تاریخ انتشار: ۱۵:۴۶ - ۱۳ مهر ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
معاون اول رئیس جمهور برای شرکت در دومین مجمع اقتصادی خزر عازم روسیه شد؛

مخبر: کشور‌های حاشیه خزر برای گسترش روابط مصمم هستند/ توسعه مناسبات با کشور‌های همسایه از راهبرد‌های دولت است

معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران به منظور شرکت و سخنرانی در دومین مجمع اقتصادی خزر دقایقی پیش عازم روسیه شد.

مخبر: کشور‌های حاشیه خزر برای گسترش روابط مصمم هستند/ توسعه مناسبات با کشور‌های همسایه از راهبرد‌های دولت است

رویداد۲۴ محمد مخبر ظهر امروز (چهارشنبه) به دعوت «میخائیل ولادیمیرویچ میشوستین» نخست وزیر روسیه برای شرکت در دومین مجمع اقتصادی خزر، در صدر یک هیات عالی رتبه سیاسی-اقتصادی تهران را با بدرقه رئیس دفتر رئیس جمهور، وزیر ورزش و جوانان، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به مقصد مسکو ترک کرد.

معاون اول رییس جمهور در این سفر علاوه بر سخنرانی در دومین مجمع اقتصادی خزر، با برخی مقامات شرکت کننده در این اجلاس در خصوص توسعه روابط و سایر موضوعات مورد توجه طرفین گفتگو و مذاکره خواهد کرد.
وزرای امور اقتصادی و دارایی، نفت و جهاد کشاورزی و تعدادی از معاونین وزرا در این سفر معاون اول رییس جمهور کشورمان را همراهی می‌کنند.

مخبر همچنین پیش از عزیمت به روسیه در گفتگو با خبرنگاران به تشریح برنامه‌های سفر دو روزه خود به مسکو پرداخت و گفت: این سفر به دعوت نخست وزیر روسیه برای شرکت در دومین مجمع اقتصادی خزر انجام می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه روابط جمهوری اسلامی ایران با روسیه نزدیک و صمیمانه است، افزود: روابط تهران و مسکو خصوصا با راهبرد جدیدی که دولت سیزدهم برای ارتقا و توسعه مناسبات با کشور‌های همسایه و منطقه در پیش گرفته، طی یکسال اخیر تحولات جدی و مثبتی را در حوزه تجارت، سرمایه گذاری و صنعت داشته است.

محمد مخبر با تاکید بر اهمیت دومین مجمع اقتصادی خزر خاطرنشان کرد: این اجلاس هم به لحاظ حقوقی و هم اقتصادی و هم از نظر مسائل زیست محیطی از اهمیت فراوانی برای کشور‌های ساحلی خزر برخوردار است.
وی با اشاره به ملاقات رئیس جمهور کشورمان با سران کشور‌های ساحلی خزر و همچنین حضور دکتر رئیسی در ششمین اجلاس سران کشور‌های پیرامون خزر افزود: یکی از برنامه‌های این سفر پیگیری مصوبات اجلاس سران و همچنین توافقات میان رؤسای جمهور کشور‌های حاشیه خزر است تا اگر موانعی وجود داشته باشد این موانع برطرف شود.

وی افزود: در این سفر همچنین ملاقات‌های دوجانبه با نخست وزیران کشور‌های حاشیه خزر انجام خواهد شد تا توافقات و تفاهمات فیمابین مورد بررسی قرار گرفته و اجرای آن‌ها تسریع شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به موقعیت جغرافیایی استثنایی ایران برای توسعه ترانزیت خاطرنشان کرد: کشور‌های حاشیه خزر مصمم هستند در حوزه سرمایه گذاری، ترانزیت و مناسبات اقتصادی، روابط خود را گسترش دهند که امیدوارم در این زمینه شاهد توافقات جدی باشیم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به عضویت رسمی ایران در سازمان همکاری شانگ‌های تصریح کرد: با توجه به رویکرد دولت سیزدهم برای توسعه مناسبات با کشور‌های منطقه و همسایه، باید از فرصت استثنایی عضویت در سازمان همکاری شانگ‌های به نحو مطلوب استفاده کنیم.

گفتنی است نخستین مجمع اقتصادی کشور‌های حاشیه دریای خزر مرداد ماه سال ۱۳۹۸ با حضور پنج کشور عضو یعنی ایران، روسیه، ترکمنستان، قزاقستان و آذربایجان در منطقه گردشگری آوازه ترکمنستان برگزار شد.

رییس جمهور کشورمان نیز در تیر ماه سال جاری در ششمین اجلاس سران کشور‌های ساحلی دریای خزر در کشور ترکمنستان شرکت و سخنرانی کرد.

خبر های مرتبط
برچسب ها: محمد مخبر
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۳
1
2
شما برای قضیه واکسن در آینده در دادگاه عادله محاکمه خواهید شد ... ملت فراموش نخواهد کرد
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: