تاریخ انتشار: ۱۸:۲۵ - ۰۳ شهريور ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۲ نظر

علت مرگ ماهیان دریاچه نمک بندر ماهشهر

هزاران قطعه ماهی در دریاچه استحصال نمک بندر ماهشهر برای دومین بار در یک ماه گذشته تلف شدند که به گفته مسئولان علت این حادثه در دست بررسی است.

رویداد۲۴ تلف شدن ماهیان در حاشیه دریاچه استحصال نمک در ماهشهر، نگرانی این روزهای دوستداران محیط زیست است.  هنوز دلیل تلف شدن مرگ ومیر ماهیان دریایی مشخص نشده، ولی حادثه مشابه ماه گذشته آلودگی ناشی از رهاسازی پساب پتروشیمی‌های مستقر در منطقه و کاهش اکسیژن اعلام شده بود.

سخنگوی شرایط اضطراری سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با تأیید تلف شدن ده‌ها هزار قطعه بچه ماهی در دریاچه نمک ماهشهر در گفت‌و گوی رسانه‌ای اعلام کرد: در صورت اثبات فرضیه ارتباط آلایندگی صنایع پتروشیمی مستقر در منطقه ویژه با این حادثه، قاطعانه با سهل انگاران آن برخورد قانونی و اداری خواهد شد.

محسن ادیبی اظهار کرد: بررسی علمی برای شناسایی منشأ دقیق حادثه تلف شدن ماهیان دریاچه نمک ماهشهر در جریان است. همزمان با اولین مورد از حادثه مرگ و میر ماهیان دریاچه نمک ماهشهر، نمونه‌برداری و اقدامات آزمایشگاهی اداره حفاظت محیط زیست ماهشهر و همچنین بررسی کارشناسی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با جدیت در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: در برخی اظهارنظرها وجود آمونیوم نیترات در دریاچه نمک ماهشهر دلیل مرگ ناگهانی ماهیان به عنوان نتیجه اولیه این آزمایش‌ها عنوان شده بود، اما بررسی کارشناسی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی تولید چنین ترکیب شیمیایی توسط مجتمع‌های پتروشیمی مستقر در منطقه ویژه را رد کرده است.

سخنگوی شرایط اضطراری سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی تصریح کرد: متأسفانه در روزهای اخیر دوباره حادثه مرگ و میر ماهیان دریاچه نمک ماهشهر تکرار شده و این بار دایره بررسی‌ها و اقدامات آزمایشگاهی با مشارکت کامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، آزمایشگاه‌های معتمد و مرجع، شیلات و محیط زیست به شکلی وسیع‌تر منجر شده است.

آقای ادیبی گفت: این تلفات ماهیان در حوضچه‌های مصنوعی استحصال نمک رخ داده است که از خورهای ماهشهر آبگیری می‌شوند. با توجه به اینکه این حوضچه‌ها ارتباطی با منابع آلاینده صنایع پتروشیمی ندارند، این موضوع در حال بررسی است که آیا عامل آلاینده خاصی وارد آب شده و یا کاهش اکسیژن آب عامل مرگ این ماهی‌ها شده است.

وی سلامت محیط زیست و رعایت اصول و الزامات زیست محیطی را بحثی بسیار ضروری و اولویت‌دار برای سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بیان کرد و ادامه داد: در صورت اثبات فرضیه ارتباط پتروشیمی‌ها با مرگ و میر ماهیان دریاچه نمک، این سازمان در جایگاه حاکمیتی خود با عوامل مربوطه و شرکت‌های خاطی بدون هیچ مماشاتی برخورد قانونی و اداری خواهد کرد.

سخنگوی شرایط اضطراری سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی گفت: طی روزهای آینده، نتیجه بررسی کارشناسی و آزمایشگاهی انجام شده اعلام خواهد شد که جزئیات آن در اختیار افکار عمومی قرار خواهد گرفت.

پخش کلیپی از تلفات هزاران قطعه ماهی دریایی در دریاچه استحصال نمک ماهشهر برای بار دوم در یک ماه گذشته بازتاب زیادی در فضای رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی داشته است.

آب دریاچه استحصال نمک ماهشهر که به آب‌های خلیج فارس متصل است بر اثر جزر و مد خورهای منطقه تأمین می‌شود.  سالانه حدود ۵۰۰ هزار تن نمک در دریاچه نمک ماهشهر در جنوب خوزستان استحصال می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
0
4
چرا جو را اشفته می کنید کار کار انگلیساست و شاید خودکشی کردند و در نهایت بیماری زمینه ای داشتند .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
0
0
اصلا نباید پساب هیچ کارخانه ای وارد ابهای یطحی وزیر زمینی بشود باید کارخانه ها مجبور بشن مشکل پسابشون جور دیگری حل کنن باید دید کشورهای متمدن وپیشرفته چکار کردن ما هم همون کار بکنیم
نظرات شما