تاریخ انتشار: ۱۰:۴۷ - ۰۱ مرداد ۱۴۰۱

پیش‌بینی وضعیت هوای ایران تا چهارشنبه/ این استان‌ها گردوخاکی می‌شوند

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از کاهش نسبی دما تا ۶ درجه سانتیگراد در نوار شمالی کشور، وقوع رگبار باران و رعد و برق و وزش باد شدید در ۷ استان و کاهش کیفیت هوا در برخی از مناطق نوار غربی خبر داد.

اخبار هواشناسی

رویداد۲۴ صادق ضیاییان رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد: بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌های هواشناسی امروز (اول مردادماه) در بخش‌هایی از گیلان، مازندران، گلستان، شمال هرمزگان، جنوب استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان و جنوب شرق فارس به‌ویژه در ساعات بعدازظهر ابرناکی و رگبار پراکنده، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقت رخ می‌دهد.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: از اواخر وقت امروز و طی روز یکشنبه (۲ مردادماه) با گذر امواج تراز میانی جو از نوار شمالی کشور، در سواحل دریای خزر، شمال آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، اردبیل، خراسان شمالی و ارتفاعات البرز ابرناکی، بارش باران و گاهی وقوع رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: در بخش‌هایی از هرمزگان، جنوب کرمان و سیستان وبلوچستان و جنوب شرق فارس رگبار پراکنده گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی انتظار می‌رود. دوشنبه (۳ مردادماه) بارش در مناطق یادشده با شدت بیشتری ادامه خواهد داشت. طی این مدت در استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز شامل زنجان، قزوین و البرز نیز رگبار پراکنده و رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی و خیزش گردوخاک دور از انتظار نیست.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا کاهش نسبی دما بین ۴ تا ۶ درجه سانتیگراد طی روزهای یکشنبه و دوشنبه(۲ و ۳ مردادماه) در نوار شمالی کشور خبر داد و گفت: سه‌شنبه (۴ مردادماه) بارش در سواحل شمالی کاهش می یابد اما بارش در جنوب شرق کشور تشدید شده و گستره‌ بارش به استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان جنوب شرق فارس نیمه‌جنوبی کرمان همچنین دریای عمان، تنگه هرمز و شرق خلیج فارس نیز کشیده خواهد شد.


بیشتر بخوانید: نتایج یک مطالعه جدید؛ ترکیب گرما و آلودگی هوا مرگبار است


به گفته ضیاییان چهارشنبه (۵ مردادماه) رگبار باران گاهی با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی در استان‌های فارس، کرمان سیستان و بلوچستان، هرمزگان نیمه‌جنوبی استان‌های اصفهان و یزد همچنین به شکل پراکنده در دامنه و ارتفاعات البرز مرکزی در استان‌های گیلان مازندران، البرز، قزوین و تهران ادامه خواهد داشت.

وی افزود: طی سه روز آینده در مناطقی از نوار غربی کشور به‌ویژه استان‌های ایلام، خوزستان و کرمانشاه وزش باد به نسبت شدید گاهی همراه با گردوخاک پیش‌بینی می‌شود که سبب کاهش کیفیت هوا در این مناطق خواهد شد. در این مدت وزش باد در مناطقی از شرق و مرکز کشور پدیده حاکم است.

به گفته ضیاییان شرق دریای عمان در پنج روز آینده و دریای خزر در سه روز آینده مواج خواهند بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۲مردادماه) صاف تا کمی ابری و در بعدازظهر وزش باد شدید با حداقل دمای ۲۶ و حداکثر دمای ۳۹ درجه سانتیگراد و طی ‌دوشنبه (۳مردادماه) صاف تا کمی ابری و در بعدازظهر وزش باد شدید و احتمال گرد و خاک با حداقل دمای ۲۴ و حداکثر دمای ۳۶ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۱ و ۲ مردادماه) اهواز با دمای ۴۸ و۴۶ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اردبیل با دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: