مسیر کاهش را طی می‌کند.

البته درباره کف قیمت در این مسیر اختلاف‌نظر‌های زیادی وجود دارد. از نگاه بسیاری کف ۲۹ هزار و ۸۰۰ تومان کف تعیین‌کننده قیمت دلار است.

سکه رفاه یک کانال پایین آمد

سکه رفاه و طرح جدید یک کانال پایین آمدند. حباب سکه نیز در معاملات یکشنبه کمتر از روز قبل شد که نشان می‌دهد درصد کاهش سکه از دلار بیشتر بوده است.

درمورد اینده سکه نیز می‌گویند الان سکه در مرز حمایت ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار در نوسان بود که اگر این سطح از دست برود می‌تواند تا ۱۴ میلیون پایین برود.

ردپای افغان‌ها در بازار دلار ایران

معامله‌گران به تازگی از حضور مجدد افغان‌ها در بازار ارز صحبت می‌کنند. گفته می‌شود افغان‌ها بدنبال فروش کرون سوئد هستند. این پدیده در مقاطع مختلف در بازار دیده می‌شود و ظاهرا مهاجران افغان در سوئد برای خانواده‌هایشان در ایران کرون ارسال می‌کنند که آن‌ها کرون را تبدیل به ریال یا سایر ارز‌ها می‌کنند.

مالیات گیری از خرید و فروش ارز

اما نکته مهمتر اطلاعیه‌ای است که بر سر در برخی صرافی‌ها نصب شده بود. طبق این اطلاعیه از هر نوع خرید و فروش ارز، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده یا VAT اخذ می‌شود.

خبر های مرتبط
برچسب ها: قیمت دلار ، بازار ارز
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
m.z
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
0
1
مهندس مهدی ظفریاری میگوید تحلیل آینده بازارمسکن و اجاره در ایران
امروز بزرگ ترین مشکل اقتصاد ایران هجوم سرمایه سرگردان اتباع خارجی و(سلطه اقتصادی ) است.(در در تمام دنیا جذب سرمایه خارجی بسیار خوب است ولی باید کنترل شده باشد ودر بخش های مثل بحث تولید مسکن و پیشرفت و ارتقاء اقتصاد کشور سرمایه گذاری شود نه بحث دلالی و مصرفی و..) امروزه از مسکن، خانه، مغازه، تا کار ، مواد غذایی ، آموزش ، و سایر خدمات مثل پزشکی وتفریحی و ... که همین الان هم بسیاری از و حتی مصالح ساختمانی سیمان و اهن و..ویا مواد غذایی به کشورهای دیگر ارسال میشود با توجه به اختلاف قیمت یعنی قیمت میوه و مصالح ایرانی ده برابر کمتر است و یا بسیاری از کشور اطراف برای خدمات پزشکی و مهندسی وحتی تحصیل کشور ایران را انتخاب میکنند، که چون هزینه ده ها برابر کمتر است وولی طرف دیگر داستان اقامت و زندگی و سرمایه گذاری در کشور ایران است که با ورود و دلارهای و سایر واحد های پول که که طی چندین سال گذشته چند ده برابر رشد کرد و ریال که کاهش پیدا کرده، پس توان مالی ریال و سرمایه مالی( به غیر از طلا و دلارو جواهرات و اجناس قیمتی) مردم ایران نسبت به سایر کشور ها کاهش پیدا کرده و همه زیان کرده اند از ثروتمند و.. ولی در عوض توان مالی اتباع سایر کشور ها برای خرید در ایران چند ده برابر شده است و این شده که قیمت املاک هرسال درایران چند برابر میشود، یکی از دلایل اصلی کاهش ارزش ریال است که مثل یخ است که باعث شده اختلاف ارزش قیمت یک خانه در کشورهای همسایه با کشور ایران بین 18 تا 27 برابر و بیشتر باشد که در نهایت این شده که مردم کشورهای همسایه یک شبه راه صد سال را طی کنند و برای خود پادشاهی میکنند و یک شب از قشر متوسط به قشر ثروتمند تبدیل شوند،( اگر ما هم همچنین فرصتی داشتم این کار را میکردم) یعنی مهاجران و اتباع خارجی سایر کشورها خانه خود را میفروشد و با سرمایه دلار، طلا و جواهرات قیمتی و.. به ایران میایند و اول از همه برای درخواست اقامت میدهند حالا اگر 7 مد هم که بشود و بعد 10 خانه خوب 2و3 تا مغازه در بهتر جا و 2 تا ماشین یک و یک کار راحت ، خوب اگر حوصله داشته باشد راه می اندازد( بعضی هاشون هم وارد بازاهاهی دلالی مسکن خودرو مواد غذایی و.. میشوند و تا اخر عمر خود ثروتمند زندگی میکند، جالب اینکه اگر فرزند داشته باشد میزارند درس بخونند و مدرک بگیرند و بعد انها میفرسد بروند در سوئد و کانادا و کشور هاری اروپایی کار و زندگی کنند ، در نهایت تمام موارد فوق باعث شده شهرهای بزرگ و مهاجر پذیر ایران از جمله مشهد و تهران و... این رشد و جهش قیمتی چند برابرمسکن و اجاره اتفاق بیوفتد (وقتی تقاضا زیاد است هر کالای، خانه ، به دست کسی میرسد که بیشترین پول می دهد یعنی وقتی یک ملک با چند ده برابر قیمت به اتباع خارجی در ایران به اجاره و یا بدتر به صورت غیر قانونی با قولنامه و... به فروش میرسد نتیجه این است که اخرین قیمت معیار تمام بازار میشود و همه مردم با این قیمت باید هماهنگ شوند جالب اینکه هم به دنبال چنین مشتری های برای املاک خود هستند !!! ولی این کار درآیند نزدیک باعث بدبختی و گرفتاری فرزندان همین افراد به دلیل گرانی میشود)، مثلا اجاره امسال درمنطقه پایین شهر این رشد قیمتی دو برابر 100 درصد و بیشتر و در منطقه مرفه نشین وبالای شهر از 100 تا 300 و بشتر چون همیشه ارزش افزوده و سود سرمایه گذاری در منطقه بالی شهر چند برابر است در نتیجه تقاضا خرید و ساخت سازه و سرمایه گذاری بیشتر است.
انچه نظر بنده میباشد ، از اتفاقات امروز بازار مسکن 1401 برای آینده مسکن مشهد پیش بینی کرد، اینکه وضعیت بازار با همین جهش قیمتی 2و 3 برابر هرسال افزایش دارد حتی اجاره و...، مگر اینکه قانون و برخوردی و تصمیمی جهت خرید املاک توسط مهاجران سایرکشور شود که دو اتفاق ممکن است بییفتد.
1- اینکه طبق قانون قبلی کشور خرید ،فروش ممنوع بوده ولی ضمانت اجرایی و برخورد های شدیدتر و بیشتر شود که در نهایت باعث فرار سرمایه خارجی و دلارها و سایر ارزهای خارجی و کاهش قیمت و افت یک باره بازار مسکن وخودر،سایر و. ... میشود ( یعنی قیمت مسکن ثابت و حتی بسیار ارزان میشود) احتمال اتفاق این مورد 30 درصد است.
2- ولی 70 درصد ممکن است قانونی جدید تصویب شود جهت راحتی و قانونی شدن خرید املاک در ایران برای افراد خارجی و تشویق به خرید و سرمایه گذاری در بحث تولید و ارتقاء ساخت مسکن که با این کار ایران درهای اقتصاد املاک و مسکن رو برای کشورهای دیگر باز میکند و باعث ورود هجم وسیعی دلارها و سایر ارزها به کشور میشود ،( که خود عامل جهش قیمت مسکن است و اجاره است)درنهایت در بازده کوتاه مدت قیمت املاک به یک باره تا نصف اختلاف قیمت نصف 18 و نصف 27 برابر افزایش پیدا میکند و در بلند مدت قیمت املاک و مسکن به همون قیمت جهانی و در سایرکشورها میرسد، ولی این وسط بسیار مردم و خانواده ایرانی متحمل فشار اقتصادی زیادی میشود، یعنی گرانی و جهش قیمت مسکن واجاره طی این سالها اتفاق میوفتد و...( هر کس خانه و مسکن خودش بفرشد محال است که بتواند مثل همون با همون قیمت بخرد و تنها مالکان که واملاک که مجبور به فروش هستند به فروش میرسد و.. همین الان همه بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ شهر در مشهد اتباع میباشند ) در انتهای بعد این اتفاقات بازار مسکن ایران متعادل میشود ولی این نکته مهم که دست مزدها هم در این دوران که فشار اقتصادی زیادی رو مردم متحمل میشوند و از ریال به دستمزد ها جهانی حالا دلار و سایر ارزها تبدیل میشود.
در نهایت امید وار مطالب مفید باشد
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: