تاریخ انتشار: ۱۹:۴۰ - ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱۴ نظر

خبر جدید معاون خانه کارگر درباره حقوق بازنشستگان/ حذف ۵۱۶ هزار تومان از حقوق مستمری‌بگیران درست است؟

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری تاکید کرد: هرچند ما شایعاتی مبنی بر اینکه می‌خواهند ۵۱۵ هزار تومان مبلغ ثابت را ندهند و فقط ۳۸ درصد را بدهند، اما باید دولت بداند ما یک ریال کمتر از قانون را نخواهیم پذیرفت.

حقوق بازنشستگانرویداد۲۴ حسن صادقی در جلسه لایو اینستاگرامی درباره آخرین تحولات و وضعیت حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با بازنشستگان و مخاطبان،‌ با اشاره به گذشت ۱۹ روز از ابطال مصوبه حقوقی دولت توسط نامه رئیس مجلس، گفت: ما هنوز ندیدیم که کسی در این مدت بگوید با این نظر مجلس حکم دولت باطل است و دولت نظر هیات مدیره تامین اجتماعی را می‌پذیرد یا خیر.

وی با بیان اینکه به همین دلیل دعوتی به عمل آمد تا در جلسه‌ای ما و اعضای کانون بازنشستگان با سرپرست وزارت کار و مدیرعاملان صندوق‌ها برگزار شود، اظهار داشت: در آن جلسه قرار شد تا درباره برون‌رفت از بحران فعلی صحبت شود و قرار شد سرپرست وزارت کار دو هفته قبل در روز شنبه در صداوسیما افزایش ۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان را اعلام کند اما متاسفانه دیدیم که دولت به وعده خود در جلسه عمل نکرد و گویا اراده‌ای جز وقت‌کشی وجود ندارد.

این فعال کارگری با بیان اینکه شکافی در گفتمان و اظهارات مقامات دولت وجود دارد که باعث شده تا به شایعات مقامات و وکلای مجلس دلخوش بمانیم، تصریح کرد: دغدغه و نگرانی ما نبود گزارش شفاف از سوی وزارت کار است. در این میان موضع صریح مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و خود ما فعالان حقوق بازنشستگان نیز لازم است.

صادقی ادامه داد: ما دچار یک دلهره و نگرانی در دل بازنشستگان مشمول ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی هستیم. ما انتظار داریم نمایندگان مجلس نیز مطالبه‌محورتر و رساتر صحبت کنند.

وی با تاکید بر اینکه از مقطع انقلاب مشروطه تاکنون شاهد این تفکر دیوان‌سالار در دولت بودیم که مانع اجرای قانون به نفع توده‌ها شده است، خاطرنشان کرد: سیستم قدرت‌طلب دولت‌ها به دلیل همان تفکر دیوان‌سالارانه باعث شده تا برای دولتی‌ها سخت باشد تا قانون را اجرا کنند ولو اینکه برای دولت هزینه‌ای نداشته باشد.

به گفته رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری، این درحالی است که صندوق تامین اجتماعی براساس مزایای تعریف شده عمل می‌کند و بنگاه حمایتی و کمیته امدادی نیست تا بخواهند از جیب چیزی بپردازند. پرهیز از جرای قانون براساس نگرش دیوان‌سالارانه باعث شده حتی تکلیف مجلس درباره غیرقانونی بودن تصمیم دولت را نیز نپذیرند.

صادقی در پاسخ به سرپرست وزارت کار که در بیانیه خود گفته بود که در چهارچوب حفظ توانمندی و ماندگاری صندوق حقوق بازنشستگان را می‌دهیم، ابراز داشت: دولت چرا برای پایداری و توانمندی صندوق‌ها به سراغ تعهدات دولت نمی‌رود؟ پایداری صندوق‌ها در گروی این است که دولت متقاعد شود که سهم سازمان تامین اجتماعی را در بودجه سالانه بیاورد و نه اینکه از جیب بازنشستگان بزند تا پایداری صندوق‌ها را ارتقاء دهد.

وی با بیان اینکه آنچه سازمان تامین اجتماعی را به این روز انداخته، آوردن اقشار من غیرحقی است که قرار بود دولت کارفرمای آنها باشد اما حق بیمه آنها را برخلاف وعده‌اش نپرداخت، عنوان کرد: این مسئله باعث شد امروز تعهدات به‌روز شده ریالی دولت به صندوق بیش از ۴۲۰ هزار میلیارد تومان شود. سازمان تامین اجتماعی ۷۰ سال است که به این نحو اداره شده و اگر دولت‌ها به وظیفه خود تاکنون عمل می‌کرد، شاهد این وضعیت نبودیم که صندوق به این روز بیفتد که عده‌ای آن را با کمیته امداد اشتباه بگیرند.

معاون خانه کارگر افزود: اگر دولت ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی را درست اجرا کند، باعث کاهش فرار بیمه‌ای و دلگرمی شاغلان جوان برای پرداخت حداکثر به حساب صندوق‌های تامین اجتماعی خواهد بود، اتفاقا همین مسئله باعث پایداری صندوق‌ها می‌شود.

صادقی با اشاره به قانون بودجه امسال یادآور شد: برای بودجه امسال باید ۱۴۴ هزار میلیارد تومان در اسفند ماه ردیف قرار داده می‌شد تا مطالبات تامین اجتماعی رد دیون شود اما تنها با فشار نمایندگان و تجمعات ما، تنها ۹۰ هزار میلیارد تومان آن محقق شد. امروز که سالگرد حضور دولت مدعی انقلابی بودن است، ما نه صدقه، نه هدیه و نه سبد کالا می‌خواهیم بلکه حقوق خود را بر مبنای قانون تامین اجتماعی می‌خواهیم.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با اشاره به ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی و نظر مجلس گفت: هرچند ما شایعاتی مبنی بر اینکه می‌خواهند ۵۱۵ هزار تومان مبلغ ثابت را ندهند و فقط ۳۸ درصد را بدهند اما باید دولت بداند ما یک ریال کمتر از قانون را نخواهیم پذیرفت.

وی اضافه کرد: همچنین ممکن است دولت بگوید دیگر باقی‌مانده همسان‌سازی سال ۱۴۰۰ را به دلیل این افزایش نمی‌دهد که آن را نیز نمی‌پذیریم و تا آخر برای دستیابی به آن رقم نیز تلاش کرده و ان‌شاالله موفق خواهیم شد.

این فعال کارگری با بیان اینکه ما از مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و سرپرست وزارت کار می‌خواهم قبل از پیچیده شدن مشکلات، زودتر از هرچیزی احکام جدید اصلاح شده مطابق قانون صادر و حقوق بازنشستگان را از همین ماه درست کنند، اظهار داشت: حق ما بازنشستگان این است که حق ما هرچه هست از زبان شیوای مقام عالی وزارت کار بیان شده و در صداوسیما پخش شود.

صادقی با اشاره به اینکه ابطال رای دولت توسط مجلس باعث شد آب بر روی آتش مطالبه‌گری بازنشستگان ریخته شود و نشان داد که اعتراضات بازنشستگان کاملا صنفی است، تصریح کرد: ما در عمل دیدیم که اگر مسئولان درست حرکت کنند، هیچ خوراکی برای رسانه‌های بیگانه علیه دولت تهیه نمی‌شود. جامعه کارگری ایران منصف بوده و مدافع نظام و اسلام است.


بیشتر بخوانید: جزییات مهم درباره افزایش سن بازنشستگی


وی با بیان اینکه بازنشستگان به پایداری صندوق علاقه دارند و ماندگاری منابع تامین اجتماعی بیش از مسئولان دغدغه جامعه کارگری است، خاطرنشان کرد: از مقام وزارت می‌خواهیم تا موضعی که از سوی قالیباف اعلام شد، از زبان ایشان نیز بیان شود تا به جای رخ دادن مراتب تظلم‌خواهی، مراتب تشکر از مقام سرپرستی وزارت کار به عمل بیاید.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با تشکر از همه کسانی که در این مطالبه‌گری به بازنشستگان کمک کردند، ابراز داشت: بازنشستگان بدانند ما هوشیار هستیم و اگر سکوت کردیم تصور نشود که پیگیر نیستیم. ما به دلیل پایبندی به اخلاق و وعده خود درباره سکوت وعدم ایجاد تنش سخن نگفتیم اما زمانی که دولت خلف وعده کرد، نشان دادیم که ساکت نیستیم.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۴
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
0
1
ننگ‌بردولت‌بی‌لیاقتی‌که‌از‌جیب بازنشستگان
دزدی‌کند
باید‌فاتحه‌چنین‌دولت‌وحکومت‌را‌خواند
ننگ‌ننگ‌‌که خود‌اسلامی‌میدانن
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
0
1
باید کار اساسی انجام گردد تمام وزرا از بالا تا پایین را حقوق را قطع وبگویند از فردا بیل دستتان بگیرید وکار کنید تا بدنتان از حاضر اماده خوردن در بیاید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
0
1
آقای رئیس جمهور تورا به جدتون حق وحقوق بازنشستگان تامین تا یه ریال پرداخت کنيد جواب خدارا چگونه خواهید داد. یاامام رضا
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
0
1
آقای رئیس جمهور تورا به جدتون حق وحقوق بازنشستگان تامین تا یه ریال پرداخت کنيد جواب خدارا چگونه خواهید داد. یاامام رضا
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
0
1
اگر آنچه مصوبه ۳۸ درصد بعلاوه ۵۱۵ هزار تومان اجرا شد که ما درکنار دولت خواهیم بود هرچند همه بزرگان جامعه میدانند این حقوق ها دربرابر گرانی و تورم عددی نیست .عملا قیمتها ظرف یکسال ۳۰۰درصد بالا رفته .این قابل قبول نیست که دولت بخواهد ازجیب منه بازنشسته بزنه به نفع خودش مگر اونروزی که صندوقها حال روز خوبی داشتن چه کمکی به بیمه شدگان شد کدام درمانگاه در مناطق محرم مثل منطقه ما ساخته شد پولایی که آقای مرتضوی بذل و بخشش کرد شرکتهایی که مفت از شستا جدا شد گناه ما فقط این هست شدیم بیمه اجباری تامین اجتماعی .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
0
1
در أين ماه عزيز هرچه ناله و نفرين بود بر كسانيكه با افزايش حقوق بازنشستگان سهل انگاري ميكنيد كرديم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
0
1
هیچ کس نیست که جوابگوی بازنشسته باشه مردم خسته شدند از این همه دروغ ودغل دولت مردان هرروز دارن تو چشم مردم منفور تر میشن خدا به زمین گرم بزندتشون مردم بیچاره کردن گرگی هستند در لباس میش بلاخره ماهم خدایی داریم
samad
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
0
1
عوارض روحی و روانی اقدام ظالمانه و غیرقانونی دولت رییسی علیه بازنشستگان بمراتب بیشتر از خسارات مادی آن میباشدایشون برخلاف شعارهای انتخاباتی که برای جمع آوری آرای مردم میدادند چنان ظلمی در حق این قشر ضعیف و مظلوم انجام دادند که در هیچیک از دولتهای قبلی سابقه نداشته است آقای رییسی با ساختار شکنی و زیر پا گذاشتن قانون و مقررات و عرف چهل ساله در نحوه تعیین مستمری بازنشستگان بدعت بدی را بنیان نهاد و چهار میلیون بازنشسته و خانواده آنان را علیه نظام شورانید نظر کارشناسی شده شرکای اجتماعی شامل نمایندگان کارگران و کارفرمایان و حتی نمایندگان خود دولت را در شورایعالی کار و هیات امنا سازمان تامین اجتماعی لگد مال کرد و موجبات نارضایتی این قشر را فراهم نمود راستی این رییسی در دخالت به این موضوع دنبال چیست و چرا چشم طمع از صندوق کارگران و بازنشستگان برنمیدارد ؟مگر سازمان تامین اجتماعی یک نهاد غیر دولتی نبوده و سرمایه آن همان اندوخته بیمه گزاران نمیباشد پس دولت به چه حقی در امور اشخاص دخالت میکند ؟ اینها سوالاتی هستند که رییسی و دستگاههای نظارتی از جمله مجلس باید پاسخ دهند وقتی دولت و مجلس و دستگاه قضا از یک کاسه آب بخورند هیچ امید و انتظاری از برخورد با متخلفین نیست و آنچه بجایی نرسد فریاد است .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
0
0
آقای صادقی خانه کارگر فراخوان بده همه بازنشستگان جلو ساختمان پاستور .بالاخره آقای رئیسی اون تو هست باید بیاد در ملاء عام با حضور رسانه ها صحبت کند یا مشکل حل میشه یانه .دولت شده مثل آدمی خودش به خواب زده نمیشه بیدارش کرد .بیچاره کردین همه را شما که عرضه ندارید چکارتون به قبول کردن دولت .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
0
1
چرااقای صادقی همزمان پیگیرطلب همسان سازیهای سال ۱۴۰۰ نمی شود وفقطپیگیرمطالبات یک قشر است برای ماملیونهانفرحداقل بگیران سوال جدی است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
0
1
این شکاف نشان از بی کفایتی مسئولین است ذخایر صندوق تأمین اجتماعی حق الناس است که همه اینها نشان از کم فروشی دولت است اگر اعتقاد دارید ویل المتففین وای بر کم فروشان ما که راضی به کم فروشی نیستیم خود دانید
چشمم اب نمیخوره از این دولت
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
0
1
ممنون از زحمات شما
و متاسفیم برای دولت بیسواد و مطلقا خود اندیش
که هنوز
حق مستمری بگیران با سابقه کاری بالا که سالیان سال حق بیمه پرداخت کردند رو
درست ادا نکرده
احرتون با جهنم
رضا
|
Netherlands
|
۱۹:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۹
0
1
در جایی که به قانون عمل نمی شودحتی با دستور رییس مجلس حقوق مستمری بگیران را بلوکه کردن چیزی جز بغض وکینه به دنبال ندارد.اقای وزیر
بازنشسته تأمین اجتماعی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
0
0
در این مدت 6 ماه و 24 روز در رسانه ها بیش از 999 هزار بار در باره عملکرد و رفتار مسئولین بانک ها از پرداخت نکردن وام 50 تا 100 میلیونی بدون ضامن به بازنشستگان تامین اجتماعی شکایت و اعتراض کرده ایم ولی متاسفانه رئیس جمهور، رئیس کل مرکزی، وزیر اقتصاد و دارایی، مسئولان و نمایندگان مجلس هم تاکنون هیچ کاری، اقدامی و اعتراضی نمی کنند و سکوت اختیار کرده اند چرا؟

امروز دوشنبه 24 مرداد ماه سال 1401 است که تکلیف حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مشخص نیست چرا؟ به خاطر ناتوانی، کوتاهی و سکوت دولت، مسئولان و نمایندگان مجلس!
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: