آرشیو
از تاريخ:
تا تاریخ:
تعداد نتايج:

آنچه درباره اعدام‌های دهه ۶۰ باید بدانید

حسینعلی نیری حاکم وقت شرع در دهه ۶۰ پس از ۳۰ سال درباره اعدام‌های سال ۱۳۶۷ مصاحبه‌ای انجام داده و گفته نیاز به این حکم قاطع بود، زیرا در آن شرایط «وضعیت به گونه‌ای بود که اگر اعدام‌ها انجام نمی‌شد، نظام نمی‌ماند.»، اما چه اتفاقاتی رخ داد که به اعدام‌های دهه ۶۰ انجامید و اساسا ماجرای این اعدام‌ها چیست. رویداد ۲۴ در این گزارش با توجه به محدودیت‌ها موجود، شرحی از آنچه از سال ۶۰ تا ۶۷ رخ داد را روایت کرده است.

تیرباران منوچهر آزمون با حکم صادق خلخالی

منوچهر آزمون از مقامات بلندپایه در حکومت پهلوی بود که چند ماه مانده به انقلاب ۵۷ ایران برای آرام شدن فضا به همراه داریوش همایون و امیرعباس هویدا بازداشت شدند. همایون از زندان گریخت، اما آزمون و هویدا با حکم خلخالی کشته شدند.

قحطی نان در ایران و کارکرد جدید نیروهای نظامی

تفویض اقتصاد و سیاست مملکت به یک نهاد نظامی، به این دلیل رخ می‌دهد که مستبدان بر اساس پشتوانه مردمی حکومت نمی‌کنند و مدام در هراس از خطر سقوط خود هستند. بنابرین نیرویی نظامی را تجهیز می‌کنند و امتیاز‌های فراقانونی به آن می‌دهند که در واقع امر قدرت و موقعیت خود را بازتولید و تثبیت کنند.

ساخت باشکوه‌ترین متروی جهان در مسکو

در دوران تزاری کلیسای ارتدکس مخالف ساخت مترو در روسیه بود، زیرا آن‌ها معتقد بودند خاک روسیه مقدس است و نباید آن را حفاری کرد. با این حال پس از انقلاب روسیه و از بین رفتن قدرت کلیسا، مسیر توسعه در روسیه آغاز شد که یکی از مهمترین نماد‌های آن متروی مسکو است که بعد از حدود ۸۶ سال هنوز هم از جاذبه‌های مهم روسیه به شمار می‌رود.

جام قهرمانی آسیا در دستان پرویز قلیچ‌خانی

ورزش نیز همچون دیگر شئون زندگی در ایران عمدتا سیاسی بوده است. در این میان برخی چهره‌ها فعالیت سیاسی گسترده‌تری از سایرین داشتند؛ نمونه این ورزشکاران پرویز قلیچ خانی بود که به خاطر عضویت در گروه‌های کمونیستی بازداشت و مجبور به اعترافات اجباری شد.

بازدید محمدرضا شاه پهلوی و فرح از مرکز کودکان بی‌سرپرست

در دهه ۴۰ و ۵۰ در ایران با افزایش درآمد‌های نفتی، فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی زیادی در کشور انجام شد که بخشی از آن زیرمجموعه فرح پهلوی به عنوان بانوی اول کشور صورت می‌گرفت. اگرچه این نهاد‌های اقدامات زیادی انجام می‌دادند، اما یکی از مشکلات آن‌ها این بود که همگی نهاد‌های موازی با وزارتخانه‌ها بودند.

تاسیس جنبش عدم تعهد در رد سرمایه‌داری و کمونیسم

پیمان جنبش عدم تعهد در سال ۱۹۶۱ با ابتکار یوسیپ بروز تیتو رئیس جمهور یوگسلاوی و همراهی جمال عبدالناصر رئیس‌جمهور وقت مصر، جواهر لعل نهرو نخست‌وزیر هند و احمد سوکارنو نخستین رئیس‌جمهور اندونزی شکل گرفت.

جشن شکرگزاری به خاطر ترور نافرجام محمدرضا شاه پهلوی

محمدرضا شاه پهلوی یکبار در ۱۵ بهمن ۱۳۲۷ توسط ناصر فخرآرایی ترور شد و بار دیگر در ۲۱ فروردین ماه سال ۱۳۴۴ توسط رضا شمس‌آبادی. در جریان ترور اول، دستور لغو فعالیت‌های حزب توده و جریان‌های چپ صادر شد و در جریان ترور دوم، دستور فعالیت کنفدارسیون دانشجویان ایرانی.

آخرین سفر شاه به مشهد و تلاش برای اتحاد با روحانیون/ چرا روحانیت شیعه با محمدرضا شاه همراه نشد؟

محمدرضا شاه پهلوی یکبار در سال ۱۳۵۶ و بار دیگر در خرداد سال ۱۳۵۷ برای کسب حمایت روحانیون و با اهداف سیاسی و استراتژیک به مشهد رفت و خود را به عنوان نماد مقابله با ماتریالیسم و ماده‌گرایی در مقابل حفاظت از دین اسلام نشان داد. با این حال روحانیون شیعه به سمت آیت الله خمینی گرایش پیدا کردند. اما چه اتفاقی رخ داد که سخنان شاه در حمایت از مذهب اقبالی نیافت؟

نبرد فالکلند و خشم فروخورده آرژانتینی‌ها در «دست خدا»

در سال ۱۹۸۲ بر سر مالکیت جزایر فالکلند، بریتانیا لشکر خود را به آرژانتین فرستاد تا بتواند سلطه خود بر سرزمین‌های فرادریایی بریتانیا را حفظ کند. این نبرد ۷۴ روز طول کشید و با پیروزی بریتانیا پایان یافت. خشم فروخورده آرژانتینی‌ها در سال ۱۹۸۶ در گل معروف مارادونا به انگلستان خود را نشان داد. مردم آرژانتین آن گل را دست خدا نامیدند

اعلام تاسیس جمهوری مهاباد توسط قاضی محمد

در سال ۱۳۲۴ قاضی محمد جمهور خودمختار مهاباد را تاسیس کرد. عمر جمهوری قاضی محمد البته به یازده ماه بیشتر قد نداد و حکومت مرکزی با دستگیری او را در میدان اصلی شهر مهاباد اعدام کرد. قاضی محمد چهره‌ای دووجهی دارد، برای برخی کرد‌های ایران او نماد استقلال و مقابله با ستم علیه اقلیت کُرد است و برای برخی دیگر نماد جدایی طلبی.

شکل‌گیری واقعه آمل با الگوی مبارزه مسلحانه در جنگل

در سال ۱۳۶۰ گروهی مائوئیست که معتقد به مشی مسلحانه و مبارزه با جمهوری اسلامی بودند، به قصد تصرف آمل و شهر‌های دیگر، در جنگ‌های آمل موضع گرفتند تا پاسگاه‌های سپاه و بسیج را تصرف کنند و شهر به شهر پیش بروند. این ماجرا که توسط سربداران آمل آنجام شد، به واقعه آمل شهرت پیدا کرد؛ واقعه‌ای که به سرعت با آن مقابله شد و اعضا دستگیر و اعدام شدند.

سرنوشت همراهان امام در هواپیمای ایرفرانس چه شد؟

سرنوشت عجیب همراهان آیت الله خمینی در هواپیمای ایرفرانس از نکات خواندنی در تاریخ ایران است. تقریبا عمده آنها یا از حکومت کنار گذاشته شدند یا اعدام یا ترور شدند. رویداد‌۲۴ در این گزارش سرنوشت افرادی سوار بر هواپیمای پرواز پاریس تهران بودند را بررسی کرده است. این گزارش خواندنی را از دست ندهید.

شکست تلخ ایران در عملیات والفجر

عملیات والفجر که بعدها به عنوان عملیات والفجر مقدماتی شناخته شد از شکست‌های تلخ ایران در جنگ با عراق بود. ظاهرا نقشه عملیات کاملا لو رفته بود اما ایران اصرار داشت عملیات انجام شود.

تشکیل ارتش مدرن ملی و سربازگیری اجباری در ایران / ارتش رضاخانی چگونه تشکیل شد؟

اگرچه تلاش‌ها برای ایجاد یک ارتش مدرن ملی از دوره فتحعلیشاه و با تلاش عباس میرزا آغاز شد، اما اجرای آن به دوره رضا شاه پهلوی رسید. در این دوره نیروهای ارتش و سربازان کاملا ایرانی بودند و بر خلاف دوره‌های دیگر تاریخ ایران، این ارتش تشکیل شده از نیروهای مزدور و اجیر شده خارجی نبود. سیر تشکیل ارتش مدرن و سربازگیری اجباری در ایران را در گزارش رویداد۲۴ بخوانید.

تصویب قانون کشف حجاب و استفاده از کلاه برای زنان

قانون لغو حجاب که به کشف حجاب مشهور شد در دوره سلطنت رضا شاه پهلوی تصویب شد. از منظر شاه، زن و مرد باید شبیه فرنگی‌هایی که در اروپا دیده بود می‌شدند؛ اما حقوق اساسی و تحولات ساختاری اروپا در زمینه‌های مدنی ابدا مورد عنایت شاه نبود و او صرفا ظاهر قضیه را می‌دید.

ساخت شهرک اکباتان توسط رحمان گلزار شبستری

آغاز ساخت شهرک اکباتان تهران به پیمانکاری رحمان گلزار شبستری در سال ۱۳۴۵ در دولت امیرعباس هویدا انجام شد. در این دوره تقی سرلک شهردار تهران بود و برنامه ایران مدرن در پیش گرفته شده بود. ساخت شهرک اکباتان در سال‌های ابتدایی دهه ۵۰ با افزایش قیمت نفت سرعت بیشتری گرفت.

تشییع جنازه میلیونی غلامرضا تختی

غلامرضا تختی در ۱۷ دیماه سال ۴۶ در هتل آتلانتیک تهران خودکشی کرد. تشییع جنازه تختی یکی از باشکوه‌‎ترین مراسمی بود که توسط مردم برگزار شد و نشانگر علاقه آن‌ها به اسطوره‌ای بود که برایشان نماد مردمی‌بودن و دافع از مظلومان بود.
آخرین اخبار
پربازدید ها