آرشیو

آیا دکتر مصدق دشمن اسلام و فردی لامذهب بود؟

تا سال‌های متمادی، دکتر محمد مصدق مهم‌ترین اپوزیسون حکومت پهلوی به حساب می‌آمد و محمدرضاشاه حضور مصدق را در عرصه‌ی قدرت بزرگترین خطر حکومت خود می‌دانست. با این وجود میزان ناسزاگویی و نفرتی که اسلام‌گرایان نسبت به دکتر مصدق ابراز کرده اند بسیار بیشتر از سران حکومت پهلوی بوده است. اما دلیل این دشمنی دیرپا چیست؟ در گزارش پیش‌رو علل نفرت و دشمنی اسلام‌گرایان با دکتر مصدق را تحلیل می‌کنیم.

تشکیل و قدرت‌گیری حزب جمهوری اسلامی

درجریان انقلاب ۵۷ گروه‌های متعددی علیه حکومت پهلوی مبارزه می‌کردند؛ از جبهه ملی و نهضت آزادی تا حزب توده و سازمان‌های چپ‌گرا. اما اغلب این گروه‌ها پس از پیروزی انقلاب از قدرت کنار زده شدند و حزب جمهوری اسلامی قدرت سیاسی را به دست گرفت.

چرا عزت‌الله سحابی، سیاست‌مداری نامدار، اما ناکام بود؟

عزت‌الله سحابی فعال ملی مذهبی بود که در دوره‌های مختلف عضو شورای انقلاب، رئیس ستاد بسیج اقتصادی کشور، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، نماینده مردم تهران در اولین مجلس خبرگان قانون اساسی و رئیس سازمان صنایع ملی ایران بوده است. سحابی در دولت مهدی بازرگان رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور بود و با انزوای مهندس بازرگان او سحابی نیز از میدان قدرت طرد شد.

ایده‌هایی که جهان را تغییر دادند: تک‌همسری چگونه به وجود آمد و چه تاثیری بر جوامع بشری گذاشت؟

ایده‌های زیادی هستند که ما آن را بدیهی می‌دانیم، اما زندگی مان را دگرگون کرده‌اند. ایده‌هایی که قبل از آن‌ها زندگی جور دیگری بود؛ جوری که حالا نمی‌توانیم تصورش را کنیم. مجله بریتانیایی «ویک» مجموعه گزارش‌هایی با عنوان «ایده‌هایی که زندگی ما را تغییر دادند» منتشر کرده است. رویداد۲۴ این ایده‌ها را به زبانی ساده برای شما روایت می‌کنیم. در این شماره خواهیم گفت که تک‌همسری چگونه جهان را تغییر داد.

ایده‌هایی که جهان را تغییر دادند؛ طلاق | چگونه طلاق از رسوایی اخلاقی به حق زنان تبدیل شد؟

ایده‌های زیادی هستند که ما آن را بدیهی می‌دانیم، اما زندگی مان را دگرگون کرده‌اند. ایده‌هایی که قبل از آن‌ها زندگی جور دیگری بود؛ جوری که حالا نمی‌توانیم تصورش را کنیم. مجله بریتانیایی «ویک» مجموعه گزارش‌هایی با عنوان «ایده‌هایی که زندگی ما را تغییر دادند» منتشر کرده است. رویداد۲۴ این ایده‌ها را به زبانی ساده برای شما روایت می‌کند. در این شماره خواهیم گفت که حق طلاق چگونه جهان را تغییر داد.

ایده‌هایی که جهان را تغییر دادند: مسیحیت | آیا دموکراسی و حقوق مدنی از دل مسیحیت بیرون آمده‌اند؟

ایده‌های زیادی هستند که ما آن را بدیهی می‌دانیم، اما زندگی مان را دگرگون کرده‌اند. ایده‌هایی که قبل از آن‌ها زندگی جور دیگری بود؛ جوری که حالا نمی‌توانیم تصورش را کنیم. مجله بریتانیایی «ویک» مجموعه گزارش‌هایی با عنوان «ایده‌هایی که زندگی ما را تغییر دادند» منتشر کرده است. رویداد۲۴ این ایده‌ها را به زبانی ساده برای شما روایت می‌کنیم. در این شماره خواهیم گفت که مسیحیت چگونه جهان را تغییر داد.

ایده‌هایی که جهان را تغییر داد | کنوانسیون ژنو چگونه جنایات جنگی را کاهش داد؟

ایده‌های زیادی هستند که ما آن را بدیهی می‌دانیم، اما زندگی مان را دگرگون کرده‌اند. ایده‌هایی که قبل از آن‌ها زندگی جور دیگری بود؛ جوری که حالا نمی‌توانیم تصورش را کنیم. مجله بریتانیایی «ویک» مجموعه گزارش‌هایی با عنوان «ایده‌هایی که زندگی ما را تغییر دادند» منتشر کرده است. رویداد۲۴ این ایده‌ها را به زبانی ساده برای شما روایت می‌کنیم. در این شماره خواهیم گفت که چگونه جامعه بین المللی، مفهوم «بشریت» را وارد جنگ کرد.

ایده‌هایی که جهان را تغییر دادند | هنر رمان یا چگونه یاد گرفتیم اسطوره‌ها را کنار بگذاریم و داستان‌هایی درباره آدم‌های معمولی بخوانیم

ایده‌های زیادی هستند که ما آن را بدیهی می‌دانیم اما آن‌ها زندگی ما را دگرگون کرده‌اند. قبل از آن زندگی جور دیگری بوده؛ جوری که حالا نمی‌توانیم تصورش کنیم. در مجله بریتانیایی «ویک» مجموعه‌ای با عنوان «ایده‌هایی که زندگی ما را تغییر دادند» منشر کرده که ما آنها را به زبانی ساده‌ برای شما روایت می‌کنیم.

ایده‌هایی که جهان را تغییر دادند | چگونه فهمیدیم زمین دور خورشید می‌چرخد؟

ایده‌های زیادی هستند که ما آن را بدیهی می‌دانیم اما آن‌ها زندگی ما را دگرگون کرده‌اند. قبل از آن زندگی جور دیگری بوده؛ جوری که حالا نمی‌توانیم تصورش کنیم. در مجموعه «ایده‌هایی که زندگی ما را تغییر دادند» این ایده‌ها را به زبان ساده‌ای برای شما روایت می‌کنیم.

حشاشین چه کسانی بودند؟ | آیا می‌توان این گروه را پدران تروریسم دانست؟

اسماعیلیه یکی از مهمترین فرق مذهب تشیع است و تاثیر فراوانی بر مناسبات سیاسی و عقاید دینی عالم اسلام داشته است. از میان چهره‌های مختلف اسماعیلیه، جنجالی‌ترین آنها حسن صباح و گروه پیروانش است که به حشاشین معروف شده اند و سرگذشت آنها در هاله‌ای از داستان‌های خیالی و غیر تاریخی پیچیده شده است. اما به راستی حشیشیان چه کسانی بودند؟ آیا می‌توان این گروه را پدران تروریسم دانست؟

موافقان و مخالفان همه‌پرسی جمهوری اسلامی چه می‌گفتند؟

کلمه جمهوری که از جمهوری پنجم فرانسه اخذ شده بود، فصل مشترک انقلابیون بود. چریک‌های فدایی و احزاب چپ‌گرا حکومت مطلوب خود را جمهوری شورایی و جمهوری خلق می‌خواندند و در طرف دیگر، جناح چپ جبهه ملی می‌گفت نام حکومت مطلوبش «جمهوری ایران» است و صفت «اسلامی» به استبداد خواهد انجامید. جبهه دموکرات کردستان «جمهوری خلق» را پیشنهاد داده بود و نهضت آزادی نیز حکومت مطلوب خود را «جمهوری دموکراتیک اسلامی» اعلام کرده بود. اما از میان تمام این گزینه‌ها، فقط حکومت جمهوری اسلامی باقی ماند.

صنعت نفت ایران چگونه ملی شد؟

ملی شدن صنعت نفت ایران تاریخ دور و درازی دارد و تاثیرات فراوانی بر مناسبات قدرت در ایران داشته است. در گزارش رویداد۲۴ تاریخچه آغاز مذاکرات تا پایان آن را بخوانید؛ تاریخچه‌ای که مهمترین دوران آن در زمان نخست وزیری دکتر محمد مصدق بوده است.

پاتریس لومومبا کیست؟

پاتریس لومومبا انقلابی اهل کنگو بود که پس از کودتای آمریکا و بلژیک، او را به رگبار بستند و پس از آن تکه تکه و در اسید ذوب کردند. این اقدام وحشیانه در سال ۱۹۶۱ توسط بلژیکی‌ها انجام شد. جرم لومومبا مقاومت علیه استعمار بلژیکی‌ها بود.

نقش ژنرال هایزر در انقلاب ایران چه بود؟

یکی از چهره‌های مرموز که در تاریخ ایران نقش بسیار پررنگی ایفا کرده، رابرت ارنست هایزر معروف به ژنرال هایزر است که تاثیر بسیار زیادی در جریان انقلاب ایران گذاشت. رویداد۲۴ در سلسله گزارش‌های تاریخی خود در این مطلب به سراغ نقش هایزر پرداخته و بررسی کرده سفر او به تهران، دقیقا سه روز قبل از خروج شاه از ایران با چه ماموریتی بوده است.

محمدرضا پهلوی چگونه از ایران خارج شد؟

روز‌های منتهی به خروج شاه از ایران و پیروزی انقلاب روز‌های خاصی بود و در حقیقت تاریخ ایران را رقم زد. رویداد۲۴ در این گزارش اتفاقات روزی که منجر به این اتفاق شد را روایت کرده است.

ضدانقلاب کیست و چگونه خشونت در وضعیت «انقلابی» توجیه می‌شود؟

واژه «ضدانقلاب» بارها از زبان افراد مختلف شنیده شده است و معمولا برای توصیف کسانی است که «نظم موجود» را بر هم زده‌اند، اما «ضدانقلاب» چه کسانی هستند و نخستین بار در تاریخ چگونه استفاده شد؟ رویداد۲۴ در این گزارش به سابقه تاریخی این عبارت که اول بار در انقلاب فرانسه استفاده شد و به مرور ابعاد گسترده‌تری یافت، پرداخته است.
پربازدید ها