تاریخ انتشار: ۱۰:۴۷ - ۲۵ مرداد ۱۴۰۱

خوش بینی بورس به مذاکرات هسته ای/ پیش‌بینی بازار سهام امروز

اقتصادنیوز: بورس تهران به کوچک‌ترین اخبار درباره مذاکرات هسته‌ای واکنش نشان می‌دهد. این واکنش در روز گذشته، مثبت و در جهت بهبود وضعیت معاملات بود.

خوش بینی بورس به مذاکرات هسته ای/ پیش‌بینی بازار سهام امروز
رویداد۲۴ به گزارش اقتصادنیوز، معاملات بورس تهران به شدت وابسته به اخبار مذاکرات هسته‌ای شده است. روز گذشته پس از آنکه سخنگوی وزارت خارجه آخرین مباحث درباره مذاکرات هسته‌ای را مطرح کرد، روند معاملات بورس عوض شد و به خصوص در نماد‌های خودرویی، تقاضای خوبی شکل گرفت.

البته معاملات روز گذشته بورس بیشتر شبیه به درجا زدن بود و با وجود مثبت شدن نماد‌های دو صنعت خودرو و بانک، وضعیت معاملات صنایع دیگر به شکلی بود که شاخص کل تقریبا تغییر خاصی نداشت.

ناگفته نماند که وضعیت نماد‌های کوچک، بهتر از نماد‌های بزرگ بود و همان طور که از معاملات روز یکشنبه مشخص شد، افت بازار چندان جای نگرانی نداشت. با این وجود بازار همچنان چشم به اخبار مذاکرات هسته‌ای دارد و هر تغییر رویکردی از جانب مذاکره کنندگان می‌تواند در روند معاملات آینده بورس اثر بگذارد.

سیگنال مثبت از جانب ارزش معاملات

نکته مثبتی که در معاملات روز گذشته مشاهده شد و در بازار امروز اثرگذار خواهد بود، روند منفی به مثبت بازار است. به این شکل که بازار ابتدا منفی بود و از میانه معاملات وضعیت بهبود یافت و بسیاری از سهم‌ها تغییر جهت دادند. بر اثر این تغییرات، تعداد نماد‌های مثبت در دقایق پایانی بازار به ۳۷۰ عدد رسید که در مقایسه با ۲۸۰ نماد منفی، چشم انداز بازار امروز را مثبت نگه می‌دارد.

از طرفی روز گذشته ارزش معاملات خرد هم افزایش یافت. دیروز ارزش معاملات خرد بورس به بیش از ۳۳۰۰ میلیارد تومان رسید که در مقایسه با رقم ۳۱۰۰ میلیارد تومان در روز یکشنبه، وضعیت بهتری را نشان می‌دهد.

همین که ارزش معاملات خرد افزایشی باشد، فارغ از اینکه شاخص رشد کند یا خیر، نکته‌ای مثبت و امیدوارکننده است. افزایش معاملات خرد بازار نشان دهنده آشتی سرمایه گذاران با بورس است و نوید روز‌های بهتر را می‌دهد.


بیشتر بخوانید: مذاکرات احیای برجام چه تاثیری بر بازار‌های ایران گذاشته است؟


بهبود وضعیت خریداران

دیروز با اینکه ۴۰ میلیارد تومان پول خرد از بازار خارج شد، اما شاخص قدرت خریداران حقیقی نسبت به روز یکشنبه کمی بهبود یافت و از عدد ۰.۷۷ به عدد ۰.۸۹ رسید که همین مسئله نیز مثبت است.

با این حساب برای آغاز معاملات امروز، احتمال روندی مثبت وجود دارد که با رشد شاخص‌ها همراه است. اما رشد بازار فعلا نمی‌تواند چندان بزرگ و خیره کننده باشد مگر اینکه اخباری جدی‌تر درباره روند مذاکرات هسته‌ای منتشر شود.

خوش بینی بورس به مذاکرات هسته ای/ پیش‌بینی بازار سهام امروز

خبر های مرتبط
برچسب ها: بورس ، بازار سرمایه
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: