تاریخ انتشار: ۰۹:۴۳ - ۱۳ دی ۱۳۹۵
اهل یکی از روستاهای میناب استان هرمزگان است و با لهجه غلیظ جنوبی، بریده‌بریده برایم توضیح می‌دهد که چه بلایی سر بچه 22 ماهه‌اش آمده است.
رویداد۲۴-روزنامه وقایع اتفاقیه نوشت: اهل یکی از روستاهای میناب استان هرمزگان است و با لهجه غلیظ جنوبی، بریده‌بریده برایم توضیح می‌دهد که چه بلایی سر بچه 22 ماهه‌اش آمده است.

«پارسال تقريبا همين موقع‌ها بود که محمدحسام مريض شد. يه سرماخوردگي بود. همون اطراف روستاي خودمون توي «توکهور» برديمش پيش يه پزشک عمومي، تشخيص نداد چشه. آورديمش ميناب بيمارستان ابوالفضل. کلي خرج و مخارج رفت‌وآمدمون شد. خب، ميدوني ما هم چيزي نداريم. پدرش کارگره. آخرشم بعد کلي دوندگي، يکي از روستاييا با ماشين شخصي خودش؛ ما رو برداشت برد بيمارستان نمازي شيراز. اونجا بردنش ‌آي‌سي‌يو، بعد از پنج روز که اومد بيرون، ديگه از 11 ماه پيش تا امروز، دستگاه اکسيژن ازش جدا نشده. دکترا گفتن به‌خاطر سوءتغذيه شديد، الان حالش اينجوري شده.»


کودک 22 ماهه با 7 کيلوگرم وزن
محمدحسام ابراهيمي، متولد يکم اسفند 1393 و ساکن روستاي توکهور ميناب در استان هرمزگان که تنفسش به‌دليل سوءتغذيه شديد دچار مشکل شده است. اولين‌بار مرتضي عبدالله‌زاده، يکي از فعالان رسانه‌اي شهرستان لامرد، موضوع محمدحسام را با ما درميان گذاشت. «خونواده‌اش وضعيت مالي خوبي ندارن. گويا بعد از اينکه محمدحسام مريض ميشه دکترا به مادرش ميگن از شير خودت به بچه نده. اينام پول خريد شيرخشک نداشتن. از شير يارانه‌اي به بچه دادن. الانم که دکترا ميگن علت بدتر شدن مريضيش سوءتغذيه شديديه که تو اين مدت داشته. باباش کارگر روزمزده که کارش کاشي‌کاري و بناييه و تو همون روستاي توکهور ميناب کار مي‌کنه... الانم چند روز با کمک بچه‌هاي شبکه بهداشت لامرد، شيرازن دربه‌در اين بيمارستان و اون بيمارستان چون دوباره حال بچه بد شده. اين دفعه گفتن بايد عمل بشه...»


عکس‌هاي اين پسربچه گوياي همه چيز هست. محمدحسام با يک سال و 10 ماه، فقط 7 کيلوگرم وزن دارد و يک کپسول اکسيژن چند کيلويي را همراه خودش به اين‌سو و آن‌سو مي‌کشد. مادرش مي‌گويد کپسول اکسيژن يک لحظه از او جدا نمي‌شود.
يکي از اقوام پدري محمدحسام درباره روند بيماري او به ما مي‌گويد، بیستم دي ۹۴ دچار سرماخوردگي مي‌شود و آنها براي درمان او به پزشک عمومي مراجعه مي‌کنند. «حالش خوب نشد، به بيمارستان حضرت ابوالفضل (ع) ميناب در هرمزگان مراجعه کرديم، چهار روزي بستري شد که هيچ‌گونه نتيجه‌اي نگرفتيم و با رضايت خانواده، مستقيم راهي بيمارستان کودکان گلشهر بندرعباس شديم و پس از ۱۱ روز بستري، حالش خوب شده و با رضايت دکتر مرخص شد. بعد از يک روز دوباره حالش بد شد و برديمش بيمارستان کودکان گلشهر بندرعباس. بعد از ۱۲روز، گفتن ما امکانات کامل نداريم و محمدحسام او به شيراز منتقل کنيد.»


او ادامه مي‌دهد: «پدرومادر محمدحسام مشکل مالي داشتن و نميتونستن اونو به‌سرعت به شيراز منتقل کنن. يکي از اهالي روستا با ماشين شخصي خودش، محمدحسام رو با خانواده به شيراز رسوند و او بعد از يک روز بستري در بيمارستان شهيد دستغیب با آمبولانس به بخش ‌آي‌سي‌یوی بيمارستان نمازي منتقل شد و بعد از پنج روز که از بخش آي‌سي‌یو بيرون اومد، وابسته به دستگاه اکسيژن شده بود. دکتر ش گفت بايد دستگاه بفرستيم داخل ريه‌اش تا مشخص شه مشکلش چيه.»


به گفته او همان زمان دکتر تشخیص داد محمدحسام مشکل سوءتغذيه دارد و علت تشدید بیماری، سوء تغذیه شدید است... «بعد از دو هفته بايد دوباره تحت نظر دکتر قرار مي‌گرفت اما هم مشکل مالي و هم مشکل تأمين اکسيژن براي محمدحسام اجازه نداد، ما به‌سرعت روند درمان رو پيگيري کنيم. بعد از 6 ماه، يه ميليون قرض گرفتيم و محمدحسام رو به بيمارستان يزد برديم. بيمارستان يزد به ما گفت که دستگاه تنفس براي بچه‌هاي دوساله نداريم و بايد محمدحسام رو به شيراز ببريد. خيلي در وضعيت بد مالي بوديم و نتونستيم محمدحسام رو به شيراز ببريم.»


درخواست کمک داديم، بهزيستي قبول نکرد
خانواده محمدحسام مي‌گويند با وجود اينکه 11ماه قبل علت بيماري محمدحسام در اثر سوءتغذيه محرز شده بود اما بهزيستي از تحت پوشش قراردادن اين خانواده خودداري کرده است: «چندبار درخواست داديم اما بهزيستي موافقت نکرد. اونا که از همه جا نااميد شده بودن، بچه را نذر امامزاده سيدشوکور در لامرد کردن. فرداي اون روز که رفتيم امامزاده، چند نفر از افراد منطقه و کارمندان شبکه بهداشت لامرد، متوجه مشکل مالي و سوءتغذيه محمدحسام شدن و بليت اتوبوس تهيه کردن و با کمک مالي و تهيه دستگاه اکسيژن راهي شيراز شديم. الان در مسافرخونه هستيم. آزمايش‌هاي محمدحسام انجام شده و قراره اگر دکتر بياد و اونو ببينه، دستگاه، داخل ريه محمدحسام فرستاده شه. ديروز وقتي دستگاه تنفسي يک لحظه قطع شده بود، تمام انگشت‌هاي بچه سياه شد و وضعيت بدي پيدا کرده بود.»


يکي از کارمندان شبکه بهداشت که همراه خانواده، محمدحسام را به شيراز آورده است، درباره شرايط او مي‌گويد: «روزي که ما با اين خونواده آشنا شديم، بچه رو با کپسول اکسيژن آورده بودن يه امامزاده توي لامرد. انگار ديگه از همه جا نااميد شده بودن و محمدحسام را نذر امامزاده سيدشوکور لامرد کرده بودن. ما هم اين وضعيت رو ديديم، باهاشون حرف زديم، فهميديم ماجرا چيه، روز بعد بچه رو آورديم بیمارستان نمازي شيراز.» او ادامه مي‌دهد: «روستايي که اين بچه و خونواده‌اش توش زندگي مي‌کنن، خيلي روستاي محروميه. مردم اونجا اکثرا کپرنشينن. خونه‌اي که پدرومادر محمدحسام به همراه اين بچه توش زندگي مي‌کنن، يه خونه نيمه‌کاره‌اس که نه برق و آب داره و نه سرويس بهداشتي و حمام. قسط وام ساخت خونه پرداخت نشده، خونه نيمه‌کاره رها شده و اين خونواده همينجوري دارن زندگي مي‌کنن.»


محمدحسام، سرگردان در اورژانس نمازي
حدود چهار روز است که به کمک دو، سه نفر از اعضاي شبکه بهداشت لامرد در استان فارس، محمدحسام و پدر و مادرش از روستايي توکهور ميناب به شيراز و بيمارستان نمازي آمده‌اند؛ چند روزي را در مسافرخانه مانده‌اند و حالا دو روز است که محمدحسام در بخش اورژانس بيمارستان نمازي شيراز، منتظر بستري شدن است.
با کارمند شبکه بهداشت لامرد که کارهاي انتقال محمدحسام به بيمارستان نمازي شيراز را انجام داده صحبت مي‌کنيم، مي‌گويد: «روز چهارشنبه با کپسول اکسيژن آورديمش بيمارستان امام‌رضا(ع). از چهارشنبه تا شنبه، توي مسافرخونه بوده چون بهونه گرفتن، دفترچه‌اش مهر پزشک خانواده نداره و همه آزمايشاتش آزاد انجام شد.» او مي‌گويد با اينکه آزمايشات از روز پنجشنبه آماده شده است اما تأخير در انجام مراحل بستري اين کودک، باعث شده کار پذيرش او در بيمارستان نمازي تا روز شنبه به‌طول بينجامد: «از شنبه صبح توي بخش اورژانس بيمارستان نمازي هستيم و تا الان (بعدازظهر يکشنبه) با وجود اينکه دکترش به‌صورت تلفني، دستور سيتي‌اسکن از ريه بچه رو داده، هنوز کار سيتي‌اسکن انجام نشده و ما کماکان منتظريم ببينيم، بالاخره کي قراره اين بچه رو از اورژانس ببرن بخش و کارهاش رو انجام بدن.»

 


محمدحسام درگيرودار کاغذبازي اداري
يکي از همراهان محمدحسام که از روز چهارشنبه، پيگير روند درمان او بوده است، درباره عدم همکاري مراکز درماني با وجود وضعيت نامساعد او، به «وقايع‌اتفاقيه» مي‌گويد: «يک پيچ‌وخم‌هاي اداري‌ای داده‌اند به طرح تحول سلامت که عملا در خيلي از مواقع، بيماراني از اين‌دست را با مشکلات زيادي در پرداخت هزينه‌ها مواجه مي‌کند.» «اين بچه از ميناب که به شيراز مي‌آيد، دفترچه همراه خودش نداشته؛ ما عجله داشتيم، بيمار را آورديم شيراز و رفتيم بيمه سلامت و درخواست دفترچه المثني داديم که با هزار مشکل صادر شد. اين دفترچه المثني، مهر پزشک خانواده نداشت؛ اينجا که آمديم به ما گفتن بايد برگردين روستاي توکهور و دوباره دفترچه توسط پزشک خانواده خانه بهداشت، مهر بخوره و بعد هزينه‌ها او با دفترچه محاسبه کنيم که ما ديديم وقت تنگه به‌همين‌دليل، به‌سختي و با 50 تومن، صد تومني که همين کارمنداي شبکه بهداشت که خودشون هم وضع مالي خوبي ندارن، جمع شدن و پرداخت کردن، حدود يک ميليون توماني فراهم کرديم تا هزينه‌هاي آزمايشات محمدحسام تأمين بشه و به‌خاطر طي‌کردن اين پروسه، وضعيتش بدتر از قبل نشه.» او عکس قبوضي را که براي انجام آزمايشات از سوی همراهان محمدحسام پرداخت شده است را برايمان ارسال مي‌کند و مي‌گويد: «دقيق توجه کنين که با وجود دفترچه، هزینه‌هاي اکو و ويزيت پزشک به همون بهانه مسخره که مهر پزشک خانواده نداره، به‌صورت آزاد حساب شده. درحالي‌که اين مريض، اورژانسي اومده شيراز.»


او ادامه مي‌دهد: «مشکل طرح تحول، اينه که شرايط بيمار را در نظر نمي‌گيره. اينکه پروسه بستري‌شدن مريضي با اين شرايط، آن‌قدر طولاني بشه، منصفانه نيست. الان گفتن احتمالا بايد محمدحسام عمل بشه ولي ما الان سه روزه که اينجاييم و دکتري نديدیم. از روز چهارشنبه که به ما گفتن آزمايشات رو انجام بدین، ما کارها را انجام داديم و پنجشنبه آزمايشات آماده بود. روز شنبه فقط به‌صورت تلفني از رزيدنت، اطلاعات و رزومه مريض رو گرفته و گفته مثلا فلان کارها رو براش انجام بدید اما اينکه ميگن طرح تحول، وضعيت بيماران را بهتر کرده، حداقل در اين موارد ما ميبينيم که اتفاقي نيفتاده. اينکه مريض رو بستري ميکنن و بعد 10 درصد از هزينه‌ها کم میشه، درسته ولي اينکه چه مدت زماني طول ميکشه که مريض بستري بشه، چقدر زمان ميبره تا در نوبت عمل قرار بگيره و اصلا چقدر بايد در انتظار بشينه تا توسط پزشک ويزيت بشه، در نظر گرفته نميشه.»

 


آخرين وضعيت محمدحسام از زبان همراهانش
به گفته همراهان محمدحسام، با گذشت دو روز از حضور او در بيمارستان نمازي شيراز، هنوز اين کودک از اورژانس بيمارستان به بخش منتقل نشده است. از طرفي با وجود اينکه از صبح شنبه، دستور سيتي‌اسکن اين کودک از سوي پزشک معالج، آن‌هم به‌صورت تلفني صادر شده است اما تا عصر روز يکشنبه، 12دي‌، سيتي‌اسکن محمدحسام انجام نشد. همراهان او به «وقايع‌اتفاقيه» گفته‌اند، مسئول بيهوشي، فقط صبح‌ها در بيمارستان حضور دارد و با وجود اينکه صبح يکشنبه در بيمارستان حضور داشته به‌دليل نبودن بيماربر و همکاري‌نکردن قسمت بيهوشي، کار سيتي‌اسکن محمدحسام به تعويق افتاده است. يکي از همراهان محمدحسام مي‌گويد: «از صبح به بچه غذا ندادن که بره براي بيهوشيِ قبل از سيتي‌اسکن. همش گفتن يه ساعت ديگه انجام ميشه. وقتي پزشک بيهوشي هماهنگ نشد، ميخواستن خودسرانه با دارو بيهوشش کنن ولي بچه با اين روش بيهوش نشد.»
خانواده محمدحسام نگران هستند روند بستري‌شدن و درمان او که تا پيش‌ازاين به‌دليل مشکلات مالي به‌طول انجاميده است از اين پس به‌دليل اهمال بيمارستان در عمل به وظايفش به‌تعويق بيفتد. گفتني است؛ پيگيري‌هاي «وقايع‌اتفاقيه» براي ارتباط با مديريت بيمارستان نمازي شيراز تا لحظه تنظيم اين خبر، بي‌نتيجه مانده است.

 

نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: