تاریخ انتشار: ۰۰:۰۴ - ۱۳ مرداد ۱۴۰۱
نماینده استان گلستان در گفت‌وگو با رویداد۲۴:

مجلس تعامل با دولت را کم‌رنگ‌تر می‌کند/ استیضاح چند وزیر در دستور کار است

رحمت‌الله نوروزی می‌گوید: در کمیسیون تلفیق، دو بار با حذف ارز ترجیحی مخالفت کردیم. گفتیم درست است که رانت دارد و فسادزا است اما، چون مردم درگیر مسائل اقتصادی هستند باید حذف آن، به تدریج صورت بگیرد تا بیشتر از این به مردم فشار وارد نشود. اکنون ۵۰ درصد تورم کشور است و تنها ۱۰ درصد افزایش حقوق کارمندان را شاهدیم.

رحمت الله نوروزی

رویداد۲۴ محمد آیتی: یک سال بعد از آغاز به کار دولت سیزدهم، حالا صدای انتقاد حامیان دولت هم شنیده می‌شود؛ انتقادهایی که البته بخشی از این منتقدان نمایندگان مجلس هستند؛ از جمله رحمت‌الله نوروزی نماینده علی‌آباد کتول که به رویداد۲۴ می‌گوید: به سیستم اداره اقتصادی کشور توسط دولت، انتقاد جدی داریم و انتظار بهبود معیشت مردم را تاکنون داشتیم.

او می‌گوید: با توجه به اینکه دغدغه رهبر انقلاب، بحث معیشت مردم است و مردم در شرایط سختی هستند و اینکه همه از دولت و مجلس انتظار دارند، وزرای دولت باید یک برنامه اصولی و صحیح برای حل معیشت مردم در نظر بگیرند.

عضو مجمع نمایندگان استان گلستان می‌گوید: ما در کمیسیون تلفیق، دو بار با حذف ارز ترجیحی مخالفت کردیم. گفتیم درست است که رانت دارد و فسادزا است اما چون مردم درگیر مسائل اقتصادی هستند باید حذف آن، به تدریج صورت بگیرد تا بیشتر از این به مردم فشار وارد نشود. اکنون تورم کشور ۵۰ درصد است و تنها ۱۰ درصد افزایش حقوق کارمندان را شاهدیم و این اصلاً با یکدیگر همخوانی ندارد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس می‌گوید: قیمت اجاره مسکن، گوشت، لبنیات، برنج و به نوعی همه کالا‌های اساسی، افزایش چشمگیری داشته و قدرت خرید مردم کاهش یافته است و این اتفاقات، برخلاف فرمایش رهبر انقلاب است. دولت باید یک اقدام عاجل را انجام دهد که حالا این کار می‌تواند در قالب کالابرگ یا هر چیز دیگر باشد.

نوروزی می‌گوید: دولت در ارائه کالابرگ تاخیر کرد، چون قرار بود زودتر از این‌ها انجام شود. قرار بود در شورای هماهنگی دولت جمع شوند و این کار را عملی کنند. ما هم با برخی افراد حاضر در دولت مثل آقایان خاندوزی، ساداتی‌نژاد و میرکاظمی این موضوع را دنبال کردیم و اکنون این انتقاد را به دولت داریم که چرا این موضوع را عملی نمی‌کند در حالی که سال ۱۴۰۱ کم‌کم به نیمه خود نزدیک می‌شود.

وی می‌گوید: قرار بود دو ماه یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی به مردم داده شود تا زیرساخت ارائه کالابرگ آماده شود، اما همچنان این اتفاق نیفتاده است. اعتقاد دارم پرداخت یارانه نقدی که توسط دولت سیزدهم آغاز شد، موضوع تورم‌زا است. وقتی پول نقد دست مردم می‌دهند، تقاضا بالا می‌رود و به تبع آن، افزایش قیمت‌ها را شاهد هستیم، پس ارائه کالابرگ بسیار چاره‌سازتر از پرداخت ماهیانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است.

نماینده علی‌آباد کتول می‌گوید: دولت مدعی بود که ارز ترجیحی را با برنامه حذف می‌کند و می‌گفتند تمام پیش‌بینی‌ها را کردند و مقدمات را فراهم کرده‌اند، ولی ما تا الان خروجی در این باره ندیده‌ایم.

نوروزی در پاسخ به اینکه چه زمانی مجلس تعارف را با دولت کنار می‌گذارد و وارد برخورد جدی خواهد شد؟ گفت: بیشترین تحقیق و تفحص‌ها، سوالات و تذکرات به دولت از طرف نماینده‌ها صورت گرفته است و با اینکه دنبال تعامل با دولت بوده و هستیم، اما نماینده‌ها به دنبال استیضاح چند نفر از وزرا هستند و احتمالاً مجلس، وقت‌دادن و تعامل با دولت را کم‌رنگ‌تر کند تا نظارت‌ها جدی‌تر دنبال شود.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: