صفحه نخست

سیاسی

جامعه و فرهنگ

اقتصادی

ورزشی

گوناگون

عکس

تاریخ

فیلم

صفحات داخلی

شنبه ۰۴ تير ۱۴۰۱ - 2022 June 25
کد خبر: ۲۵۴۹۳۰
تاریخ انتشار: ۱۳:۵۵ - ۲۸ اسفند ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۴۰ نظر

فرخ رو پارسا ؛ اولین وزیر زن در تاریخ ایران که اعدام شد

فرخ‌رو پارسا اولین مدیر کل زن در ایران، از اولین نمایندگان زن مجلس در ایران و اولین وزیر زن ایرانی در روز ۱۸ اردیبهشت ۱۳۵۹ در زندان اوین اعدام شد

رویداد۲۴  امیر بیابانگرد: تصویر ثبت شده در اردیبهشت ماه ۱۳۵۹ در جریان آخرین جلسه دادگاه فرخ‌رو پارسا که پس از آن اعدام شد. پارسا نخستین زن در تاریخ ایران است که به مقام وزارت رسید.

«هرکس که چیزی از تاریخ بداند، نیز می‌داند که تغییرات بزرگ اجتماعی بدون شورانگیزی زنان غیرممکن هستند.» نامه کارل مارکس به لودویگ کوگلمان

فرخ‌رو پارسا در روز ۱۳ اسفند ۱۳۰۱ در قم متولد شد. او فرزند فخرآفاق پارسا و فرخ‌دین پارسا بود. مادرش روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان در ایران و مدیر مسئول نشریه‌ی «جهان زنان» بود. او اولین زن روزنامه‌نگار ایرانی است که تبعید شد. مجله جهان زنان ابتدا در سال ۱۲۹۹ با هدف «تفهیم لزوم تعلیم و تعلم زنان» و «آشنا کردن آنان به حقوقشان» توسط فخرآفاق پارسا و همسرش فرخ‌دین پارسا در مشهد منتشر شد. این نشریه پس از پنج شماره در مهر ۱۳۰۰ توقیف شد. افرادی به مخالفت با محتوای آن پرداخته بودند و عده‌ای نیز به طرفداری از آنان به ماوای مدیران مجله حمله کردند.

در پی این حوادث فخرآفاق پارسا و همسرش به اراک تبعید شدند. سیدحسن مدرس در نامه‌ای به امیرخان امیراعلم پزشک و سیاستمدار که در آن زمان وزیر فرهنگ بود می‌نویسد: «شماره‌ی پنجم مجله جهان زنان را مطالعه کردم غیر از پنج الی شش ورق اول موضوع بحث امثال من نیست و الا عرض می‌کردم که آن‌ها هم چندان مفید نیست. اما چند ورق اول مجملات و مبهماتی است که از روی جهل و بی اطلاعی از حقوق مشروع و غیر مشروع زن‌های ملل دنیا اظهار شده. البته تصدیق خواهید فرمود که ارشاد از روی جهل غیر از فساد و ضلالت نتیجه ندارد. اگر نویسنده انکار دارد بفرمایید حاضر شده، خود شما هم تشریف داشته باشید تا واضح شود که صاحب این کلمات ابداً واقف از حقوق زن‌ها به قانون اسلام نیست تا بفهمد که حقوق آن‌ها و آسایش آن‌ها در قانون اسلام زاید بر آنچه خیال می‌کنند مراعات شده. بلی، عیش و عشرت و تمتع از او منحصر بیت شوهر است و با الجمله باید سعی کرد که حقوقی که در اسلام مقرر است مجری شود... در خاتمه عرض می‌کنم جاهل است گوینده و نویسنده این اوراق و قابلیت نوشتن و انتشار دادن این گونه مطالب را ندارد.»

البته فخرآفاق پارسا و همسرش توانستند با هماهنگی با مقامات دوران تبعیدشان را در قم بگذراند و از این رو بود که فرخ‌رو پارسا در آن شهر به دنیا آمد. پس از تولد فرخ‌رو پارسا، میرزا حسن خان مستوفی الممالک که نخست‌وزیر وقت بود، میانجی‌گری کرد و با رفع تبعید از فخر‌آفاق پارسا، آن‌ها توانستند به تهران بازگردند.

بیوگرافی فرخ رو پارسا

فرخ‌رو پارسا تحصیلات ابتدایی‌اش را در تهران سپری کرد و برای ادامه تحصیل در دوره متوسطه به دانشسرای مقدماتی رفت. او توانست دوره‌ی متوسطه را با کسب رتبه‌ی اول به پایان رسانده و به دانشسرای عالی راه یابد. او در سال ۱۳۲۱ دانشسرای عالی را با اخذ مدرک لیسانس در رشته علوم طبیعی به پایان رساند و به دانشگاه تهران راه یافت. فرخ‌رو پارسا پس از اخذ مدرک لیسانس به تدریس در دبیرستان‌های تهران پرداخت. او تحصیلات دانشگاهی‌اش را در رشته پزشکی ادامه داد و توانست در سال ۱۳۲۹ با اخذ درجه دکترا از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شود.

با وجود اینکه دانش‌آموخته پزشکی بود، طبابت را ادامه نداد و به کار فرهنگی پرداخت. به این ترتیب بود که در وزارت فرهنگ مشغول به کار شد. وی در سال ۱۳۳۳ به همراه چند نفر از همکارانش «انجمن بانوان فرهنگی» را برای دبیرستان‌های دخترانه تاسیس کرد و در سال ۱۳۳۵ به عنوان یکی از اعضای هیات رئیسه «شورای همکاری جمعیت‌های بانوان ایرانی» انتخاب شد.

فرخ‌رو پارسا نخستین مدیر کل زن در ایران بود. او در سال ۱۳۳۹ با آغاز به کار دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی کنونی) به عنوان مدیر کل دبیرخانه دانشگاه ملی ایران منصوب شد. انتصاب او که یک زن بود، اعتراضاتی را در محافل اداری، فرهنگی و سیاسی به راه انداخت، ولی مقامات دانشگاه توانستند از برکناری‌اش جلوگیری کنند. خانم پارسا در سال ۱۳۴۲ و در بیست و یکمین دوره مجلس شورای ملی به عنوان نماینده تهران به پارلمان راه یافت.

ساواک دل خوشی از فرخ‌رو پارسا نداشت. سازمان اطلاعات و امنیت کشور در اردیبهشت‌ماه ۱۳۴۴ گزارش می‌دهد: «خانم پارسا، چون در سال‌های قبل عضو باشگاه معلمان و باشگاه مهرگان بوده و با محمد درخشش و افراد این باشگاه که جزء مخالفان دولت و حزب ایران نوین می‌باشند مخالفتی ندارد همین بی‌طرف بودن مشارالیه موجب تقویت روحیه افراد وابسته به باشگاه مهرگان و باشگاه معلمان شده است.»

باشگاه مهرگان تشکل مستقل معلمان به ریاست محمد درخشش سیاستمدار فرهنگی، بود که اعتراضات و اعتصابات سراسری معلمان را پی‌ریزی می‌کرد.


بیشتر بخوانید: سید حسن مدرس؛ فقیه مخالف جمهوری


به گزارش رویداد۲۴ فرخ‌رو پارسا اولین زن در تاریخ ایران بود که توانست به مقام وزارت برسد. او در در کابینه دوم و سوم امیرعباس هویدا، وزیر آموزش و پرورش بود. او می‌گوید هویدا در تماسی تلفنی پیشنهاد وزارت را اینگونه مطرح کرد: «خانم، می‌خواهم مسئولیت بزرگی را به یک مادر بدهم. می‌خواهم آموزش و پرورش فرزندان این مملکت را به دست یک مادر بسپارم. می‌خواهم وزیر آموزش و پرورش ما بچه‌های مردم را، چون فرزندان خود بداند.»

از جمله اقدامات فرخ رو پارسا در ساختار آموزش کشور تشکیل شورا‌های منطقه‌ای، انحلال اداره بازرسی (خبرچینان ساواکی)، سرکشی اجباری مدیران از مناطق و آموزش عشایر بودند. او چندین تشکل را در دوران وزارتش ایجاد کرد از جمله سازمان زنان ایرانی، خانه زن، شورای ورزشی بانوان، و جمعیت زنان دانشگاهی ایران. او در دوره‌ای به ارزیابی گواهی‌های طلاب حوزه‌ها در آموزش و پرورش پایان داد. وی چادر را در مدارس منسوخ کرد و البته با تعیین لباس فرم، پوشیدن مینی‌ژوپ را نیز جایز ندانست!

آیت الله بهشتی و فرخ رو پارسا

در زمان وزارت پارسا، آیت‌الله بهشتی و حجت‌الاسلام باهنر و آیت الله برقعی در امر تهیه کتاب‌های درسی از مشاورین وزارت آموزش و پرورش بودند. همچنین مرکز اسلامی هامبورگ از وزارتخانه فرخ‌رو پارسا بودجه دریافت می‌کرد.

پارسا توضیح می‌دهد که «در آن زمان از کسانی امثال دکتر محمدجواد باهنر و آیت‌الله برقعی دعوت به عمل آمد که در تهیه و ترجمه دروس تعلیمات دینی و قرآن با این وزارتخانه همکاری به عمل آورند و کتاب‌های لازم را تهیه نمایند.»

حذف زبان عربی از کتاب‌های مدارس برای منتقدان پارسا بسیار سنگین بود و آن را «تصمیمات عناد‌آمیز علیه روحانیت» و «مخالفت» با اصل اسلام تفسیر کردند. همچنین حذف چادر از مدارس نیز با انتقاد سخت روحانیون همراه بود که در توضیح آن گفته «در مورد حجاب زنان گفتم که حجاب نباید مانع فعالیت‌های اجتماعی زنان گردد. در آن زمان دختران مدارس مذهبی در فعالیت‌های ورزشی اصلاً شرکت نمی‌کردند. من در تمام بخشنامه‌های خود زنان را به پوشیدن لباس‌های سنگین و با حجاب دعوت می‌کردم.»

اعدام فرخ رو پارسا

فرخ رو پارسا تا سال ۱۳۵۳ وزیر آموزش و پرورش ایران بود. پس از انقلاب و در روز ۲۸ بهمن ۱۳۵۸ دکتر پارسا و همسرش سپهبد احمد شیرین‌سخن دستگیر شدند. آیت‌الله خمینی به مناسبت نوروز ۱۳۵۹ فرمان عفو عمومی صادر می‌کند و ابوالحسن بنی‌صدر رئیس جمهور وقت را مامور جلوگیری از اعدام افراد بی‌گناه می‌کند. با این وجود بنی‌صدر یک روز قبل از اعدام خانم پارسا از حکم او مطلع می‌شود! بنی‌صدر تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا از اعدام دکتر پارسا جلوگیری کند، اما مجریان اعدام‌ها پاسخ او را نمی‌دهند حتی نامه بنی‌صدر به آیت‌الله قدوسی دادستان وقت نیز از اجرای حکم جلوگیری نمی‌کند.

در کیفرخواست فرخ رو پارسا آمده: «حیف و میل اموال بیت‌المال و ایجاد فساد در وزارت آموزش و پرورش و کمک به نشو و نمای فحشا در آموزش و پرورش و همکاری موثر با ساواک منحله در جهت سرکوبی و اخراج آزادیخواهان و فرهنگیان مبارز از وزارت فرهنگ جهت تحکیم رژیم منفور پهلوی و سخنرانی‌های موثر و مکرر نیز جهت تحکیم رژیم مزبور و شرکت در تصویب قوانین ضد مردمی و استفاده از مقام و موقعیت خود جهت نقض قوانین و وابسته نمودن آموزش و پرورش به فرهنگ استعماری امپریالیسم و روابط نزدیک با نصیری معدوم و روابط نامشروع با رئیس دفتر خود و ... و نظر به اینکه مشارالیه از فرقه‌ی بهایی و از تیره‌ی ازلی بوده و بدون جهت خود را مسلمان معرفی کرده و در حیله سخن را موجب اعتراض معترضین است و نظر به سایر دلایل موجود در پرونده محرز است متهمه مرتکب گناهانی شده است تقاضای رسیدگی و اشد مجازات متهمه و مصادره اموال وی را می‌نماید.»

سرانجام فرخ‌رو پارسا پس از ۹ جلسه دادگاه در بامداد ۱۸ اردیبهشت ۱۳۵۹ مصادف با روز زن جدید تقویم در زندان اوین اعدام شد. حکم او از این قرار بود: «فرخ‌رو پارسا وزیر اسبق آموزش و پرورش کابینه هویدا به جرم غارت بیت‌المال و ایجاد فساد و اشاعه فحشا در وزارت مذکور و همکاری با ساواک و اخراج فرهنگیان مبارز از آموزش و پرورش و شرکت در تصویب قوانین ضد مردمی و وابسته کردن آموزش و پرورش به فرهنگ استعماری امپریالیسم مفسد فی الارض تشخیص داده شد.»

منصوره پیرنیا در کتاب «خانم وزیر» در روایت دقایق پایانی زندگی پارسا نوشته و روایت دردناکی ثبت کرده است: «او را داخل گونی پیچیده و طناب‌پیچش کردند، به بالای دار کشیدند، اما طناب پاره شد. پارسا را پس از به هوش آوردن، بار دیگر به پای دار آوردند و این‌بار با سیم او را بستند و اعدامش کردند. او، اما انگار که این بار هم جان نداده بود. رد سه سوراخ در جسد یکی از تاثیرگذارترین زنان ایرانی، دردناک‌ترین لحظه‌های مرگ یک انسان را ثبت کرده است.»

فرخ‌رو پارسا در دفاع از خود گفته بود: «متأسفم از این که اتهاماتی به من وارد شده که دلیل و اساس محکمی ندارد و این عمل باعث تشتت افکار من شده است. در اتهامات وارد شده به من، حتی دین مرا مورد تردید قرار داده‌اند و من باید بگویم که مسلمان هستم و شیعه به دنیا آمده‌ام و ان‌شاءالله شیعه از دنیا خواهم رفت. راجع به غارت بیت‌المال که بزرگترین اتهام من است، باید بگویم من این مسئله را تکذیب می‌کنم، زیرا در تمام طول خدمت، من نه کار مالی و نه سر و کاری با حساب و دفتر داشتم. این‌ها که به من اتهامات دزدی چند میلیونی وارد کرده‌اند، باید بگویند این پول‌ها را من از چه طریقی و از کجا سرقت کرده‌ام؟!»

وصیت فرخ رو پارسا

فرخ رو پارسا او در وصیتنامه خود نوشته است: «وصیتی ندارم، زیرا که اموال زیادی ندارم و آنچه دارم مصادره شده است، به کسی بدهی ندارم و اگر از کسی طلب دارم خود داند که آن را به فرزندان من بدهد. می‌دانم و وجدانم راضی است که گناهانی که در کیفرخواست به من نسبت داده شده و مواردی که ذکر شده مرتکب نشده‌ام. جانماز مرا که تسبیح و حلقه و ساعت من نیز در آن است به همسرم بدهید که به دخترم بدهد. دادگاه بین زنان و مردان تفاوت زیادی می‌گذارد که امیدوارم آتیه برای زنان ایران بهتر از این باشد. پولی را که در زندان دارم بین زندانیان قسمت کنید.»

گفته شده غسال‌ها از شستن جنازه پارسا که به عنوان مفسد فی‌الارض اعدام شده بود، خودداری کردند و به‌ناچار زنان خانواده او پیکرش را شستند. پس از اعدام فرخ‌رو پارسا، فرزند پسرش درگذشت. فرخ رو پارسا در بهشت‌زهرای تهران به خاک سپرده شد.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴۰
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱۱
ناشناس
۱۶:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۱
به چه دلیلی چنین رفتار خصمانه ای با ایشان داشتند
به چه گناهی مفسد فی الارض شده؟
با این تندروی ها چی رو ثابت کردید؟
شما ها مزدور هستید
اسلام واقعی این گونه نیست
اسلام بر پایه عدل است نه کشتار
چون فقط گفته بودند حجاب نباید جلوی فعالیت های زنان را بگیرد مثل فعالیت ورزشی تیر یارانش کردید ؟؟؟!!!
پاسخ ها
ناشناس
۰۸:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
در تاریکی و جهل آگاهی گناهی نابخشودنی است و زن همین زن هست مجرمه تا چه برسه به اینکه وزیر بشه که واویلا ..........
احسان معتمدی
۱۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
فرخ خان میرپنج
ببین حسن روحانی و رفقایش
همتی را نماینده کرده اند تا دوباره قدرت را در دست داشته باشند و به ریش ملت ایران بخندند و مردم را فریب می‌دهند با نظرسنجی های دروغین البته افراد زود فریب میخورند چون ایمان ها قاطی شده و نمی‌دانند حق چیست و حق چگونه است و حق را چگونه باید بدست آورد
باید انسان با حق باشد یعنی با خدا
آن الله هو الحق المبین
آن زمان از حق دفاع میکند
مردم روحانی را انتخاب کردند و الان به او توهین میکنند و الان زمانیست که اشتباه نباید بکنند
ناشناس
۱۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۴
فقط اونجا که از روی تعهد برای کتاب تعلیمات دینی ازباهنر و بهشتی و برقعی استفاده میکند دلیل محکمی برای عفو او بود
پاسخ ها
سید
۱۳:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۴
من خودم کتاب تعلیمات دینی که شهید باهنر در زمان ایشان مولف آن بودند، داشتم. قبل انقلاب همه بی حجاب بودند. وضعیتی شبیه دبی الان. چادری هم زیاد بودند حتی از معلمان خانم و کسیکه چادر داشت بی احترامی نمیشد. کتاب خوانی ترویج میشد و داستانهای راستان شهید مطهری و کتابهای خوب برای بچه های خوب که تقدیر شده بود، محصول همان دوره است.
احسان معتمدی
۲۳:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
رویداد حالا که قرآن خورده ای عکس فرخ خان گراوند از ایل بزرگ را همینجا بگذاری بنده هم از روی بیکاری قسمتی از یک شعر سپیدم را می گویم آنرا چاپ کن تا این صفحه پر شود با تشکر از همه نظرات نویسان محترم که تا دلشان خواست توهین کردند

چون فرشته ای باش شاداب
و غمگین از نگاهت منم
پاسخ ها
ناشناس
۲۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۴
درد فرخ خان گراوند وشیر علی مردون زید پس چلت.
نادر
۱۶:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
خدا بیامرزدش
احسان معتمدی
۱۸:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
از رویداد التماس عاجزانه دارم دست از سر این فرخ خان بکشد و این متن را از سورس پاک کند الان موضوع روز این مطلب است که دولت آنچنان مردم ایران را نابود کرده که زندگی قشر متوسط و ضعیف کاملا نابود شده و اینکار را کردند این نادانان که به خیال خودشان مردم بریزند به وسط خیابان و بر ضد قرآن و اسلام شعار بدهند اما خدا مکر آنها را به خودشان برگرداند و مردم ما از آنها نتنفرند کافیست بگویی زیباکلام و عبدی و فریدون و خاتمی و کروبی و هاشمی دیگر یقین بدان رای نداری
لذا بخاطر خیانت‌های اینها این عکس را پاک کن نگذار اینقدر بیخودی وقت ما به مطلب چرند و پرند نوشتن در این سپری شود
پاسخ ها
ناشناس
۲۲:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۶
چقد بهت میدن کامنت مینوسی
احسان معتمدی
۱۹:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
رویداد هیچ مشتری نداری به جز من و آن ناشناس او مدام به من توهین میکند اگر مرا از نزدیک ببیند مرا در آغوش گرفته و دستم را می بوسد اینرا حدی میگویم قیافه من شبیه انخماهو خوابگذار اعظم فرعون است آنقدر ابهت و عظمت دارد که باور نکردنی است
احسان معتمدی
۱۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
ممنون رویداد هستن که نظرات افراد را چاپ میکند لطفا این عکس این زن را آنقدر بگذار که تفرقه ایجاد شود و مردم ایران بخاطر آن به هم فحش بدهند این ناشناس میگوید به قوم توهین کرده من اصل سلسله زاده لر هستم ساکن الشتر حقیقت را گفتم آیا حاضری عکس مرا یکسال در این صفحه آت بگذاری ابدا اینکار را نمیکنی یک قطعه شعر زیبا از خودم هم میگویم آنرا بگذار دلیل اینکه این زن مجرم را عکسش گذاشتی دلیل اصلی آن مرض است و دلیل دوم این است که الفتنه ارشد من القتل .سومین دلیل القا این مطلب که دوران اسلام امام خمینی تمام شده بابا بریم مشروب بخوریم و فحشا و فساد و آیفن و مازراتی
دلایلش را کاملا میدانم
اما بزودی شمشیر خدای متعال از دست مرد خدا از نیام خارج خواهد شد و تمام فاسدان منهدم خواهند گشت
و حکومت صالحان بر زمین شروع خواهد شد و البته رویداد اینها هیچ جایگاهی در بین مومنین ندارند
ناشناس
۰۸:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۷
میگویند که انسانها در توجیه جنایاتشان دو دلیل می آورند یکی اینکه دستور مافوق و بر اساس قانون بوده و دیگری بر اساس دستور خدا بوده . و هر دو دلیل باطل است و جالب است که همه مرتکبین جنایات از قدرت فکری کای برخوردار نیستند و فقط عقده های فراوان روانی دارند .
احسان معتمدی
۱۹:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
رویداد عکس این زن را ماهه است نگهداری کردی در صفحه اول خودت و بیخودی فکر مردم را آلوده می‌کنی این زن حسابش با خداست بجای عکس او عکس مرا بگذار چون این یک زن خوشگل بوده و من یک مرد لر
پاسخ ها
ناشناس
۲۱:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
چون این یک زن خوشگل بوده و من یک مرد لر
رویداد24 این مزخرفات این مرتیکه چیه چاپ میکنی.هر چرندی که نوشتن مگه باید تایید کنی.کوری ندیدی به یک قوم توهین کرده.حذفش کن
اعتراض
۱۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۳
به نشانه اعتراض باید فرزند قدوسی را اعدام کنند
پاسخ ها
احسان معتمدی
۲۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۷
بنده در قسمت اول نظرم با طنز گفتم که من به فرشتگان میگویم تمسخر نویسنده مردم وگرنه بنده یک انسان گناهکار روسیاهم که نمیدانم چکار کنم مطلب بعد من از اینترنت خواندم نوشته بود مطلب او فساد فی الارض بوده و دادگاه داشته یعنی یک فرد رای صادر کرده باید به آن قاضی گفت بنده اسمم مشخص است اما تو پنهان پس من به حقیقت نزدیک ترم تا شما که ناشناس زده ای
مطلب مهم بنده بی ارزشی جان انسانها نیست و شما متاسفانه برداشتی را که عشقت می کشد انجام میدهی
بنده میگویم کشورم عزیز و بزرگ است و باید برای عموم مردم از خوبی ها گفت مثلا آیا شماها میدانید در چند روز قبل از انقلاب به جرم دفاع و مبارزه خانه ما را منهدم کردند و ما بدبختی کشیدیم و آیا شما رفته آید در مناطق که ببینید رزمندگان اسلام چقدر بر وجب به وجب آنجا خون ریخته اند تا سرزمین مان حفظ شود چرا افرادی مدام طلبکار خدا و آسمان و زمین هستند مدام از نفرت پراکنی و سخنان بیخود حرف میزنند آیا چه خدمتی به کشورمان کرده اند این سل بی ری تی ها را ببینید پول ها مردم و کشور ما را بالا می کشند و توهین هم به مردم میکنند و با پولهای باد آورده میروند کانادا و اروپا به فساد و فحشا و عرق خوری و بعد استوری میگذارند که مملکت ما درب داغان است و آمریکا خوبه و واکسن فایزر و استرازانکا خوبه
که خود مردم اروپا مثل سگ از این دو واکسن می‌ترسند و تعداد زیادی پس از زدن واکسن به دنیای برزخ مهاجرت کردند چرا از رهبران دفاع نمیکنید که کشورمان امپراطوری گذشته خودش را احیا کند و بشویم ابرقدرت جهان چرا اینهمه جاسوس و دزد بین دولتی ها است چرا مردم انسانهای با ایمان را انتخاب نمی‌کنند چرا به افرادی رای میدهند که از آزادی جنسی دفاع میکنند انسان بی ایمان و نادرست رییس باشد بجز دزدی و خیانت و کثافتکاری چیزی بلد نیست از مطالب بنده شما چیزی متوجه نشدید
احسان معتمدی
۱۴:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۲
نظرات همه را خواندم
هیچکدام از ما پرونده این فرد را نخوانده ایم و اعترافات او را ندیده ایم در اسلام مطلب فساد فی الارض هست این بالاترین جرم است و نظر دادن افرادی که هیچگونه اطلاعات مذهبی و دینی ندارند در هر زمینه ای این یک آفت بزرگ است بر بالای سر قوه قضاییه و تمام آن مسئولین یک انسان عارف فقیه مرجع عاشق خدا و بزرگ مرد تاریخ بود و او امام خمینی بود که بجز خدا هیچ قدرتی را حتی مگسی هم حساب نمی‌کرد
برای شما هزاران نفر که در تظاهرات ها به شهادت رسیدند مهم نیست یا آیا آنها انسان نیستند و فقط این زن چون خوشگل هست نظر میدهید
برای شما هزاران میلیارد دلار و به همراه إشیا بسیار تاریخی و گرانقیمت که جز ثروت کشورمان بود توسط پهلوی مهم نیست
در نظر اول بنده طنزی به این نویسنده زدم که هرگز در مورد انسانهای ایثارگر و والا مطلبی نوشته نمی شود و در مورد افرادی که مقداری شبه وجود دارد مثل هویدا و یک سری افراد در جریان این تغییرات انقلابی کشته شدند و الان در نظر ما کمی جا دارد اینها شک ایجاد شده
که مطلبی بی جا است
انتظار عدالت از هر حکومتی بطور کامل مطلبی غلط و بیخود و دروغ است
شما خودتان را به جای مسئولین قرار دهید و فکر کنید خودتان رییس هستید مثلا رییس جمهور یا وزیر. یا هر مقام دیگری آیا شما هوای نفس ندارید آیا فقط برای رضای خدا کار میکنید آیا منفعت خود و خانواده و اقوام و رفقای خود را در نظر نمیگیرد
این فکر را بکنید بعد ببینید مسئولین ما از کره مریخ نیامده اند مثل من و تو هستند پس انتظار عدالت الهی غیر ممکن است برای ما زمانی عدالت اجرا خواهد شد که مسئولین هیچ هوای نفس نداشته باشند و بجز خدا و دستورات پیغمبر هیچ مطلبی در نظرشان نباشد و این فقط مخصوص حکومت امام زمان است
ولی همین حکومت ما بالاخره قانون آن کاملا اسلامی است و مجریان که ماییم نمی توانیم کار کنیم حقوق رییس جمهور و وزیر و مجلس و فرماندار باید با حقوق کارگر یکی باشد آنها با تصویب قانون حقوق ها و مزایای خود را زیاد و حقوق کارگر را حقیر میکنند
و فساد که در جامعه ماست از حرص و دزدی و احتکار و دروغ و حقه همه مسئولین و همه مردم است مگر نمی بینی چگونه به دروغ قیمتها را هم مردم افزایش میدهند هم دولت
خداوند قوه فکر به انسان داده انسان باید از این قوه استفاده کند و حق را از باطل بشناسد و پیرو حق باشد حتی اگر به ضررش باشد
پاسخ ها
ناشناس
۱۲:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۵
دفاعیات شما هم که اکثرا" متناقض و نامربوط است و اصلی ترین پاسخ شما از اینجا آغاز میشود که هیچ کدام از ما پرونده این متهم اعدام شده را نخوانده ایم و یا از دفاعیات او اطلاع نداریم، اما ناگهان خودتان او را مفسد فی الارض می پندارید و بلافاصله جای قاضی و مرجع تقلید و امام و اینها می نشینید!!!!و فرمان عفو عمومی بعد از انقلاب مردم را نادیده می گیرید و بالاتر از همه هم، در پاسخ قبلی تان حکم داده اید که اگر هم بطور غیر عادلانه مفسد فی الارض نبوده و بی جهت اعدام شده، فرشتگان و جبرئیل این اعدام او را بحساب برخی گناهانش بگذارند و به جایی خوب منتقلش کنند و غیره!! و اینها بدعتهای غلط و خطرناکی در دین می باشند!!!! چون که نعوذ بالله بجای خدا نشسته و براحتی قضاوت می کنید و عمر و حیات انسان را مثل هوا بی اهمیت می پندارید و واقف نیستید که اگر یک برگ درخت ارزش و احترامی بخاطر خلقتش در این کائنات دارد، پس آیا حیات انسانها که حق الناس است و صاحب اصلی آن خود شخص و خالق اوست، ارزشی ندارد؟؟! که خداهم فرموده از حق الناس و حق حیات نخواهد گذشت و خداوند خبیر و مالک گواه است که این افکار و قضاوت های بی مبالات برای انسانها و حیات مسالمت آمیز آنها در کنار همدیگر چه خطرات بزرگی می تواند در پی داشته باشد و اگر بعد از حدود ۱۴۰۰ سال در کشور ما انقلاب اسلامی شده که بسیاری از هزینه هایش و شهدایش هم از فرزندان همین ملت بوده اند ولی بعد از انقلاب، آن رافت و انسانیت اسلامی محمد ص) که قاتلترین مخالفان و دشمنانش را بخشید و نشان داد که رحمانیت و انسانیت اسلامی چگونه است، اما بجای آنکه آن رافت و انسانیت نشان داده شود و فرمان عفو عمومی برای همه به اجرا در بیاید و بعد از آن عدالت و پیشرفت و شایسته سالاری اسلامی پیاده سازی شود، ولی انتقام و کشتار خودسرانه و گاه خود خداپندار(!!) یک روال همیشگی می شود و در صورت انتقاد و اعتراض هم با پاسخهای نامربوط و غیر عقلانی مثل جاسوسی برای اجانب یا زن پرست بودن یا نبودن عدالت و شایسته سالاری تا زمان تشکیل حکومت جهانی امام زمان ع) فرافکنی می شود....

نهایتا" هموطن عزیز، حق الناس در همه چیز و بویژه حق حیات، همانطور که گفته شد حقی است غیرقابل اغماض و مخصوص خود انسان و خدای انسان و بعد از چند دهه هم، که تقریبا" همه چیز گفته شده و عملا" هم دیده شده و اگر امثال من هم در مورد این نوع مسائل تاسف بار بخاطر ملت و کشور از خود بعضا" دلسوزی و تمکین و مدارا نشان می دهیم بدانید که اکثر مردم دیگر حوصله چندانی بعد از حدود چهل سال ندارند که ببینند مقامات و دولتمردان چه توجیه دیگری برای نبود حداقل عدالت فردی و اجتماعی در جامعه و یا اصلاح اقتصاد بحران زده می آورند
میترا افشاری
۱۶:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۱
بهترین و بالاترین دین، "انسانیت" است که متاسفانه در ایران و در این چهل و دوسه سال فراموش شده است!
پاسخ ها
محمدمعصومی
۲۲:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۱
خانم میترا افشاری درست گفتی
انسانها بدون روح انسانیت
دیو دوپا هستند
روح معرفت و محبت
روح صداقت و عدالت
روح درستی و راستی
روح عشق و آزادگی
روح لطیف انسانیت است و
این روح معنوی در فطرت خوب
انسان تجلی می‌کند که همان
دین حق است
و هرکس این فطرت انسانیت را
پایمال کند دیگر روح ندارد
نادرستی و پلیدی
ستمگر و دیو دوپا بوده است
زیرا هر دوپایی آدم نباشد
تا حتی لایق حقوق بشر باشد
یا حق بشریت را بفهمد و یا
حق شناس باشد
انسانیت نبود اهل جهنم بود
انسانیت بود اهل جهنم نبود
قیامتی که فرداست
...............
گرگ زخمی

................
گرگ زخمی

بوده است
محمد ارفعی
۰۵:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۱
اندیشه های مارکس معیار تاریخ وجود تک تک انسان ها نیست که هر فردی را با نظریات او سنجید .توتالیتاریسم دقیقا یعنی سنجیدن زندگی افراد با تفکرات شخصی مثلا مارکس است که به او ایمان اورده اید.
زندگی هر شخصی یکتا است و اندیشه های "کارل مارکس " حق قضاوت در باره زندگی هیچ انسانی ندارد .
سرانجام این طرز تفکر سنجیدن ویژگی های یک انسان با اندیشه های مارکس یا هر متفکر دیگر ظهور استالین و مائو و پل پت است که با تمسک به پلیدی نظریات مارکس زندگی را بر میلیون ها انسان جهنم کردند چون "خصلت های ان انسان ها با انچه در ذهن کارل مارکس بود تفاوت داشت "
پاسخ ها
ناشناس
۱۸:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۱
نمیدانم آیا خود مساله اینقدر پیچیده است یا شما اصرار بر پیچیده ساختن آن دارید تا از این طریق اتهام توتالیتر و استالینیسم بزنید؟
آقای عزیز، ماجرا ساده است، نویسنده محترم این متن در معرفی خانم فرخ‌رو پارسا جمله‌ای مشهور از مارکس آورده، هرکس کمترین اطلاعی از بحث‌های تاریخی مارکس داشته باشد می‌داند که این جمله که درواقع عصاره‌ی آن مباحث است با صد من سریش به یک خانم وزیر نمیچسبد، حال میخواهد آن وزیر زن وزیر ایران باشد یا هندوستان یا انگلستان.
اتفاقاً نقد این بود که دست از این رسم مبتذل بردارید که جمله‌یی از یک متفکر را بدون آگاهی از متن اندیشه او زینت متن‌های خود میسازید. من نبودم که اندیشه مارکس را سنجش این خانم وزیر قرار دادم، نویسنده دوخت و دوز ناشیانه و مبتذلی کرده است. شما یا در خواندن دقت لازم را ندارید یا مثل استالین علاقه به نیت‌خوانی و برچسب‌زدن دارید. از قضا کل حرف این بود که با اندیشه مارکس کسی به سراغ مقامی چون مقام خانم پارسا نمی‌رود.
احسان معتمدی
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۳۰
در پاسخ نوشته بنده محمد معصومی دلایلی آورده که جان از خداست و آن را میگیرد بله اما قتل خوب قتل است
و همه اینها از خداست خداست ماهیت این دنیا را اینطوری درست کرده و همه آنها باز از خداست
اما در مورد این زن یک فقیه فاضل ایشان بوده من کاملا خبر ندارم ولی جرم او افتاد فی الارض بوده کودکان و نوجوانان مدارس را به فحشا سوق داده اند گناهش فردی نیست که به کسی مربوط نباشد بلکه جامعه را طبق فرهنگ آمریکا بسوی برنامه های آنها می‌برده و اعدام او از روی باد معده نبود
نویسنده این خبر به نرمی و آرامی قصد شبه افکنی و توهین به امام خمینی و آرمانهای اسلام و قرآن دارد و در خط آمریکا و انگلیس می نویسد شاید هم پول از آنها برایشان میفرستد
وقتی انسان حق و باطل را بشناسد پیروان حق و باطل را هم می شناسد و هرگز فریب ها و دروغگو ها و دزدان نمی توانند آن فرد را فریب دهند
پاسخ ها
محمدمعصومی
۱۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۱
حکم مرگ و عدالت با هم است
با عدالت درست است
بدون عدالت ظلم است
و عدالت حرف خداست
...............
مهدی
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۹
دستور اسلام را اجرا کردند و باز هم می‌کنند .و جوابگو به احدی هم نيستند حتی خدا.
محمد ارفعی
۰۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۹
تفکرات جنایتکارانه استالینی را به مارکس نسبت ندهید . استالین صدها هزار تن را بنام مارکس کشت . البته پلیدی هایی در نظرات مارکس بود که به تمامیت خواهان روسی همچون برادران دوقلوی شان در المان هیتلری مجوز کشتار مردم را داد اما مارکس هوادار بدار کشیدن یک زن بدلیل زن بودن و وزیر بودن او در یک حکومت سلطنتی نبود
پاسخ ها
ناشناس
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۹
جناب ارفعی، نمونه کامل جزم‌اندیشی و قضاوت استالینی کامنت حضرتعالی است. کسی نگفت این خانم به دلیل داشتن مقام در نظام سلطنتی باید به دار کشیده میشد. نخیر، به هیچ وجه نباید به دار کشیده میشد، چون جنایت و جنحه‌ای از او سر نزده بود.
منظور چیز دیگری است که البته شما با جزم‌اندیشی‌تان هرگز درنمی‌یابید. حرف این بود که مصداق آن بحث مارکس درباره تاریخ جهان هرگز نمی‌تواند یک خانمی با این پایگاه و مقام سیاسی-اجتماعی باشد.
ناشناس
۰۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۹
برید بابا...یه مشت چپ و ضدانقلاب جمع شدین تو صفحه تاریخ رویدا ۲۴...کی بیان بندازنتون تو اوین گونی پیچتون کنن...آااااااای بخندم
پاسخ ها
میترا
۰۴:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۱
اگه چپی هایی از قبیل حزب توده و فداییان خلق و پیکار و... در کنار مجاهدین خلق و فداییان اسلام انقلاب 57 رو به دستور بلوک شرق و غرب راه نمینداختن؛ تو الآن اینجا بلبل زبونی نمی کردی
من
۱۲:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۱
احمقایی مثل تواین کارارومکنن که اسم همه بدمیشه
ناشناس
۲۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۸
بدون شک تصویر و خصلت‌هایی که از زن در ذهن کارل مارکس بوده کمترین شباهتی با این بانوی سلطنتی طراز اول ندارد.

همین‌طور که نمی‌شود جمله‌ای را از یک متفکر برید و به جایی دلخواهانه دوخت. این قسم دوخت و دوزهای روشنفکرانه فقط نشانه ابتذال و بی‌فرهنگی زمانه است.
احسان معتمدی
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۸
هزاران نفر انسان مبارز ایرانی هم در خیابانهای ایران بدست حکومت شاه مردند ‌و کشاورز کارگر مغازه دار بودن و بچه داشتند و مومن بودند و نماز می‌خواندند و تسبیح هم داشتند زندگی آنها را هم بنویس زمانیکه که خود خدا دارد زلزله درست میکند و در یک شب مثلا بن چهل هزار نفر می‌میرند آیا این ظلم است خداوند ابدا ظلم نمیکند اما در سیل یک انقلاب ممکن است افرادی در این گیر و دار که با بشو است و چهار چوب نیست حکومت نیست هر کی به هر کی هست ممکن است به یکی کنی بیشتر ظلم شود البته با شناختی که ما داریم در حکومت قبل تا زنی خوب خدمت از هر جهت که بتواند بکند نمی‌کرد به او مقامی نمی‌دادند البته خدا میداند اگر ظلمی به او شده ایرادی ندارد دنیا بی ارزش است و بالاخره انسان میمیرد و به آخرت میرود بنده خدمت حضرت جبرییل و فرشتگان خاضعانه عرض میکنم اگر این زن که وزیر بوده مومن و نماز میخوانده و درستکار بوده و در این انقلاب او را به ظلم اعدام کرده اند همین اعدام او را عذاب گناهانش قرار بدهید و او را به جای بهتری منتقل کنید کمی سرسبزی و درخت و آب داشته باشد
لذا نویسنده این متن خیالش راحت باشد جای هیچ نگرانی نیست و راحت بخواب
پاسخ ها
محمدمعصومی
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۹
جان انسان از خداست
بنابراین جان گرفتن حق خداست
و اما
وای بحال کسیکه بناحق
جان انسان‌ها را با قتل
از آنان می‌گیرد
زیرا حق حیات انسان
حرف خداست و
پایمال کردن کلام خدا
حماقت بوده است
................. گرگ زخمی
ناشناس
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۳۰
این عقل و خرد از شما که چون هیچ کس بی گناه و معصوم نیست[غیر از ۱۴ معصوم ع]، پس اگر کشته می شوند، بحساب بعضی گناههای آنها بگذاریم، دامن همه را و همچنین خود شمارا هم می گیرد!!!! و همین تفکرات افراطی هست که در کشورهای اسلامی هر مسلمان افراطی دیگری را گناهکار می داند و می کشد و توجیه هم می کند که عذاب گناهانش بوده است!! و برای همین هم به عوض تداوم آرامش و پیشرفت کشورهای اسلامی معمولا" در درگیری و خشونت و خونریزی هستند !!
بعبارت دیگر شما خودتان مگر جزو معصومین و دارنده علم غیب می باشی که کسی را که خالق مالک آفریده ولی بناحق و زودتر از زمان حیاتش کشته می شود، حکم بدهی که حقش بوده و در صورت ادامه حیاتش از گناهانش برنمی گشته و یا بعدا" انسانی روبه راه و درست و حسابی نمی شده؟؟! که انسانهای زیادی هم در زمانهای بعدی عمرشان از گناهی که داشته اند برگشته اند[ که خدا برای هرلحظه امکان توبه قرار داده] و چه بسیار انسانهایی که بعدا"فرصت و امکان کارهای بزرگتری را برای خدمت به خلائق بدست آورده اند و دریغ و درد که این فرصت و امکان ها از خیلی ها گرفته شده است و یا گرفته می شود
محمدمعصومی
۱۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۱
هرکس اهل ظلم و ستم بود
اهل جهنم بود
هرکس اهل ظلم و ستم نبود
اهل جهنم نبود
کشتن انسانها بدون دلیل درست
بی عدالتی بوده و ستمگر
اهل جهنم است
قیامت نزدیک میشود
................................
گرگ زخمی یک نفر است
و راه و روش خود را دارد
ناشناس
۱۵:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۸
جناب آقای معتمدی.شما غلط میکنید که بخواهید با حضرت جبرییل و فرشتگان هم کلام باشید. مردک مگر آنها از شما دستور میگیرند. شما و امثال شما مغز ... خورده ها انسان را همچون حیوانی وحشی شکنجه و اعدام میکنید بعد میخواهید سفارش هم به خدا و فرشتگانش داشته باشید. ببند اون دهان کثیفت را
ناشناس
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۸
شوربختانه گروههای افراطی خودسری که از آنزمان وجود داشته اند و به حکم رهبر و رئیس جمهور ملاحظاتی نمی کردند، تا به الان هم تداوم دارد که وضعیت داخلی و منطقه هم اینطور بلبشو شده است.
پاسخ ها
محمدمعصومی
۰۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۹
انسانها دو گروه هستند
مرام خوب و مرام بد
و این ربطی به اسم ندارد
ازین نظر اسم بهایی یا شیعه
باشد تفاوتی ندارد
...............................
گرگ زخمی اگر جانباز حق
محمدمعصومی
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۹
دین حق دین خداست
غیر از این هر مذهبی باطل است
دانا بود هرکس صادقانه
تسلیم خدا بود
گرگ زخمی اگر جانباز حق
نظرات شما
نام:
ایمیل:
نظر: