تاریخ انتشار: ۱۰:۱۲ - ۰۷ تير ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۶ نظر

دولت در برابر افزایش حقوق بازنشستگان مقاومت می‌کند؟

وضعیت اصلاح مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی همچنان نامعلوم است، با وجود اعلام نظر منفی کمیسیون تطبیق مقررات مجلس، هنوز خبری از احتمال اصلاح این مصوبه در هیات دولت نیست.

دولت در برابر افزایش حقوق بازنشستگان مقاومت می‌کند؟
رویداد۲۴ وضعیت اصلاح مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی همچنان نامعلوم است، با وجود اعلام نظر منفی کمیسیون تطبیق مقررات مجلس، هنوز خبری از احتمال اصلاح این مصوبه در هیات دولت نیست.

به گزارش خبرآنلاین، وضعیت اصلاح مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی همچنان نامعلوم است، با وجود اعلام نظر منفی کمیسیون تطبیق مقررات مجلس، هنوز خبری از احتمال اصلاح این مصوبه در هیات دولت نیست.

می‌توان گفت که در این خصوص بازنشستگان با دو سناریوی خوشبینانه و بدبینانه روبر هستند، یعنی یا دولت بلاخره مجبور به عقب نشینی از موضوع قبلی خود می‌شود و یا اینکه نهایت ایستادگی خود را برای حفظ این مصوبه به کار خواهد بست.

در رابطه با فرم خوشبینانه ماجرا به تازگی محمدحسن زدا، معاون فنی و سرپرست پیشین سازمان تامین اجتماعی در صفحه اینستاگرام خود گفت: به استناد قانون نحوه اجرای اصل ۸۵ قانون اساسی، مجلس موضوع قانونی بودن نحوه افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی را به کمیسیون تطبیق مقررات محول کرد، نظر کمیسیون ابطال مصوبه بود که از طرف مجلس به دولت ابلاغ شد.

مطابق این روایت سرپرست پیشین سازمان تامین اجتماعی، نوع واکنش دولت به ماجرا نشان می‌دهد که اصل ایراد مجلس را قبول دارد و بنابراین به احتمال زیاد طی روز‌های آینده این مصوبه مورد بازبینی قرار خواهد گرفت و این بار پیشنهاد سازمان تامین اجتماعی برای افزایش ۳۸ درصدی مستمری سایر سطوح تصویب خواهد شد.


بیشتر بخوانید: افزایش حقوق بازنشستگان از کدام ماه سال اعمال و پرداخت می‌شود؟


احتمال مقاومت دولت در برابر افزایش حقوق بازنشستگان

در مقابل، اما فرم بدبینانه‌ای هم وجود دارد و آن اصرار هیات دولت بر حفظ و اجرای مصوبه افزایش ۱۰ درصدی مستمری سایر سطوح بگیران است.

علیرضا حیدری، نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با چنین دیدی به چالش به وجود آمده میان مجلس و دولت نگاه می‌کند.

وی در این باره می‌گوید: به نظر می‌رسد دولت قصد بازنگری در افزایش ۱۰ درصدی مستمری سایر سطوح بازنشستگان تامین اجتماعی را ندارد.

به صورت مشخص اشاره این مقام صنفی کارگران بازنشسته به صحبت‌های اخیر رئیس جمهور است: د رابطه با افزایش عادلانه حقوق کارمندان، کارگران و بازنشستگان، توجه ما به حقوق همه است. این کار باید به نحوی انجام شود که هزینه‌های دولت افزایش نیابد، زیرا آثار تورمی در پی خواهد داشت.

از این صحبت‌ها می‌توان استنباط کرد که مقاومت دولت در برابر ابقای مصوبه پیشین هیات دولت همچنان ادامه دارد و قرار نیست افزایش ۱۰ درصدی مستمری این گروه از بازنشستگان به ۱۸ درصد یا صورت دیگری تغییر کند.

حیدری در این باره می‌گوید: از نظر شرایط تورمی در موقعیتی شبیه سال ۷۴ است، آن زمان دولت وقت به دلیل استقراض خارجی و کاهش قیمت نفت با تورمی نزدیک به ۵۰ درصد روبرو شد و برای کنترل وضعیت نهایت فشار را برای تحت کنترل درآوردن تقضای مصرف ایجاد کند.

وی ادامه داد: آن زمان از این رهگذر پس انداز ملی صورت گرفت و دولت توانست استقراض خارجی را بازپرداخت کند، هرچند در سمت مقابل قدرت خرید عمومی به صورت محدود و کنترل شده در سطح پایین باقی ماند.

کنترل تقاضای عمومی با پایین نگه داشتن دستمزد

وی می‌افزاید: در حال حاضر نیز هرچند بحث استقراض خارجی مطرح نیست، اما مقامات دولت سیزدهم بار‌ها گفته‌اند که در حال بازپرداخت بدهی‌های دولت قبلی هستند.

حیدری نتیجه این وضعیت تکرار همان رویه‌ای تعدیل ساختاری است که در میانه دهه ۷۰ به اجرا درآمد، دولت یکبار دیگر تصمیم گرفته‌است با پایین نگهداشتن حقوق بازنشستگان تقاضای مصرف عمومی را کنترل کند.

وی افزود: درست است که سازمان تامین اجتماعی به اعتبارات دولتی وصل نیست، اما افزایش مستمری‌های آن می‌تواند از نظر دولت به افزایش تقاضای عمومی در جامعه منجر شود.

وی ادامه می‌دهد: البته این سناریو تنها مربوط به مستمری بازنشستگان نیست، دولت به صورت کلی سیاست کنترل حقوق و دستمزد را در پیش گرفته است، در رابطه با افزایش دستمزد کارگران شاغل نیز برنامه همین بود.

حیدری یادآور می‌شود: به صورت مشخص حداقل دستمزد امسال رقمی نزدیک به کف حقوقی بود که مجلس و دولت در بودجه ۱۴۰۱ برای کارمندان کنار گذاشتند، در مورد کارگران سایر سطوح بگیر میزان افزایش مطابق انتظار دولت پیش نرفت و در نتیجه حرکت‌های برای اصلاح آن صورت گرفت که بی‌نتیجه ماند.

نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان کارگری ادامه داد: در مورد افزایش مستمری دولت آنطور که می‌خواست رفتار ماجرا را پیش برد و بعید است که به این راحتی از موضوع خود عقب نشینی کند.

وی ادامه داد: پیشنهاد توزیع بسته حمایتی در میان بازنشستگان تامین اجتماعی از چنین خواستگاهی آمده است، در این شرایط نظر کمیسیون تلطبیق مجلس و شکایت بردن به دیوان عدالت اداری اگر با فشار شدید افکار عمومی همراه نشوند بعید است کمکی به بهبود شرایط بکنند.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
مستمری بگیر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
0
2
افزایش حقوق مستمری بگیران طبق نمایندگان مجلس که می گویند ابطال و افزایش ۳۸ در صدی هم اعمال میشود امروز سه شنبه در مجلس هم نمایندگان به رییس مجلس در مورد افزایش مستمری بگیران و رتبه بندی معلمان حرف زدن اعلام کردن که از رییس مجلس کمی در مورد این دو موضوع دلخورن حتما افزایش حقوق طبق گفته نماینگان ۳۸درصد تورم انجام میشود دولت داره بازار گرمی میکندبخاطر اینکه آبرویشان حفظ شود
بازنشسته تأمین اجتماعی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
0
2
نرخ تورم در خردادماه ۵۲.۵ درصد اعلام شد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی۱۰ درصد شرم آور و تاسف بار است.
قیمت تخم‌مرغ شانه‌ای ۷۰ تا ۷۵ هزار تومان است افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی۱۰ درصد شرم آور و تاسف بار است.
بازنشسته تأمین اجتماعی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
0
0
ضعیف ترین قوه قضائیه در دنیا متاسفانه فقط ایران بوده است.
هر روز هزاران نفر در مورد مشکلات کارمندان، کارگران، بازنشسته های، مردم و کشور در رسانه های اعتراضی می کنند ولی متاسفانه دولت، مسئولان، نمایندگان مجلس وغیره هیچ کاری، اقدامی، پیگیری، بررسی و رسیدگی نمی کنند و سکوت اختیار کرده اند چرا؟
بازنشسته
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
0
0
اگر دولت از مردم و تمامی ارگان ها، قانون مداری را خواستار باشد باید:
مصوبه قانونی شورای عالی کار که به تایید کمیسیون مجلس هم رسیده است را اجرا کند
اما اگر بخواهد قلدر معابی و استبداد نهادینه شود و مردم و بازنشستگان بیش از پیش نا امید و بدبین باشند اصلا افزایش 10 درصدی را هم لغو کند ...
ولی ما امیدوار به عدالت و اسلامیت هستیم
قانون را اجرا کنید
اعتراض
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
0
0
بن خواربار دی، بهمن و اسفند ماه سال 1400 بازنشستگان شرکت مخابرات کی پرداخت میشود؟
بن خواربار فروردین، اردیبهشت و خرداد ماه سال 1401 بازنشستگان شرکت مخابرات کی پرداخت میشود؟
بازنشسته تأمین اجتماعی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
0
1
۱۴۰۱/۰۴/۰۸ - ۰۰:۵۸
قدردانی از نماینده مجلس به دلیل پیگیری احقاق حق بازنشستگان
آقای محمدرضا پور ابراهیمی نماینده محترم مجلس شورای اسلامی برای پیگیری و اجرای مصوبه شورای عالی کار در ارتباط با افزایش مستمری‌ بازنشستگان تأمین اجتماعی تلاش بسیاری داشته است که از ایشان تشکر و قدردانی می‌‌شود.
امیدواریم زحمات آقای پور ابراهیمی درباره احقاق حق بازنشستگان به نتایج دلخواه برسد.
بازنشسته تأمین اجتماعی
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: