آرشیو
از تاريخ:
تا تاریخ:
تعداد نتايج:

نخستین مدرسه مدرن در ایران در تبریز

نخستین مدرن مدرن در ایران در تبریز به نام مموریال تاسیس شد که مبلغان مذهبی یا میسیونر‌ها وظیفه تدریس در آن را برعهده داشتند. بعد از انقلاب سال ۵۷ این مدارس به نام مدارس توحید تغییر نام داد.

دیدار رئیس مجلس ایران با هیتلر

رضاشاه پهلوی تصور می‌کرد هیتلر و ارتش آریایی فاتحان جدید جهان خواهند بود. همین امر باعث حمایت وی از نازی‌ها و در نهایت سقوط و تبعیدش شد. از سال‌ها قبل ایران به آلمان نزدیک شده بود و همین موضوع به پاشنه آشیل او در جنگ جهانی اول تبدیل شد.

گروگان‌گیری در المپیک مونیخ

گروه فلسطینی سپتامبر سیاه در جریان المپیک مونیخ در آلمان، ورزشکاران اسرائیلی را گروگان گرفتند و خواستار آزادی ۲۰۰ فلسطینی در بند در اسرائیل بودند. با این خواسته‌ها مخالفت شد و اتفاقات تلخی در آلمان رقم زده شد.

محاکمه معروف‌ترین شکنجه‌گران ساواک

بهمن نادری‌پور ملقب به «تهرانی» و فریدون توانگری مشهور به «آرش» دو تن از شکنجه‌گران معروف ساواک بودند که توسط چریک‌های فدایی خلق لو رفتند و بعد از انقلاب در زندان اوین دادگاهی و سپس تیرباران شدند.

تظاهرات حزب توده علیه استعمار آمریکا

یکی از بزرگترین اعتراضات سراسری در ایران در دهه ۳۰ توسط حزب توده انجام شد. این اعتراضات توسط شهربانی و لمپن‌ها به خشونت کشیده شد و تعدادی از معترضان به ضرب گلوله به قتل رسیدند.

قیام مردم ایرلند علیه سلطه بریتانیا

مردم ایرلند در سال ۱۹۱۶ علیه سلطه بریتانیا شورش کردند که با سرکوب شدید بریتانیا مواجهه شدند. تعداد بسیار زیادی از مبارزان اعدام شدند و تعدادی کثیری به زندان افتادند.

درگیری خیابانی حامیان بنی‌صدر و هواداران حزب جمهوری اسلامی

درگیری حامیان بنی صدر و هواداران حزب جمهوری اسلامی در ابتدای انقلاب اتفاق مهمی بود که سرنوشت سال‌های بعد حکومت تازه‌تاسیس انقلابی را نیز تحت الشعاع قرار داد. در پی این اتفاق بنی صدر برکنار شد و راه برای حضور روحانیون در امور اجرایی باز شد.

سفره نذری برای بازگشت آپولو ۱۳ به زمین

ایران از کشور‌هایی بود که فضانوردان آمریکایی به آن سفر کردند. رادیو و تلویزیون مدام اخبار برنامه‌های فضایی ایالات متحده را پوشش می‌داد تا جایی که خانمی در اقدامی عجیب برای سالم رسیدن فضانوردان آپولو ۱۳ سفره نذری پهن کرد.

اعتصاب سراسری کارکنان صنعت نفت ایران

در جریان انقلاب ایران در سال ۵۷ کارکنان صنعت نفت به جمع انقلابیون پیوستند و کار برای محمدرضا شاه پهلوی بسیار سخت شد، زیرا در زمستان بزرگترین مشکل برای مردم ایجاد شده بود. تصاویر تاریخی از اعتصابات کارکنان صنعت نفت را ببینید.
آخرین اخبار
پربازدید ها