آرشیو

سیدجعفر پیشه‌وری آرزوی ناکام جمهوری خلق‌ها

سیدجعفر پیشه وری رهبر فرقه دموکرات آذربایجان بود که معتقد به خودمختاری آذربایجان بود و برای مدتی هم توانست این استقلال را برای آذربایجان به دست بیاورد اما در ادامه فرقه دموکرات در برابر دولت مرکزی شکست خورد.

مهرداد پهلبد همسر شمس پهلوی کیست؟

مهرداد پهلبد با نام واقعی عزت‌الله مین‌باشیان از نزدیکان دربار پهلوی بود که به واسطه همین ارتباط با شمس پهلوی خواهر شاه ازدواج کرد و سپس به عنوان وزیر فرهنگ ایران منصوب شد.

نورمن داربی‌شایر جاسوس انگلیسی که کودتای ۲۸ مرداد را طراحی کرد، که بود؟

به مناسبت نزدیکی به تاریخ ۲۸ مرداد برخی اطلاعات طبقه‌بندی شده دولت انگلیس در ارتباط با این حادثه تاریخی در ایران افشا شده است. یکی از آنها نقش داربی‌شایر جاسوس «ام‌آی‌سیکس» است که وقتی با کودتا مخالفت شد، اصرار داشت کودتا به شکلی دیگر انجام شود. این گزارش درباره زندگی مخفیانه و پیچیده نورمن درابیشایر جاسوس انگلستان است.

شیخ فضل الله نوری ؛ سرسخت‌ترین مخالف مدرنیته

شیخ فضل الله نوری از مشاهیر ایران در حوزه علمیه بود که بیشتر به عنوان مخالف اصلی مشروطه شناخته می‌شود. او منتقد سرسخت مظاهر مدرنیته در ایران بود و با تاسیس مدرسه به سبک جدید و راه‌اندازی نهاد وکالت و ایده برابری مردم فارغ از دین مخالفت جدی داشت. رویداد۲۴ در گزارش چهره‌های خود زندگی پرماجرا و آرای این روحانی رادیکال که به بنیادگرایی هم نزدیک شده را بررسی کرده است.

سیداشرف الدین گیلانی معروف به نسیم شمال کیست؟

در موارد متعددی با روشنفکران به بهانه اینکه تهدید منافع ملی هستند، برخورد شده است و در چند نمونه آنها به عنوان اینکه دیوانه هستند، به تیمارستان برده شده‌اند. سیداشرف الدین گیلانی معروف به نسیم شمال یکی از همین نمونه‌‎هاست که با دستور رضاشاه پهلوی به دارالمجانین برده شد.

اشکانیان در ایران چه کردند؟

اشکانیان از مهمترین سلسله پادشاهان ایران بودند که بر خلاف اسلاف خود، قائل به مدارا با پیروان ادیان مختلف بودند. اشکانیان پیرو آیین مزدایی بودند، اما آیین مزدایی را مانند سلسله ساسانی بدل به دینی تمامیت‌خواه و سرکوبگر نکردند.

سیدجواد ذبیحی نوحه‌خوانی که تکه‌تکه شد!

سیدجواد ذبیحی از نوحه‌خوانان مشهور ایرانی در دوران پهلوی بود که بعد از انقلاب در دادگاه به مرگ محکوم شد. اگرچه او از حکم مرگ نجات یافت، اما گروهی خودسر به نام شاهین انقلاب او را تکه تکه کردند و جسد او را در اطراف تهران رها کردند.

زیگموند فروید کیست؟

زیگموند فروید از مهمترین فیلسوف‌های دنیاست که آرای او را همچون کوپرنیک و داروین زخمی بر صورت تاریخ می‌دانند. اما اهمیت فروید و خلاصه نظریات او چیست؟

سیدجواد طباطبایی؛ مرشد جدید محافظه‌کاران ایرانی

مرحوم سید جواد طباطبایی از متفکران ایرانی بود که مدت‌هاست پروژه ایرانشهری را پیش می‌برد. رویداد۲۴ در گزارش چهره‌های خود اندیشه طباطبایی را بررسی کرده و نشان داده که چگونه به «فاشیسم» ختم می‌شود. با این حال در راستای تضمین نظم بازار، رسانه‌های لیبرال او را بیش از آنچه که اهمیت دارد، بزرگ کردند.

میخائیل گورباچف سیاستمدار فروپاشی و بحران

نام میخائیل گورباچف با فروپاشی روسیه پیوند خورده است؛ او هر چه کرده باشد و هر خدمتی به مردم روسیه هم اگر کرده باشد، حقیقت این است که او در روسیه هیچ محبوبیتی ندارد و او رای مردم روسیه، کسی است که عظمت این کشور را از بین برده و آن را پاره‌پاره کرده است.

کارلوس شغال ؛ تروریست اجیرشده برای ترور محمدرضا شاه پهلوی

ایلیچ رامیرز سانچز معروف به «کارلوس شغال» از معروف‌ترین تروریست‌های جهان بود که برای انجام ترورهای خود به تمام گروه‌های مختلف پیوست و از همه آنها اخراج شد. اهمیت کارلوس در ایران این است که صادق خلخالی در مصاحبه‌ای اعلام کرد که او را برای ترور شاه استخدام کرده است.

سیدمحمود دعایی از نماز میت بر پرچم شیر و خورشید تا عشق به خاتمی

مرگ نابهنگام محمود دعایی برای دومین بار نام او را در یک ماه در صدر خبر‌ها قرار داد. کمتر از یک ماه پیش با بوسیدن دست ابراهیم رئیسی و حالا با مرگ ناگهانی‌اش. حضور چهره‌های مختلف از هر دو جریان اصلاحات و اصولگرایی در بالاترین سطوح به خوبی بیانگر ویژگی جمع اضداد دعایی در چهار دهه اخیر است. او از آخرین بازماندگان یاران همراه امام در هواپیمای تهران-پاریس بود که حیات سیاسی‌اش تحت الشعاع اختلافات جناحی با جریان حاکم، متوقف نشده بود.

بودا که بود و چه گفت؟

یکی از اندیشه‌های پرطرفدار که در شرق حامیان زیادی دارد، بودیسم است. بسیاری فقط بودا را به ریاضت‌طلبی و در پی آن چیرگی بر درد و رنج می‌شناسند. اما آیا آیین بودیسم و آموزه‌های بودا فقط همین است؟ اگر چنین است چرا فلاسفه بزرگی در طول تاریخ به آن توجه کرده‌اند. برای پاسخ بهاین سوال با خوانش کارل یاسپرس فیلسوف برجسته آلمانی از بودا به ابعاد دیگری از آیین بودا پرداخته شده است.

اسکندر مقدونی چهره متضاد یک فیلسوف جنگ‌طلب

اسکندر مقدونی یکی از بزرگترین پادشاهان یونانی بود که در ایران بیشتر به خاطر حمله هخامنشیان و آتش زدن تخت جمشید شهرت دارد. او که در اروپا به الکساندر کبیر مشهور است، قصد داشت تمام جهان را به تصرف درآورد و پادشاهی واحدی ایجاد کند اما پیش از حمله به عربستان بر اثر تب، جان سپرد.

سلطان جلال‌الدین خوارزمشاه آخرین پادشاه مقاوم

سلطان جلال‌الدین خوارزمشاه از پادشاهان ایران بود که از زمان ولیعهدی تا پایان مرگ در حال مقابله با حمله مغول بود. او آخرین فردی بود که در برابر مغول ایستادگی کرد و در تاریخ از او با نام آخرین مرد مقاوم یاد می‌شود. اگرچه جلال الدین برای بسط قدرتش و مقابله با مغول لشکرکشی‌های بسیاری به مناطقی که لازم نبود کرد، اما اتفاقات آن دوران و زمانه‌ای که او در آن می‌زیست باعث شد که از این پادشاه با نام نیک یاد شود؛ چنانچه حتی بعد از مرگش هر از چندگاهی کسی پیدا می‌شد و خود را به دروغ جلال‌الدین خوارزمشاه معرفی می‌کرد و صرف خبر پیدا شدن دوباره جلال‌الدین امید و شادی در میان مردم ایجاد می‌کرد.

ایرج پزشکزاد طنزپردازی که به جنگ خرافات رفت

ایرج پزشکزاد نویسنده و طنزپرداز ایرانی بود که پس از انقلاب به پاریس مهارجرت کرد و فعالیت‌های سیاسی خود را با عضویت در نهضت مقاومت ملی و همراهی با شاپور بختیار ادامه داد اما این فعالیت‌ها چندان دوامی نداشت و او تا پایان عمر بیشتر اوقات خود را در انزوا به نوشتن اختصاص داد و گاهی هم سخنرانی می‌کرد. آنچه در اغلب مصاحبه‌هایش تکرار می‌شد، رنج دوری از وطن بود.

چنگیزخان مغول بلای خانمان‌سوز آسیا

چنگیز خان مغول بزرگترین پادشاه مغولستان بود که توانست تمام قبایل مغول و دیگر قبایل اطراف را متحد کند و بزرگترین امپراتوری دوره خود را تشکیل دهد؛ امپراتوری را که وسعت آن از چین تا روسیه را شامل می‌شد. او تمام آسیا را به تصرف خود در آورد. اروپاییان این اقبال را یافتند که پیش از لشگرکشی‌اش به اروپا جان سپرد، اگرنه همان اتفاقی که در آسیا رخ داده بود، آنجا هم رخ می‌داد. رویداد۲۴ در این گزارش زندگی پرماجرای تموچین معروف به چنگیز خان مغول را روایت کرده است.

انوشیروان دادگر؛ پادشاه معتقد به نظم طبقاتی / میراث سیاسی انوشیروان در تاریخ ایران چه بود؟

خسرو یکم معروف به خسرو انوشیروان یا انوشیروان دادگر فرزند قباد یکم و بیست‌و‌دومین شاهنشاه ساسانی بود که در ایران از او به نیکی یاد می‌شود و به نوعی نام او با عدالت و دادگری پیوند خورده است. کمتر پادشاهی چنین نامی را از خود به یادگار گذاشته است. رویداد۲۴ در گزارش چهره‌های خود، زندگی انوشیروان عادل را بررسی کرده و نشان داده قدرت پادشاه چگونه مناسبات را تعیین می‌کرده است. البته شاید خواندن این متن با آنچه تا کنون به عنوان بدیهیات و مسلمات پذیرفته‌ایم، کمی متفاوت باشد.

خشایارشا پادشاه جنگ‌طلب هخامنشی

خشایارشاه هخامنشی یکی از معروف‌ترین پادشاهان ایران بود که نامش بیشتر با جنگ یونان گره خورده است. اگرچه او آتن را به آتش کشید اما در نهایت از سپاه یونانیان شکست خورد؛ برخی تاریخ‌نویسان معتقدند پیروزی یونان به آغاز عصر طلایی فلسفه و دموکراسی در آتن منجر شد. رویداد۲۴ در گزارش چهره‌های تاریخی خود زندگی پرماجرا و البته خونین خشایارشاه را بررسی کرده تا نشان دهد دوران پادشاهی او چه تاثیری بر ایران گذاشت.
۱
آخرین اخبار