تاریخ انتشار: ۱۳:۰۰ - ۱۳ دی ۱۳۹۵
رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در مورد طرح های جدید پلیس توضیحاتی را ارائه داد.
رویداد۲۴-رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در مورد طرح های جدید پلیس توضیحاتی را ارائه داد. 

سردار تقی مهری در نشست خبری با اشاره به محدودیت های جدید در گواهینامه های رانندگی گفت:برابر دستور العمل جدیدی که از سوی وزیر کشور ابلاغ شده، محدودیت‌هایی برای گواهینامه های پایه 3 اعمال شده که از ماه آینده  اجرایی می شود

وی درمورد این محدودیت‌ها گفت: افرادی که گواهینامه را دریافت می‌کننند تا سه ماه اجازه ندارند به تنهایی و بدون حضور افراد دارای گواهینامه رانندگی کنند.

-- از ساعت 12 تا 5 صبح اجازه رانندگی ندارند.

-- در جاده‌های برون شهری نیز اجازه رانندگی ندارند.

 -- همچنین  باید علامت احتیاط راننده مبتدی  را در جلو و عقب شیشه خودرو نصب کنند که این علامت از سوی آموزشگاه ها در اختیار آنها قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه این محدودیت برای گواهینامه‌های  جدید موتورسیکلت نیز وجود دارد، گفت: مدت این محدودیت ‌ها یکسال است و از ابتدای ماه آینده اجرایی خواهد شد که این موضوع به آموزشگاه‌ها و ... ابلاغ می‌شود.

همچنین اگر افراد در این مدت مرتکب تخلف شوند، و یا در تصادفات مقصر شناخته شوند گواهینامه‌شان توقیف و راننده مجددا به کلاس‌های آموزشی که در ابتدا برای اخذ گواهینامه سپری کرده بود معرفی شده و پس از طی کردن دوباره این آموزش ها می تواند گواهینامه توقیف شده خود را اخذ کند.

آغاز جریمه خودروهای فرسوده در 8 کلان‌شهر

وی با بیان اینکه خودروهای فرسوده دارای بیست سال سن باید از هشت کلانشهر تهران، کرج، تبریز، اهواز، اراک، اصفهان، مشهد، شیراز و ... خارج شوند گفت: سن خودروی فرسوده در کلانشهرها 20 سال است و در صورتی که این خودروها در این  شهرها تردد کنند، به ازای هر 24 ساعت ، پنجاه هزار تومان جریمه خواهند شد.

جزئیات اعمال محدودیت‌های جدید برای رانندگان نو گواهینامه‌

سردار مهری افزود: بر اساس مصوبه هیات وزیران، عمر مفید خودروها در کلان‌شهرها برای خودروی سواری شخصی 20 سال، وانت 15، مینی بوس و تاکسی 10 سال، موتورسیکلت 8 سال، اتوبوس شهری 8 سال، اتوبوس برون شهری 10 و کامیون و کشنده 20 سال است.

وی  همچین تعداد خودروهای فرسوده در کشور را یک میلیون و 350 هزار دستگاه اعلام کرد.

سردار مهری با بیان اینکه در 9 ماهه 95 نسبت به پارسال 32 درصد افزایش اعمال قانون داشتیم، گفت: با برنامه ریزی‌های صورت گرفته به‌زودی خودروهای فاقد معاینه فنی توسط کلیه دوربین ها جریمه خواهند شد.
 بود.

مهری با بیان اینکه فرسودگی بیش از 70 درصد تاکسی‌ها در تهران را تایید نمی‌کنیم، گفت: دقیقا سن فرسودگی وسایل نقلیه مشخص است؛ طبق آمار ما در شهر تهران کمتر از پنج درصد تاکسی‌ها در سن فرسودگی قرار دارند و البته اقدامات خوبی هم برای نوسازی آنها صورت گرفته است.
 
سردار مهری درباره جرائم رانندگی و آمار آن نیز گفت: خوشبختانه در سال‌های اخیر تجهیزات مکانیزه کنترل تصادفات افزایش یافته و با عنایت وزیر راه بیش از 1800 دوربین در جاده‌ها نصب خواهد شد که این‌ها کمک می‌کند تا رانندگان متخلف کنترل شوند.

وی با اشاره به مرگ بیش از 16000 تن در حوادث جاده‌ای سال گذشته، اظهار کرد: در این تصادفات 6800 تن جانباخته‌اند که حدود 50 درصدشان مقصر نبوده‌اند، بنابراین می‌توان گفت که با توجه به 36 میلیون گواهینامه‌ای که صادر شده که 25 میلیون آن فعال است، تنها 3400 تن تخلف کرده و مسبب حوادث مرگبار شده‌اند اما این آمار برای ما بسیار مهم است و باید آن را کاهش دهیم.

رییس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه در شماره‌گذاری وسایل نقلیه پلیس بر اساس مقررات رفتار می‌کند، گفت: برای ما پیگیری ارتقاء کیفیت خودرو و جاده مهم است و پیگیر آن هستیم. عدم شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری هم ناشی از همین اصرار پلیس برای اجرای قانون است.

سردار مهری با اشاره به طرح‌های پلیس راهور در سال95 اظهارکرد: اجرای طرح نوروزی، طرح ترافیکی مراسم ارتحال امام خمینی، طرح تابستانی، طرح بازگشایی مدارس، طرح ترافیکی اربعین و اخیرا هم طرح زمستانه که هم اکنون در حال اجراست، از جمله طرح‌های پلیس راهنمایی و رانندگی است که با هماهنگی دستگاه‌های امدادی و خدماتی و انتظامی و ... با محوریت پلیس اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه طرح زمستانی تا بیستم اسفند ادامه پیدا خواهد کرد، گفت: کمتر از یک ماه از آغاز طرح زمستانه گذشته و در این مدت حدود 17 درصد نسبت به مدت مشابه تعداد جانباختگان حوادث ترافیکی کاهش داشته است.

رییس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه از زمان اجرای طرح زمستانی تا کنون در راه مانده نداشته‌ایم، گفت: با اقدامات و هماهنگی‌های انجام شده با تمامی دستگاه‌ها وضعیت بهتری داشتیم.

آمار تکان دهنده از جانباختگان تصادفات رانندگی

وی با بیان اینکه در هشت ماهه امسال 236 نفر کمتر از مدت مشابه پارسال جان خود را از دست داده‌اند گفت: عدم توجه به جلو، سرعت غیرمجاز و عدم رعایت حق تقدم، علل بروز 71 درصد از تصادفات در هشت ماهه سال جاری بوده و 69 درصد تصادفات نیز در ساعات 12 ظهر تا 12 شب رخ داده است.

به گفته وی در 51 درصد از تصادفات سواری و در 31 درصد نیز موتورسیکلت‌ها حضور داشته‌اند.

سردار مهری با بیان اینکه 51 درصد جانباختگان در صحنه تصادف جان‌باخته و مابقی در بیمارستان و راه بیمارستان جان باخته‌اند افزود: درون شهرها 82 درصد افرادی که در تصادفات جان خود را از دست داده‌اند عابر پیاده و موتورسوار بودند که این نشان می‌دهد باید در درون شهرها برای عابران پیاده امکانات بیشتری فراهم کرده و ایمنی بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

وی 87 درصد جانباختگان را مردان اعلام کرد و گفت: 51 درصد جانباختگان نیز سنی بین 21 تا 50 سال داشته‌اند.

رشد 13 درصدی شماره گذاری خودروهای وارداتی

سردار مهری درباره آمار شماره‌گذاری خودروها در 9 ماهه امسال اظهارکرد: شماره گذاری خودروها در این مدت نسبت به پارسال 40 درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه سال گذشته 41 هزار خودروی وارداتی داشتیم، ادامه داد: امسال این آمار به بیش از 46 هزار دستگاه رسیده که رشدی 13 درصدی داشته است.

سردار مهری با بیان اینکه 951 هزار و 821 دستگاه امسال شماره گذاری شده است، گفت: خودروهای داخلی رشد بیشتری در شماره‌گذاری داشته است.

رییس پلیس راهور ناجا در مورد مصوبه نمایندگان مجلس در مورد عدم شماره‌گذاری خودروهای فاقد استاندارد یورو4 نیز گفت: مصوبات مجلس که به صورت قانون به پلیس ابلاغ شود را اجرا خواهیم کرد. در حال حاضر نیز خودروهای یورو3 و یورو 4 شماره‌گذاری می‌شود.

گاهی تا 80 درصد خودروها در  تهران تک سرنشین تردد می کنند

وی درباره وضعیت ترافیک در تهران‌بزرگ و کلانشهرها نیز گفت: در تهران ساعت ورود به محدودیت ترافیکی زوج و فرد و اتمام آن به شب می‌خورد، استفاده از خودروی تک سرنشین نیز افزایش پیدا کرده و از  60 به 80 درصد رسید.و ما نیز به دنبال این هستیم در سرویس رفت ‌و آمد کارمندان نیز از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده شود

مهری ترافیک تهران را موضوعی چندوجهی دانست و گفت: راه‌حل اساسی در حل مشکل ترافیک تهران توجه به ناوگان حمل و نقل عمومی است و ما به دنبال این هستیم که در سرویس رفت ‌و آمد کارمندان نیز از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده شود.

وی ادامه داد: پیشنهاد خروج نمایشگاه بین‌المللی از سطح شهر تهران را دادیم، همچنین در مورد ساخت‌وسازها به ویژه در معابر کم عرض باید تجدید نظر شود.

سردار مهری با بیان اینکه تهران 15 محور ورودی دارد، اظهارکرد: 16 میلیون نفر در دامنه جنوبی البرز از دماوند و فیروزکوه گرفته تا البرز و اسلامشهر و ... زندگی می‌کنند که باید برای آن برنامه‌ریزی شود. ما پیشنهاداتی را در مورد حمل و نقل عمومی، پایانه‌های مسافربری و ... را از قبل داده‌ایم.


پلیس اجباری به ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی ندارد

مهری درباره اختلاف میان پلیس و کانون سردفترداران در مورد سند خودرو گفت: برابر قانون سندی که پلیس به عنوان سند مالکیت خودرو صادر می‌کند سند رسمی است و بر اساس قانون مصوب مجلس، این سند از سوی پلیس صادر می‌شود.

رییس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه کار پلیس قانونی بوده است، ادامه داد: پلیس مردم را اجبار برای مراجعه به دفاتر اسناد نمی‌کند.

به گفته وی این موضوع در کمسیون اصل 90 مجلس در حال بررسی است.

ممنوعیت شماره‌گذاری خودروهای آمریکایی

وی در مورد عدم شماره گذاری خودروهای آمریکایی  با بیان اینکه پلیس خودروهای با برند آمریکایی را شماره‌گذاری نمی‌کند، گفت: برابر تصمیم مسئولان این خودروها شماره‌گذاری نمی‌شود و ما تابع قانون هستیم.  همچنین خودروهایی که  هم که از قبل  وارد شده و در گمرک هستند  نیز هر آنچه که دولت تصمیم بگیرید را ما اجرا می کنیم.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: