تاریخ انتشار: ۰۰:۱۳ - ۰۵ مرداد ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
نماینده اصفهان در گفت‌وگو با رویداد۲۴:

طرح استیضاح عزت الله ضرغامی آماده شده است/ میراث فرهنگی فقط پاسخ می‌دهد در حال بررسی هستیم!

مهدی طغیانی نماینده اصفهان می‌گوید: استیضاح آقای ضرغامی وزیر میراث فرهنگی را امضا کردم و پای آن هستم. به وزارتخانه هم گفتم تا زمانی که یک گزارش مفصل به ما ندهید که تاکنون برای میرث فرهنگی و همچنین ابنیه تاریخی اصفهان چه کردید ما کوتاه نمی‌آییم.

مهدی طغیانی نماینده مجلس

رویداد۲۴ محمد آیتی: عملکرد وزارت میراث فرهنگی در چند ماه گذشته انتقادات زیادی را در پی داشت است؛ تخریب دو گنبد چندصد ساله مسجد جامع عباسی و مسجد شیخ لطف‌الله در اصفهان هم آخرین اقدامی بود که میرث فرهنگی به نام مرمت انجام داد. برای پیگیری بیشتر ماجرا و آنچه در وزارت میراث فرهنگی می‌گذرد، به سراغ مهدی طغیانی نماینده اصفهان رفتیم. او به رویداد۲۴ می‌گوید: کار مرمت روی دو گنبد مسجد جامع عباسی و مسجد شیخ لطف‌الله در حال انجام است، اما تصاویری که در این ایام در شبکه‌های اجتماعی پخش شده و نگرانی‌ها شدت پیدا کرده، مربوط به مسجد جامع عباسی یا امام هست و از طرفی، تغییر رنگ گنبد مسجد شیخ لطف‌الله مطرح است.

نماینده اصفهان می‌گوید: در این رابطه با مدیران میراث فرهنگی در اصفهان صحبت کردیم. در گنبد مسجد جامع عباسی، پیمانکار ایرادات و تغییر شکل هندسی را در بعضی نقاط پذیرفته و قرار است اصلاح کند. موضوع حائز اهمیت برای من این است که اصلاح باید همراه با جمع‌بندی نظر متخصصان باشد؛ یعنی الان متخصصین باید نظر بدهند پیمانکاری که در حال کار است، توانایی لازم برای اصلاحات را دارد و می‌تواند گنبد را به حالت قبل برگرداند یا نه؟ میراث فرهنگی استان به عنوان متولی فقط گفته در حال بررسی و جمع‌بندی هستیم.

او می‌گوید: دغدغه ما این است که نظرات کارشناسان و افرادی که نظر متفاوت دارند، اصلاً شنیده نمی‌شود. باید نظر این افراد را خواست و سپس جمع‌بندی کرد. بنده که تخصصی ندارم و طبیعتا نباید در چنین موضوعات تخصصی دخالت کنم. از بُعد پیگیری در این مدت نسبت به موضوعات آثار تاریخی شهر، بی‌تفاوت نبودم و در بحث احیای امکان تاریخی مثل خانه‌ها و مساجد و... فراوان وقت گذاشتم، اما اینکه بیایم نظر بدهم که فلان‌جا باید این کار انجام بشود یا نه، اساساً کاری نادرست است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود برخی شرکت‌های صوری وجود دارند که پروژه‌های میراث فرهنگی را می‌گیرند و خروجی کارشان توام با ایرادات است، گفت: نمی‌دانم چنین شرکت‌هایی هستند یا نه و شاید هم باشد، اما در ترمیم گنبد مسجد جامع عباسی، پیمانکارش فردی رزومه‌دار است که قبلا در مرمت ابنیه کار کرده است. اینکه پیمانکار هم قبول کرده ایراداتی بود و باید اصلاح کند، شروع خوبی است.


بیشتر بخوانید: میراث فرهنگی با مرمت بناهای تاریخی مثل ترمیم آسفالت برخورد می‌کند/ برگزاری مناقصه برای مرمت شاهکارهای تاریخی معنا ندارد


طرح استیضاح ضرغامی را امضا کردم

طغیانی در پاسخ به این سوال که «چرا با وجود اینکه اصفهان تاریخی‌ترین شهر ایران است، اما نمایندگانش حساسیت لازم را نسبت به موضوعات میراث فرهنگی نشان نمی‌دهند و تذکر خاصی به وزیر مربوطه ندادند»، گفت: بنده شخصاً استیضاح آقای ضرغامی وزیر میراث فرهنگی را امضا کردم و پای آن هستم. علت این کارم این است که وزارتخانه این دولت در مورد میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان تاکنون هیچ اقدامی نکرده در حالی که ما سهم قابل توجهی در این زمینه‌ها در کشور داریم. این موضوع را به معاون آقای ضرغامی هم گفتم که تا زمانی که یک گزارش مفصل به ما ندهید که تاکنون برای اصفهان چه کردید ما کوتاه نمی‌آییم.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
مهدی
|
United States of America
|
۰۵:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۵
0
1
استیضاح با چاکران نظام شوخیتون گرفته. حالا که بوردن، خوردن و نابود کردند صدات در میاد. کجا بودی زرنگ
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۵
0
1
این آدم اصلا عین این حرفها نیست که عنوان وزیر حتی در هم داشته باشد. واقعا در بد زمانه ای گیر کرده ایم . ضرغامی و وزیر.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: