آرشیو
از تاريخ:
تا تاریخ:
تعداد نتايج:

تاریخ انقلاب چین به رهبری مائو / دهقانان چگونه توانستند شهرها را تصرف کنند؟

یکی از مهمترین انقلاب‌های جهان در چین رخ داد که همچون انقلاب روسیه بر کشورهای بسیاری اثر گذاشت و در طول تاریخ سوژه تحقیق بسیاری اندیشمندان نیز بوده است؛ چه آنکه بر خلاف نظر کارل مارکس، دهقانان روستایی توانستند نبض انقلاب را به دست بگیرند. رویداد۲۴ در این گزارش تاریخ انقلاب چین را روایت کرده است.

میخائیل گورباچف سیاستمدار فروپاشی و بحران

نام میخائیل گورباچف با فروپاشی روسیه پیوند خورده است؛ او هر چه کرده باشد و هر خدمتی به مردم روسیه هم اگر کرده باشد، حقیقت این است که او در روسیه هیچ محبوبیتی ندارد و او رای مردم روسیه، کسی است که عظمت این کشور را از بین برده و آن را پاره‌پاره کرده است.

کارلوس شغال ؛ تروریست اجیرشده برای ترور محمدرضا شاه پهلوی

ایلیچ رامیرز سانچز معروف به «کارلوس شغال» از معروف‌ترین تروریست‌های جهان بود که برای انجام ترورهای خود به تمام گروه‌های مختلف پیوست و از همه آنها اخراج شد. اهمیت کارلوس در ایران این است که صادق خلخالی در مصاحبه‌ای اعلام کرد که او را برای ترور شاه استخدام کرده است.

تاریخ راه آهن ایران / بزرگترین پروژه تاریخ معاصر ایران که با مالیات مردم به سرانجام رسید

نخستین راه آهن سراسری ایران در دوره رضا شاه پهلوی افتتاح شد که خطوط راه آهن کنونی نیز بر پایه همان طراحی اولیه گسترش یافتند. در این گزارش تاریخ ساخت راه آهن مورد بررسی قرار گرفته است. جالب است بدانید دولت وقت ایران به جای استقراض یا تحویل کنترل پروژه به خارجی‌ها، از راه درآمد‌های مالیاتی این پروژه را به سرانجام رساند.

بودا که بود و چه گفت؟

یکی از اندیشه‌های پرطرفدار که در شرق حامیان زیادی دارد، بودیسم است. بسیاری فقط بودا را به ریاضت‌طلبی و در پی آن چیرگی بر درد و رنج می‌شناسند. اما آیا آیین بودیسم و آموزه‌های بودا فقط همین است؟ اگر چنین است چرا فلاسفه بزرگی در طول تاریخ به آن توجه کرده‌اند. برای پاسخ بهاین سوال با خوانش کارل یاسپرس فیلسوف برجسته آلمانی از بودا به ابعاد دیگری از آیین بودا پرداخته شده است.

مرگ تدریجی یک رویا/ باورهای انقلابی چگونه کمرنگ شد؟

در سال‌های ابتدایی انقلاب و آغاز جنگ، باور مردم آنقدر زیاد بود که زنان طلاهای خود را برای کمک به جبهه می‌فروختند و حتی دختران بودند که به سراغ ازدواج داوطلبانه با جانبازان می‌رفتند. نمادهای شهدا و رزمندگی در جامعه بسیار ارزش داشت، اما عجیب آنکه در دهه‌های بعد که شعارها یکی یکی رنگ می‌باخت، خود نهاد بنیاد شهید و امور ایثارگران منشاء یکی از فسادهای بزرگ در ایران شد!

اسکندر مقدونی چهره متضاد یک فیلسوف جنگ‌طلب

اسکندر مقدونی یکی از بزرگترین پادشاهان یونانی بود که در ایران بیشتر به خاطر حمله هخامنشیان و آتش زدن تخت جمشید شهرت دارد. او که در اروپا به الکساندر کبیر مشهور است، قصد داشت تمام جهان را به تصرف درآورد و پادشاهی واحدی ایجاد کند اما پیش از حمله به عربستان بر اثر تب، جان سپرد.

ریشه‌های سنتی در ادبیات و هنر روس/ جدال اسلاو‌ها و غرب‌گرایان چگونه تاریخ روسیه را رقم زد؟

رویداد۲۴ در گزارش تاریخی خود سنت‌های تاریخی روسیه و تاثیر آن بر سیاست کنونی این کشور را بررسی کرده است و نشان داده چگونه سنت خاک مقدس که همواره در تاریخ روس‌ها وجود داشته، در ادبیات و هنر نیز خود را نشان داده است. بر پایه همی سنت اسلاو‌ها همواره خاک خود را مقدس پنداشته‌اند و حتی انقلاب کمونیستی ۱۹۱۷ را به آلوده کردن این خاک تشبیه کرده‌اند؛ مثلا رمان پاسترناک با خاکسپاری مادر آغاز می‌شود و نشانگر «خاک‌سپاری روسیه مقدس» توسط بلشویک‌هاست. ولادیمیر پوتین بر پایه همان سنت‌ها از دست رفتن کریمه را اتفاقی ناگوار می‌داند.

مدرن‌سازی با گفتمان بازگشت به خاک مقدس/ ایده روسیه مقدس از کجا آمده است؟

ولادیمیر پوتین در یک سخنرانی گفته بود «بنابر واقعیات تاریخی، مردم روسیه و اکراین یک ملت واحد هستند.» برای کسانی که با تاریخ روسیه آشنا نیستند، این یک جمله معمولی است اما اگر تاریخ روسیه را دنبال کنید متوجه می‌شوید که در پس این جمله اتفاقات تاریخی چند صد ساله نهفته است که در حقیقت اختلافات دو سنت «غرب‌گرایان» و «اسلاوها» را نشان می‌دهد و نمود آن در ادبیات و هنر روسیه هم دیده می‌شود. رویداد۲۴ در این گزارش پیشینه روسیه بر اساس سنت‌های تاریخی آن را بررسی کرده است.

از تاریخ شکل‌گیری پیمان ناتو چه می‌دانید؟

از زمان شکل‌گیری پیمان ناتو تا کنون جنگ‌های زیادی توسط این پیمان نظامی رقم خورده است. اما پیمان ناتو چیست و برای چه تشکیل شد؟ رویداد۲۴ در این گزارش تاریخچه شکل گیری پیمان ناتو را بررسی کرده و مهمترین جنگ‌هایی که ناتو در آن بوده را نشان داده است. نکته عجیب اینکه در نیمی از این جنگ‌ها ناتو اساسا مجوز نداشته اما به بهانه نظم نوین جهانی بخشی از دنیا را به جمگ سوق داده است.

نقش روحانیون منبری و وعاظ در انقلاب ایران چه بود؟

در میان گروه‌های دخیل در انقلاب ایران در سال ۵۷، گروهی به نام روحانیون منبری یا وعاظ بودند که تصویری از انحطاط و زوال روزافزون دوره پهلوی را برای مخاطبان خود بازنمایی می‌کردند. بخش عمده مخاطبان آنها، بازاریان (مثل مخاطبان محمدتقی فلسفی) و حاشیه‌نشینان مهاجر شهری (مثل مخاطبان شیخ احمد کافی) بودند که از مناطق مختلف به شهر‌های بزرگ آمده بودند تا با کار‌های روزمزدی زندگی خود را تامین کنند. البته این دو گروه در آستانه انقلاب ذیل گفتار اسلام سیاسی آیت الله خمینی به یکدیگر پیوسته و علیه نظام پهلوی متحد شدند

تاریخ سیاسی جشنواره‌های فیلم در ایران و جهان/ سینما در خدمت ایدئولوژی

رویداد۲۴ در گزارش خود به مناسبت اختتامیه جشنواره فیم فجر، مهمترین جشنواره‌های جهانی فیلم و نگاه ایدئولوژیک آن در زمان افتتاح را بررسی کرده و نشان داده چگونه به مرور زمان دست سینماگران برای خلق آثار هنری باز گذاشته شده و هنر به تقید حاکمیت‌ها در نیامده است. با این حال این مسیر در جشنواره فیلم فجر معکوس بوده است و تعدد جوایز به کارگردانانی همچون حاتمی کیا نشان می‌هد تا چه اندازه نگاه ایدئولوژیک در آن وجود دارد.

سلطان جلال‌الدین خوارزمشاه آخرین پادشاه مقاوم

سلطان جلال‌الدین خوارزمشاه از پادشاهان ایران بود که از زمان ولیعهدی تا پایان مرگ در حال مقابله با حمله مغول بود. او آخرین فردی بود که در برابر مغول ایستادگی کرد و در تاریخ از او با نام آخرین مرد مقاوم یاد می‌شود. اگرچه جلال الدین برای بسط قدرتش و مقابله با مغول لشکرکشی‌های بسیاری به مناطقی که لازم نبود کرد، اما اتفاقات آن دوران و زمانه‌ای که او در آن می‌زیست باعث شد که از این پادشاه با نام نیک یاد شود؛ چنانچه حتی بعد از مرگش هر از چندگاهی کسی پیدا می‌شد و خود را به دروغ جلال‌الدین خوارزمشاه معرفی می‌کرد و صرف خبر پیدا شدن دوباره جلال‌الدین امید و شادی در میان مردم ایجاد می‌کرد.

تشکیل ارتش مدرن ملی و سربازگیری اجباری در ایران / ارتش رضاخانی چگونه تشکیل شد؟

اگرچه تلاش‌ها برای ایجاد یک ارتش مدرن ملی از دوره فتحعلیشاه و با تلاش عباس میرزا آغاز شد، اما اجرای آن به دوره رضا شاه پهلوی رسید. در این دوره نیروهای ارتش و سربازان کاملا ایرانی بودند و بر خلاف دوره‌های دیگر تاریخ ایران، این ارتش تشکیل شده از نیروهای مزدور و اجیر شده خارجی نبود. سیر تشکیل ارتش مدرن و سربازگیری اجباری در ایران را در گزارش رویداد۲۴ بخوانید.

جشن سده و مردمی که تلاش می‌کردند خورشید را گرم کنند!

جشن سده یکی از مهمترین اعیاد باستانی ایرانیان است که پس از اسلام نیز در عهد برخی سلاطین مرسوم بود. در ایران معاصر، زرتشتی‌ها این رسم را با شکوه تمام جشن می‌گیرند. پس از انقلاب نیز این جشن به دلیل گرایش‌های روزافزون به «ایدئولوژی ایرانشهری»، باشکوه‌تر از گذشته برگزار می‌شود. اما ریشه برگزاری این جشن از کجاست؟ گزارش رویداد24 درباره سابقه تاریخی جشن سده را در ادامه بخوانید.

تاریخ روابط ایران و روسیه از تزار تا استالین

تاریخ روابط ایران و روسیه تاریخ بسیار پر فراز و نشیبی بوده که البته برای ایرانیان یادآور خاطرات خوبی نیست؛ مگر در دوره رهبری لنین که تمام قرارد‌های استعماری روسیه به ایران لغو شد و بخشی از سرزمین‌های تصرف شده توسط روسیه نیز به ایران بازگردانده شد، اما در سایر دوره‌ها، چه دوران تزاری و چه دوران رهبری استالین، اتفاقاتی رخ داد که در خاطره مردم ایران چندان خوشایند نیست. رویداد۲۴ تاریخ رابطه ایران و روس را در این گزارش بررسی کرده است.

ایرج پزشکزاد طنزپردازی که به جنگ خرافات رفت

ایرج پزشکزاد نویسنده و طنزپرداز ایرانی بود که پس از انقلاب به پاریس مهارجرت کرد و فعالیت‌های سیاسی خود را با عضویت در نهضت مقاومت ملی و همراهی با شاپور بختیار ادامه داد اما این فعالیت‌ها چندان دوامی نداشت و او تا پایان عمر بیشتر اوقات خود را در انزوا به نوشتن اختصاص داد و گاهی هم سخنرانی می‌کرد. آنچه در اغلب مصاحبه‌هایش تکرار می‌شد، رنج دوری از وطن بود.

تاریخ دردناک روشنفکری در ایران / نویسندگانی که سرکوب یا کشته شدند

تاریخ روشنفکری در ایران در دوره مدرن که از قاجاریه به بعد شروع شد، تاریخ دردناکی بوده است. در هر دوره‌ای نویسندگان و روشنفکران به واسطه آن چیزی که مطابق با خوانش رسمی حاکمیت از موضوعات مختلف نبود، زیر فشار شدید و سرکوب قرار گرفته است و در مورادی حتی روشنفکران اعدام شدند یا به قتل رسیدند. رویداد۲۴ در این گزارش تاریخی سیر روشنفکری در ایران از دوران قاجاریه به بعد را بررسی کرده و فشار‌هایی که حاکمیت به نویسندگان وارد کرده را نشان داده است.

چنگیزخان مغول بلای خانمان‌سوز آسیا

چنگیز خان مغول بزرگترین پادشاه مغولستان بود که توانست تمام قبایل مغول و دیگر قبایل اطراف را متحد کند و بزرگترین امپراتوری دوره خود را تشکیل دهد؛ امپراتوری را که وسعت آن از چین تا روسیه را شامل می‌شد. او تمام آسیا را به تصرف خود در آورد. اروپاییان این اقبال را یافتند که پیش از لشگرکشی‌اش به اروپا جان سپرد، اگرنه همان اتفاقی که در آسیا رخ داده بود، آنجا هم رخ می‌داد. رویداد۲۴ در این گزارش زندگی پرماجرای تموچین معروف به چنگیز خان مغول را روایت کرده است.
آخرین اخبار
پربازدید ها