آرشیو
از تاريخ:
تا تاریخ:
تعداد نتايج:

تصاویر تاریخی نیویورک/ عکس‌های دیده نشده از آمریکا

محله‌های معروف نیویورک در حدود صد سال پیش و عکس‌های قدیمی منهتن، عکس‌های تاریخی سنترال پارک، تصاویر مردم شهر در آن زمان و عکس‌های رنگی شده‌ای که از دل گذشته این کلانشهر آمریکا بیرون آمده اند دیدی تازه از سبک زندگی مردم نیویورک به ما می‌دهند.

گاندی به روایت تصویر

۱۵۰ سال پیش در چنین روزی گاندی متولد شد. او توانست از ۱۸۹۴ میلادی رهبری جنبش استقلال هند از استعمار انگلیس را به دست بگیرد و با شیوه خاص مبارزه‌اش، زندگی تازه‌ای به هندیان ببخشد. گاندی با لباس ساده و رفتار حکیمانه خود توجه عموم هندیان را به خود جلب کرد.

عکس تاریخی/ عکسی کمتر دیده شده از احمدشاه قاجار در جریان قرارداد ۱۹۱۹

عکسی از احمدشاه قاجار در جریان قرارداد ۱۹۱۹ را می‌بینید. قرارداد ۱۹۱۹ قراردادی است که در ۱۹۱۹ میلادی (۱۲۹۸ خورشیدی) میان دولت بریتانیا با دولت وقت ایران پس از هفت ماه مذاکره پنهانی با وثوق الدوله و با پرداخت ۴۰۰ هزار تومان رشوه بسته شد. بر اساس این قرارداد تمامی امور کشوری و لشکری ایران زیر نظر مستشاران انگلیسی و با مجوز آنان صورت می‌گرفت. بر اثر مخالفت‌های داخلی و خارجی و مغایرت آن با قانون اساسی مشروطه، این قرارداد هرگز به اجرا درنیامد.

تصاویر/ عملیات نی نواز هاملین

با احتمال شروع جنگ آلمان نازی علیه بریتانیا در هر لحظه و ترس از اینکه بمباران شهر‌های این کشور توسط آلمان کشته‌های زیادی بر جای بگذارد، نقشه‌ای برای تخلیه ۱.۵ میلیون مادر و کودک از شهر‌های بزرگ این کشور ارائه شد. طی ۳ روز از ۱ سپتامبر سال ۱۹۳۹ – زمانیکه هیتلر به لهستان حمله کرد و پیش از آنکه بریتانیا جنگ علیه آلمان نازی را اعلام کند – ۱.۵ میلیون کودک و مادر با نوزادان شیرخوار و سایر افراد آسیب‌پذیر از مناطقی که در تیر‌رس نیروی هوایی آلمان بود تخلیه شدند.

تصاویر اشغال ایران در جنگ جهانی دوم

گرچه یک روز پس از آغاز جنگ جهانی دوم، ایران طی اعلامیه‌ای بی طرفی خود را در این نبرد اعلام کرد و به اتباع خارجی نیز اخطار داد از هرگونه بروز احساسات منافی با بی طرفی ایران بپرهیزند، اما این امر نیز نتوانست مانع از سرایت آتش جنگ به خاک ایران شود.

فتوگرافی با ادا‌های فرنگی برای شاه همایونی

جذابیت این پیشرفته‌ترین تکنولوژی دوره‌ی ناصری آنچنان شاه را اغوا کرد که او در طی نزدیک به نیم سده سلطنت خود بیش از صد‌ها عکس از موضوعات مورد علاقه‌ی خود، مردم و حتی خصوصی‌ترین حریم‌های دربار را به ثبت رساندو برای امور فنی ظهور، چاپ و نگهداری این عکس‌های گرانقیمت، چندین اتاق ویژه را در کاخ گلستان به عکاسخانه‌ی مبارکه‌ی همایونی اختصاص داد.

آثار آپارتاید بر چهره آفریقای جنوبی

در گزارش زیر عکس های تاریخی از رژیم آپارتاید به نمایش گذاشته شده است. رژیمی که طی چندین سال با قوانین تفکیک نژادی، جنایت منحصر به فردی علیه رنگین پوستان اعمال کرده بود.

بزرگترین نبرد آبی و خاکی تاریخ

آن روز نزدیک به ۱۶۰۰۰۰ سرباز از کانال مانش عبور کرده و خود را به فرانسه رساندند؛ از این تعداد حداقل ۴۹۰۰ نفر کشته و بیش از هزاران نفر زخمی یا مفقود شدند.

اعدام عوامل ترور آبراهام لینکلن

دوازده روز پس از آنکه در آوریل ۱۸۶۵ آبراهام لینکلن رئیس جمهور امریکا مورد سوء قصد قرارگرفت عامل اصلی ترور در شمال ویرجینیا هدف گلوله سربازان قرار گرفت و کشته شد و چهار نفر از هشت نفری که با او همکاری کرده بودند نیز شناسایی و به دار آویخته شدند؛ عکس‌های صحنه مجازات این چهار تن از مهمترین اسناد مصور تاریخ معاصر امریکا به شمار می‌رود.

تصاویر منحصر به فردی از جنگ ویتنام

جنگ ویتنام با بهانه آزادسازی این کشور از دست کمونیسم از سوی آمریکا بر مردم ویتنام تحمیل شد، ولی در عمل تنها قتل و شکنجه و تجاوز بر زنان ویتنامی ارمغان آمریکایی‌ها برای این کشور بود.

هزینه‌های انسانی رکود بزرگ ۱۹۲۹ آمریکا

تصاویر زیر مربوط به کمپ پی پیکر است. پی پیکر‌ها کارگران مهاجر در رکود بزرگ اقتصادی جهانند. این بحران بزرگ از سال ۱۹۲۹ شروع پیدا کرد و در اوایل دهه ۴۰ میلادی پایان گرفت.