تاریخ انتشار: ۰۹:۱۳ - ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۵ نظر
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با رویداد۲۴:

وضعیت حاکم بر اقتصاد کشور وحشتناک است/ کسانی در اقتصاد، سیاست‌گذاری می‌کنند که در حد و اندازه آن نیستند

اصغر سلیمی می‌گوید: زمانی عده‌ای می‌گفتند مردم نان و ماست بخورند، اما اکنون خرید نان، ماست و پنیر هم وحشتناک شده است و خیلی‌ها نمی‌توانند آن را تهیه کنند.

اصغر سلیمی نماینده سمیرم

رویداد۲۴ محمد آیتی: چندی پیش دولت، لایحه اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۱ را به مجلس تقدیم کرد که در بند اول این اصلاحیه آمده است: «عبارتِ به نرخ پایان شهریور، حذف می‌شود.» یعنی عملاً، دولت سیزدهم پس از تلاش‌های فراوان در متقاعد کردن نمایندگان به حذف ارز ترجیحی و بازگشت قیمت‌ها به شهریور ۱۴۰۰، ناکام ماند و حال به دنبال این است که با قانونی کردن موضوع، خود را از زیر فشار افکار عمومی خارج کند.

اصغر سلیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بر این باور است که این لایحه اصلاحی دولت در مجلس با رای مثبت نمایندگان مواجه نخواهد نشود. او به رویداد۲۴ می‌گوید: در زمانی که قرار بود آزادسازی برخی کالا‌های اساسی صورت بگیرد، دولت اعلام کرد چهار کالا با افزایش قیمت روبرو خواهد شد، اما پس از اجرای این طرح، ما در عمل دیدیم که تمام قیمت کالا‌ها از مسکن و خودرو گرفته تا کالا‌های اساسی و غیراساسی به همراه خدمات با رشد قیمت مواجه شدند.

نماینده سمیرم می‌گوید: از طرفی دیگر، دولت قرار بود ارائه کالابرگ را در دستور کار داشته باشد که متاسفانه پس از گذشت چهار ماه از سال جاری و در حالی که پنجمین ماه از سال ۱۴۰۱ هم رو به اتمام است، همچنان خبری از ارائه این امکان برای مردم نیست.

زمانی می‌گفتند مردم نان و ماست بخورند، اما اکنون خرید نان و ماست هم وحشتناک شده است

سلیمی می‌گوید: وضعیت حاکم بر اقتصاد کشور و معیشت مردم، وحشتناک است. زمانی عده‌ای می‌گفتند مردم نان و ماست بخورند، اما اکنون خرید نان، ماست و پنیر هم وحشتناک شده است و خیلی‌ها نمی‌توانند آن را تهیه کنند. دولت باید فکر چاره باشد و بر اساس مصوبه مجلس باید قیمت‌ها را به شهریور ۱۴۰۰ برگرداند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: دولت اینکه به مردم کالابرگ بدهد و قیمت‌ها به مانند شهریور ۱۴۰۰ باشد را به ما قول داده بود، اما این اتفاق نیفتاد. وقتی قانون نوشته و به آن عمل نشود، بی‌اعتمادی در جامعه را در پی خواهد داشت و این موضوع بسیار نگران‌کننده است.

او می‌گوید: پرداخت یارانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی که چند ماهی است دولت آن هم نه به همه مردم، می‌دهد خود تورم‌زاست. قرار بود کالابرگ به مردم ارائه شود تا آن‌ها کالا‌های اساسی را بر اساس قیمت‌های شهریور سال گذشته تهیه کنند، اما همچنان برنامه‌ریزی شفاف و کاملی برای این امر مهم صورت نگرفته است.


نماینده مجلس: تا یکی دو ماه آینده منتظر اتفاقات خوب باشید؛ اگر نشد، بیشتر نظارت می‌کنیم


سیاستگذاران اقتصادی در این حد و اندازه‌ها نیستند

عضو مجمع نمایندگان استان اصفهان می‌گوید: متاسفانه دولت از متخصصان در سیاست‌گذاری و سرمایه‌گذاری در حوزه اقتصاد، استفاده نمی‌کند. یعنی افرادی در حوزه اقتصادی، سیاست‌گذاری می‌کنند که در این حد و اندازه‌ها نیستند. دولت باید حلقه مشاوران خود را بزرگ‌تر کند و افرادی دیگر حتی با گرایش‌های مختلف را به کار بگیرد، زیرا خردجمعی است که باعث می‌شود اقتصاد و معیشت مردم کمتر با مشکل روبرو شود.

نمایندگان از دولت عصبانی‌ شده‌اند

سلیمی در واکنش به اینکه گفته می‌شود تعامل و ملاحظه مجلس با دولت بیش از حد شده است، گفت: نماینده‌ها مدت‌هاست که تذکرات لازم را به دولت داده و می‌دهند و در همین راستا، شاهد سوالات زیاد نمایندگان از وزرا هم هستیم. حتی در همین مجلس، تحقیق و تفحص‌هایی کلید خورده است. اکنون شرایط وزرایی که برای سوال به مجلس می‌آیند خیلی مساعد نیست و می‌بینیم که در برخی مواقع، کارت زرد هم گرفته‌اند. الان وضعیت در مجلس طوری است که اگر وزیری برای سوال به مجلس بیاید، احتمال اینکه کارت زرد بگیرد بسیار بالاست، زیرا نمایندگان از دولت نسبت به گذشته کمی عصبانی‌تر شده‌اند. یعنی شاید وزیر مورد سوال هم مستحق کارت زرد نباشد، اما عصبانیت مجلس از دولت باعث کارت زرد می‌شود.

هیچ خبری از زمان دقیق ارائه کالابرگ نداریم

وی می‌گوید: به خاطر عملکرد کلی دولت، نمایندگان و مردم ناراضی هستند و به طور مثال، تا همین امروز ما به عنوان نمایندگان مردم، خبر از زمان دقیق ارائه کالابرگ نداریم.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
0
0
شاهکارهای سید محرومان همونی که میگفت معیشت مردم رو به مذاکرات گره نمیزنم !!!
تویسرکانی میتونی این گره رو باز کنی ؟؟؟؟
محسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
0
0
دولتی که رییس جمهورش شش کلاسی و معاون اول مخبر باشه و همه کاره حوزه اقتصاد هم آقای دکتررررررر رضایی باشه اگه تو چهار سال اول نصف جمعیت رو نکشه شاهکاره!!!!!
بزنشسته
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
0
0
اقای سلیمی مشکل وزرا نیستند مشکل معاونین ریسی هستند اول میرکاظمی بعد مخبر شما باید این دو را اسیضاح کنید بعد وزرا نمی دانم ریسی میر کاظمی کهدر بازرگانی و نفت سابغه خوبی نداشت چگونه معاون خود کرده
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
0
0
وضعیت از وحشتناک و افتضاح و اسفبار خیلی ساله که عبور کرده و با هیچ کلامی قابل توصیف نیست و بن بست سیاسی اجتماعی اقتصادی کاملا بارزه اما این واقعیت را هم باید پذیرفت که مردم ایران خودشان تصمیم گرفتند چنین حکومت اقتدارگرایی داشته باشند و به عبارتی خود کرده را تدبیر نیست یا به عبارت دیگر بر ما هرچه لایقمان هست می رود یا به عبارتی هر ملتی لایق حکومتی هست که بر آنان حکمرانی می کند یا به عبارتی خلایق هرچه لایق
بازنشسته تأمین اجتماعی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
0
0
پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ۱۰:۳۲:۲۴
در 6 ماه و 27 روز گذشته بازنشستگان تامین اجتماعی نتوانسته‌اند وام 50 تا 100 میلیون تومانی بدون ضامن را دریافت کنند
و متاسفانه در این مدت 7 ماه است هیچ کسی هم پاسخگو و جوابگو نیست و نبوده است چرا؟
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: