آرشیو
از تاريخ:
تا تاریخ:
تعداد نتايج:
1 صفحه

تصاویری از جشن دوشنبه پاک

دوشنبه پاک که با نام دوشنبه خالص، دوشنبه خاکستر، دوشنبه چله روزه و یا دوشنبه سبز نیز شناخته می‌شود، نخستین روز از ایام روزه‌داری چهل روزه در کلیسای ارتدوکس شرقی و کاتولیک شرقی است. تاریخ این مناسبت متغیر بوده در آغاز هفت هفته پیش از یکشنبه عید پاک کلیسای ارتدوکس واقع می‌شود. نام معروف این روز یعنی دوشنبه پاک به ترک رفتارهای گناه‌آلود اشاره دارد. این روز گاهی دوشنبه خاکستر نامیده می‌شود، چرا که گروه کوچکی از کلیساهای غربی از خاکستر استفاده می‌کنند. مراسم عبادی دوشنبه پاک و بنابراین خود ایام چله روزه در یکشنبه شب قبل و با عمل عبادی ویژه‌ای به نام عبادت آمرزش شامگاهی آغاز می‌شود که با مراسم گذشت و آمرزش دوجانبه به اوج خود می‌رسد. در این مراسم تمامی افراد حاضر در برابر دیگری تعظیم نموده طلب بخشش می‌کنند. آخرین روز از فصل کارناوال می‌باشد و یک سنت قدیمی، دیرینه و رنگارنگ به نام جنگ آرد در روز 27 فوریه (9 اسفند) جشن گرفته می شود. دوشنبه پاک شروع 40 روز، روزه داری (آنها نیز ماه انابت، روزه رسولان، روزه معراج مریم به آسمان، روزه ویژه میلاد مسیح و چند تا روزه یک روزه دارند بعلاوه تمامی روزهای چهارشنبه و جمعه که در این دوران از خوردن گوشت، لبنیات، تخم مرغ و ماهی پرهیز می کنند.) مخصوص فرقه ارتودکس است. در تصاویر روز عکس‌های دوشنبه پاک سال 2004 میلادی را ببینید.

سونامی ایدز در آفریقای ۱۹۹۷

روز جهانی بهداشت (انگلیسی: World Health Day) سالروزی مقارن هفتم آوریل (۱۸ فروردین) است که تحت حمایت سازمان بهداشت جهانی قرار دارد و همه ساله در این روز تحت نظارت مجمع بهداشت جهانی و دیگر سازمان‌های مرتبط جشن گرفته می‌شود. در سال ۱۹۴۸، سازمان بهداشت جهانی اولین مجمع جهانی بهداشت را برگزار کرد، مجمع تصمیم گرفت که از سال ۱۹۵۰ به بعد، هفتم آوریل هر سال به عنوان روز جهانی بهداشت نامگذاری و تعیین شود. روز جهانی بهداشت همراه با روز جهانی سل، هفته جهانی ایمن‌سازی، روز جهانی مالاریا، روز جهانی علیه توتون و تنباکو، روز جهانی ایدز، روز جهانی اهدای خون، و روز جهانی هپاتیت، یکی از هشت کمپین رسمی سازمان بهداشت جهانی WHO است. مجمع جهانی بهداشت سال ۲۰۲۰ را به عنوان سال جهانی پرستار و ماما تعیین کرده است. همچنین شعار روز جهانی بهداشت در سال ۲۰۲۰ را به پشتیبانی از این گروه اختصاص داده است و عنوان شعار سال را "Support Nurses and Midwives" یا "پشتیبان و قدردان تلاش‌های پرستاران و ماما‌ها باشیم" تعیین کرده است.. بر طبق سازمان بهداشت جهانی، حدود ۳۰ میلیون نفر از مردم به بیماری ایدز مبتلا شده‌اند که نزدیک به دو سوم آن‌ها آفریقایی هستند و در صحرای بزرگ آفریقا زندگی می‌کنند. در تصاویر روز عکس‌هایی از آفریقایی‌های مبتلا به ویروس ایدز را که مربوط به ۱ ژانویه ۱۹۹۷ می‌باشد را ببینید.

تصاویر دلخراش زمین‌لرزه ارمنستان

زمین‌لرزه ۱۹۸۸ ارمنستان که با عنوان زمین‌لرزه اسپیتاک نیز شناخته می‌شود در ساعت ۱۱:۴۱ دقیقه روز ۷ دسامبر به بزرگی ۶.۸ ریشتر در مناطق شمالی ارمنستان به وقوع پیوست. این زلزله پس لرزه‌های زیادی را به دنبال داشت و بیش از ۲۵۰۰۰ نفر جان خود را از دست دادند و صد‌ها هزار خانه ویران شد. دیوید تورنلی عکاس خبری آمریکایی لحظات غم‌انگیز یک مرد داغدیده ارمنی به نام بوریس آبگارزیان را به تصویر می‌کشد. او پسر ۱۷ ساله‌اش را در این زلزله از دست داده است. در تصاویر روز غم بزرگ این مرد و خانواده‌اش و همچنین دیگر ارامنه زلزله زده را در داغ از دست دادن خانواده‌هایشان در میان ویرانه‌ها ببینید.

کودکان ۱۲ کیلویی در کوره‌های آجرپزی ۱۹۸۸

اریک والی، متولد ۱۹۵۲، عکاس و کارگردان فرانسوی است. والی در نوجوانی با مسافرت به مناطق مرکزی آسیا، زندگی در میان مردم محلی را تجربه کرد. او از ابتدا علاقه زیادی به هیمالیا و نپال داشت و بسیاری آز آثار موفق او از جمله دو مجموعه عکس و نیز فیلم سینمایی هیمالیا حاصل علاقه‌مندی و گذراندن بخشی از سال‌های عمرش در آن مناطق است. او برای مدتی به‌عنوان یک عکاس جغرافیایی برای مجله نشنال جئوگرافیک کار می‌کرد. والی در سال ۱۹۹۹ فیلم هیمالیا را کارگردانی کرد. این فیلم که روایتگر زندگی پرفراز و نشیب روستائیان تبتی بود در سال ۲۰۰۰ به‌عنوان نخستین فیلم نپالی نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی شد. فیلم هیمالیا در تلویزیون ایران نیز به نمایش درآمده‌است. اکنون در این مجموعه عکس این هنرمند خلاق در سال ۱۹۸۸ به سراغ کودکان کار رفته است. هر یک از این کودکان ۸ و یا ۹ ساله، ممکن است وزن‌شان بیشتر از ۱۲ کیلو نباشد، اما در یک روز کاری بیش از سه تن آجر حمل و جابجا می‌کنند و برای محافظت خود و دیگران از آفتاب داغ تابستان و سرمای زمستان سرپناه می‌سازند. در تصاویر روز عکس‌های اریک والی که را با موضوع کودکان کاری که در کوره‌های آجرپزی رنج مشقت کار سخت را تحمل می‌کنند ببینید. این تصاویر مربوط به ۳۲ سال پیش، ۱ ژانویه ۱۹۸۸ می‌باشد.

تصاویری از استفاده از ماسک در طول تاریخ

این روزها به خاطر شیوع ویروس کرونا استفاده از ماسک گسترش یافته است. اما ماسک زدن در اتفاقات مختلف در طول تاریخ رواج داشته است. در تصاویر روز عکس‌هایی از استفاده از ماسک در طول تاریخ را ببینید.

چشم اندازهای سیاه؛ پیشگامان عکاسی نیویورک

در سال ۱۹۶۳، لوئیس دراپر گروهی از عکاسان آمریکایی آفریقایی را برای مستند کردن تجربیات سیاه تشکیل داد. این کارگاه Kamoinge به معنی «افرادی که با هم کار می‌کنند»" نامیده می‌شد. اکنون موزه هنر‌های زیبا ویرجینیا از ۲۰ سال اول ۱۸۰ فیلم خود را جمع آوری کرده است. در تصاویر روز عکس‌هایی از این مجموعه را ببینید.

روبرت کخ کاشف سل

روبـِرت کُخ (به آلمانی: Robert Koch) ‏پزشک و دانشمند آلمانی که به دلیل مطالعاتش در زمینه عوامل میکروبی و کشف عامل بیماری سل که به نام وی باسیل کخ نیز نامید می‌شود، مشهور است. او به عنوان یکی از میکروبشناسان مدرن توانست که عامل بیماریهای سل، وبا و سیاه‌زخم را کشف کند. او با تجارب پزشکی‌اش که از طریق آزمایش برروی انسان‌ها و حیوانات بدست آورده بود معنی کلی بیماری‌های عفونی را به تایید رساند.دکتر روبرت کخ در بيست و چهارم مارس 1882 اعلام کرد که عامل بيماري مرموز و کشنده سل را کشف کرده است. روبرت کخ در سال 1905 به دلیل کشف باسیل سل ، موفق به اخذ جایزه نوبل پزشکی شد. در تصاویر روز عکس‌هایی از این دانشمند شهیر آلمانی را ببینید.

سالروز تولد و مرگ صبیحه گوکچا اولین خلبان جنگی زن در جهان

صبیحه گوکچا متولد ۲۲ مارس ۱۹۱۳ و در گذشت ۲۲ مارس ۲۰۰۱ اولین خلبان جنگی زن اهل ترکیه در جهان است و نامش در کتاب رکورد‌های جهانی گینس ثبت است او در سن ۲۳ سالگی فعالیتش را آغاز کرد. صبیحه گوکچا یکی از سیزده فرزندخوانده مصطفی کمال آتاترک بنیانگذار جمهوری ترکیه نوین بود. این خلبان جنگی در سن ۸۸ سالگی فوت شد. در تصاویر روز عکس‍های این خلبان ترکیه‌ای را به مناسبت تولد و درگذشت او در تاریخ ۲۲ مارس ببینید.

تصاویر کمتر دیده شده از محمدعلی فردین

محمدعلی فردین (زادهٔ ۱۵ بهمن ۱۳۰۹ در تهران – درگذشتهٔ ۱۸ فروردین ۱۳۷۹ در تهران)، هنرپیشه سرشناس، کارگردان سینما و کشتی‌گیر ایرانی بود. او با دعوت اسماعیل کوشان و نقش آفرینی در فیلم چشمه آب حیات وارد دنیای بازیگری شد، و اولین حضور حرفه‌ای خود را در سینما آغاز کرد. وی قبل از عرصه سینما در ورزش کشتی فعالیت داشت و در قهرمانی جهان ۱۹۵۴ به مدال نقره دست یافت. فردین از محبوبیت ویژه‌ای از بین دیگر هنرمندان ایرانی در میان توده کثیر مردم ایران برخوردار بود، وی با طبع جوانمردی و خصلت مردانگی که در نقش‌های سینمایی و زندگی شخصی اش به تصویر کشید، شخصیت او را در قلب‌های مردم ایران پایدار کرد، فردین از معدود بازیگرانی است که میتوان به او لقب سوپراستار داد. به فردین لقب سلطان قلب‌ها داده اند. وی در بعد از انقلاب به همراه سعید راد و ناصر ملک‌مطیعی در فیلم برزخی‌ها به کارگردانی ایرج قادری بازی کرد که سال ۱۳۶۱ روی پرده رفت. این فیلم آخرین حضور فردین در عرصه سینمای ایران بود و پس از آن اجازۀ کار به او داده نشد. در تصاویر روز عکس‌هایی از این بازیگر محبوب تاریخ سینما را ببینید.

چرا تاریخ ۸ مارس روز جهانی زن نامیده شد؟

روز ۸ مارس روز جهانی زن است. آنچه امروز تحت عنوان حضور اجتماعی و مشارکت سیاسی زنان شناخته می‌شود، در کمتر از ۱۰۰ سال قبل آرزویی بود که جنبش‌های حقوق زنان برای رسیدن به آن مبارزه می‌کردند.

تصاویر تاریخی از ترور سپهبد رزم آرا

در روز شانزدهم اسفند سال ۱۳۲۹ سپهبد حاج‌علی رزم‌آرا در مسجد شاه به دست خلیل طهماسبی عضو فداییان اسلام تهران ترور شد. در تصاویر روز عکس‌هایی از ترور و تشییع پیکر رزم‌آرا را ببینید.

رضا شاه پهلوی در آیینه تصویر

رضا شاه پهلوی در تاریخ ۳ اسفند ۱۲۹۹ با کودتا علیه حکومت قاجار به پادشاهی ایران رسید. در تصاویر روز عکس‌هایی از رضا شاه پهلوی را ببینید.

تصاویری از قدیمی‌ترین پمپ‌‌های بنزین در جهان

در تصاویر تاریخی روز، عکس‌هایی از قدیمی‌ترین پمپ‌های بنزین در جهان را ببینید. ۱۴ شهریور ۱۲۶۴ (۵ آگوست ۱۸۸۵) نخستین پمپ بنزین جهان در ایندیانای آمریکا نصب شد تا آن زمان بنزین در ظرف (حلبی) فروخته می‌شد. اولین پمپ بنزین ایران اوایل دهه ۱۲۸۰ در خیابان اعیان‌نشین امیریه و در چهارراه گمرک ساخته و افتتاح شد.

محمدرضا شاه پهلوی در آیینه تصاویر

محمدرضا شاه پهلوی دومین و آخرین پادشاه ایران بود که از ۲۵ شهریور ۱۳۲۰ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ بر ایران حکومت کرد. در تصاویر تاریخی امروز، عکس‌هایی از آخرین پادشاه پهلوی و زندگی او را ببینید.

تصاویر تاریخی کمتر دیده شده از ولادیمیر لنین

ولادیمیر ایلیچ اولیانوف معروف به ولادیمیر لنین نظریه‌پرداز و انقلابی کمونیست روسی و رهبر انقلاب ۱۹۱۷ روسیه و بنیانگذار دولت اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی بود. در تصاویر تاریخی زیر، عکس‌های کمنر دیده شده‌ای از لنین را ببینید.

عکس‌های تاریخ سینما از ادری هپبورن

آدری هِپبورن در سال ۴ مه ۱۹۲۹ به دنیا آمد و ۲۰ ژانویه ۱۹۹۳ از دنیا رفت. او هنرپیشه، بریتانیایی هلندی‌تبار و متولد بلژیک بود که از او به عنوان «آخرین معصوم سینما» یاد می‌شود. فیلم‌های «بانوی زیبای من» و «صبحانه در تیفانی»، «سابرینا»، «همیشه»، «عمارت‌های سبز» و «جنگ و صلح» از مهمترین فیلم‌های او هستند. هپبورن چهار بار نامزد جایزه اسکار شد و در سال ۱۹۵۳ موفق به بردن جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن برای بازی در فیلم «تعطیلات رومی» شد.

تصاویر تاریخی دیده نشده از کلیسای نوتردام

کلیسای جامع نوتردام پاریس، از قرن یازدهم بر پاریس مشرف بوده‌است و از مظاهر ملی و فرهنگی فرانسه محسوب می‌شود. این کلیسا در جزیره سیته در میانه رود سن و در منطقه چهارم در مرکز پاریس واقع شده است. در تصاویر روز، عکس‌های تاریخی و جدید از کلیسا را ببینید. در دوره‌های مختلف اتفاقات مختلفی در این مکان افتاده است.

تصاویر تکان دهنده از جنگ ویتنام

مجموعه عکس‌های عکاسان مطرح دنیا از جنگ ویتنام و آمریکا را در تصاویر تاریخی زیر ببینید. جنگ ویتنام از سال از سال ۱۹۵۵ تا ۱۹۷۵ بین نیرو‌های ویتنام شمالی و جبهه ملی آزادی‌بخش ویتنام جنوبی از یک سو، و نیرو‌های ویتنام جنوبی و متحدانش به ویژه ایالات متحده آمریکا از سوی دیگر رخ داد. همزمان و مرتبط با این جنگ، جنگ‌های نیابتی در لائوس و کامبوج بین نیرو‌های آمریکایی در برابر نیرو‌های کمونیستی برقرار شد.