آرشیو
از تاريخ:
تا تاریخ:
تعداد نتايج:
1 صفحه

محاکمه و اعدام هویدا به روایت صادق خلخالی: گفت: حضرت خلخالی! خواهش می‌کنم به مدت دو ماه اعدام مرا به تاخیر بینداز

به مجرد ورود من به قصر، شور و هیجانی به وجود آمد و صدای پایکوبی‌ها در قصر پیچید، آن‌چنان که هویدا و همپالگی‌هایش شوکه شدند. آن‌ها متوجه شدند که به قول خودشان، خلخالی جلاد، به قصر برگشته است! / من به پاسداران گفتم: «هرکس که می‌خواهد از درِ زندان قصر و یا درِ دادگاه به داخل بیاید مانعی ندارد، ولی از بیرون رفتن آن‌ها جلوگیری نمایید.» / چهار یا پنج دستگاه تلفن وجود داشت که می‌شد توسط آن‌ها با خارج تماس برقرار کرد؛ اما من همه تلفن‌ها را قطع و گوشی‌ها را در یخچال گذاشته و درِ آن را قفل کردم تا کسی نتواند با خارج تماس بگیرد.

ماجرای دیدار فردین با سید احمد خمینی / احمد آقا گفت به کارتان ادامه دهید، اما امثال مخلملباف نگذاشتند

روایت خاطره‌ای از محمدعلی فردین: پدرم تعریف می‌کرد در همان زمان در پمپ بنزین شریعتی، حاج احمد آقا را دیده بود. گویا پدرم در حال پر کردن باک ماشین بود که چند نفر آمدند، گفتند که حاج آقا با شما کار دارد. پدرم گفت: کدام حاج آقا؟ گفتند: شما تشریف بیاورید...

از «دارسی» تا «کنسرسیوم»/ ملی شدن صنعت نفت ایران چگونه انجام شد؟

ملی شدن صنعت نفت ایران تاریخ بسیار پیچیده‌ای داشته است؛ زمان مظفرالدین شاه قرارداد دارسی منعقد شد و در دوره رضا شاه پهلوی این قرارداد منحل شد. مذاکرات نفتی در زمان محمدرضا شاه پهلوی و در دوره نخست وزیران مختلف انجام شده است و هر دوره با شکست و پیروزهایی همراه بوده است. در گزارش رویداد۲۴ تاریخچه آغاز مذاکرات تا پایان آن را بخوانید؛ تاریخچه‌ای که مهمترین دوران آن در زمان نخست وزیری دکتر محمد مصدق بوده است.

درخواست ایرانیان برای رهایی از بیماری‌های همه‌گیر چه بود؟ / برای‌مان پزشک و دارو بفرستید!

از ریاست محترم تقاضای طبیب و دوا داریم. شاید از توجه ریاست محترم، باقی‌مانده مریض‌ها که در شرف موت می‌باشند شفا یافته... مستدعی است که دکتر سیار با دوا اعزام و اقدام فوری درباره بیچارگان بفرمایید.

عفت موسوی چگونه اشرف دهقانی را از زندان فراری داد

عفت موسوی مادر همسر احمد زیدآبادی ظهر امروز بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت. موسوی یکی از عواملی بود که اشرف دهقان عضو چریکهای فدایی خلق را از زندان فراری داد. در گزارش زیر ماجرای این فرار تاریخی را بخوانید

معمای ترور شاه در نیمۀ بهمن ۱۳۲۷: دختر باغبان سفارت انگلیس یا سناریو‌های دیگر؟

امروز ۱۵ بهمن ۱۳۹۸، یادآور یکی از مهم‌ترین اتفاقات تاریخ معاصر است که قابلیت آن را دارد که دربارۀ آن فیلم‌های سینمایی مهیجی هم ساخته شود. چون تمام جذابیت‌های خبری و تاریخی و معمایی را داراست و پس از ۷۱ سال هنوز می‌توان دربارۀ آن گفت و نوشت و گمانه زنی کرد. این اتفاق، همانا ترور محمد رضا شاه پهلوی در هفتمین سال سلطنت او و در ۱۵ بهمن ۱۳۲۷ در مقابل دانشکدۀ حقوق دانشگاه تهران است.

بیوگرافی بزرگ علوی؛ داستان نویسی واقع گرا

سیزدهم بهمن ماه تولد بزرگ علوی نویسنده بزرگ و چپ‌گرای ایرانی است. علوی به همراه گروه ۵۳ نفر تقی ارانی در دوره رضا شاه بازداشت شد. کتاب‌های ۵۳ نفر و ورق‌های پاره‌های زندان برگرفته از دوران زندان علوی است.

شهرنو فاحشه خانه تهران چگونه در آتش سوخت؟ +تصاویر

حدود ساعت ۶ بعدازظهر چند تن از جوانان به در «قلعه» شهرنو حمله کردند و بعد جمعیت به تبعیت از آن‌ها به خیابان‌های داخل «قلعه» ریختند. در این هنگام با وسایلی که از قبل تهیه شده بود خانه‌ها و مغازه‌های داخل «قلعه» به آتش کشیده شد.

‌حسنعلی منصور چگونه ترور شد؟ +تصاویر

امام مخالف ترور منصور بود و فتاوا نداد، اما مؤتلفه که مصمم به این کار بود "حکم فتوای مجازات الهی حسنعلی منصور، عامل تصویب قانون ننگین کاپیتولاسیون" را از "آیت‌الله میلانی" گرفت.

قطب‌زاده پس از دستگیری چه اعترافی کرد؟

قطب‌زاده در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌خواستید مواد منفجره را به جماران ببرید، گفت: «صحبت از این شد که می‌شود مواد منفجره را برد. صحبت از این بود که توسط مصالح ساختمانی که به آنجا می‌رود [برده شود]این آقایی که یکی از این افسرهاست گفت: من متعهد می‌شوم که از طریق مصالح ساختمانی، مواد منفجره را به داخل منزل ببرم، ولی خود او هم بعد از مدتی اصولا به این نتیجه رسیده بود که فقط راهش کوبیدن از دور است و از نزدیک امکاناتش بسیار ضعیف است».