تاریخ انتشار: ۱۵:۴۱ - ۱۵ دی ۱۳۹۵
وزیر امور خارجه ترکیه تصریح کرد: اگر این نقض‌های در حال افزایش آتش‌بس را متوقف نکنیم گفتگوهای "آستانه" با مشکل روبرو خواهد شد.
رویداد۲۴-وزیر امور خارجه ترکیه تصریح کرد: اگر این نقض‌های در حال افزایش آتش‌بس را متوقف نکنیم گفتگوهای "آستانه" با مشکل روبرو خواهد شد.

fه گزارش انتخاب، "مولود چاووش أوغلو" وزیر خارجه ترکیه در دیدار با سردبیران خبرگزاری رسمی این کشور (آناتولی) درباره توافق روسیه - ایران - ترکیه درباره آتش‌بس در سوریه گفت: شاهد نقض توافق آتش‌بس سوریه از سوی نیروهای "حزب الله" لبنان، گروه‌های شیعه و نظامیان دولت سوریه هستیم.

وی تصریح کرد: اگر این نقض‌های در حال افزایش آتش‌بس را متوقف نکنیم گفتگوهای "آستانه" با مشکل روبرو خواهد شد.

وزیر خارجه ترکیه: ایران به تعهداتش درباره آتش‌بس سوریه عمل کند

به موجب توافق روسیه – ایران – ترکیه، دولت سوریه و مخالفان پس از آتش‌بس، در آستانه پایتخت قزاقستان با هم گفتگو خواهند کرد.

توافق آتش‌بس به امضای روسیه و ترکیه رسید. بر اساس آن ترکیه ضامن پایبندی مخالفان به مفاد این توافق و روسیه ضامن طرف دیگر (حکومت سوریه و همپیمانان آن) خواهد بود.

 هدف از این مذاکرات دست یابی به راهی برای حل بحران سوریه است.
این مذاکرات با میانجگیری ترکیه و روسیه انجام خواهد شد.

مولود چاووش أوغلو در ادامه تأکید کرد: ایران باید به تعهدات خود در حفظ آتش‌بس در سوریه عمل کند زیرا ایران یکی از کشورهای ضامن پایبندی اطراف درگیری در سوریه به آتش‌بس می‌باشد و باید مؤثر بودن خود را نشان دهد و به نیروهای شیعه و نیروهای سوریه (برای پایبندی به توافق آتش‌بس) اعمال فشار کند.

وزیر خارجه ترکیه در حالی از آتش‌بس سخن می‌گوید که دو طرف جنگ سوریه هم اکنون در حومه دمشق و در دره "بردی" درگیر هستند.

دره بردی در کنترل مخالفان است. دولت سوریه مخالفات را به نقض آتش‌بس در این منطقه متهم می‌کند و از طرف دیگر مخالفان نیز دولت بشار اسد را به ادامه حملات هوایی بدون توجه به آتش‌بس متهم می‌کنند.

مخالفان در پی آنچه نقض آتش‌بس از سوی دولت بشار اسد خوانده‌اند هرگونه مشارکت در گفتگوهای مقدماتی برای نشست آستانه قزاقستان را به حالت تعلیق درآوردند.
منبع: ایسنا
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: